1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Erdoğan üç nedenle ‘şahin’
Erdoğan üç nedenle ‘şahin’

Erdoğan üç nedenle ‘şahin’

A+A-

DTP’nin Abdullah Öcalan’ın şiddete uğradığına yönelik haberleri protesto için başlattığı eylemler kitlesellik kazanırken, Başbakan Erdoğan da eleştirilerinin dozunu artırdı. Erdoğan, DTP’ye paralel olarak, “gelme” mesajı taşıyan kepenk kapama eylemlerinin gölgesinde önce Diyarbakır’a, ardından da Tunceli’ye ziyarette bulundu. Erdoğan, bu ziyaretlerinde, DTP’ye yönelik söylemlerini sertleştirdi, “terör örgütünün uzantıları” diyerek ilk kez DTP’yle, PKK arasında bağ kurdu. Edinilen bilgiye göre Erdoğan’ın DTP’ye yönelik sertliğinin altından, AKP’de Aktütün saldırısı sonrası yapılan bir değerlendirme belirleyici nitelik taşıyor. AKP’ye göre Erdoğan’ı da sert bir üslup takınmaya taşıyan üç neden şöyle:

ERGENEKON SIKINTISI • Ergenekon meselesi önemli. Ergenekon soruşturması takip edildiğinde bir şekilde PKK’ya rastlanıyor. Suçlamalar bir yana PKK içindeki tartışmalar da Ergenekon’la organik olmasa da bir ilişkinin şu veya bu düzeyde olduğunu ortaya koyuyor. Son dönemde PKK’nın eylemleri tırmandırmasının önemli nedenlerinden birini Ergenekon sıkıntısı oluşturuyor. DTP, Ergenekon’da çok daha ağır bir sıkıntı içinde.

ESKİ BARZANİ DEĞİL • Kuzey Irak konusu tırmanan eylemlerde daha da belirleyici. Özellikle de Barzani’nin tutumu. Barzani son zamanlarda Türkiye’ye sıcak mesajlar göndermeye başladı. Türkiye’nin çözüm yolundaki mesajlarını gördüğünün işaretlerini veriyor. Dolayısıyla PKK ve DTP, ayaklarının altından en güçlü zeminin kaydığının farkındalar. Eylemlerin ve saldırganlığın bir nedeni de bu. Şimdi içeride ‘çözüm burada’ mesajını işlemek zorundalar. Bunun için de her türlü çareye başvuruyorlar. Halkı kemikleştirmek istiyorlar.

YEREL SEÇİM STRATEJİSİ • Saldırıların ve eylemliliklerin yükletilmesinin siyaset alanına ilişkin olanı ise marttaki yerel seçimler. İlk kez Diyarbakır başta kalelerden emin değiller. Bunun için Doğu ve Güneydoğu’da şiddetin hakim olmasını istiyorlar. Halkı çatışla ve gerilim sarmalı içine sokmak istiyorlar. Tahrik ediyorlar. Çatışmayı varlık nedenleri haline getirdiler. Diyarbakır’ı kaybetmemenin tek çözümünü burada görüyorlar.”

CHP VEYA MHP DEĞİLİZ • AKP’de bu analiz çerçevesinde Erdoğan’ın son eylemlilikleri, kendisine yönelik, “buraya gelemezsin” mesajı olarak algıladığı, ancak özellikle de, “kaleleri düşürme” hedefiyle izlediği tavır şöyle tanımlanıyor: “Bölgeye giremeyeceğim söyleniyorsa bunu kabul etmem. Tersine ısrarlı gelirim. Çünkü ben Baykal ve Bahçeli değilim. Benim bölgede desteğim var. Ben orada yüzde 40 oy aldım. DTP giriyorsa ben de girerim.”

“BAŞBAKAN’IN KİMYASI BOZUK” • DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “PKK yandaşı parti” sözlerine “Tunceli ve Diyarbakır’da karşılaştığı tablodan dolayı Başbakan’ın kimyası bozuldu, bizi yargıya ihbar ediyor. Bizden özür dilemeli” karşılığını verdi.

SÖZDE MUHALEFET •
DTP Grup Başkanvekilleri Selahattin Demirtaş ve Fatma Kurtulan parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan olaylarla ilgili polisin müdahalesine tepki gösterdi.

BAYKAL’IN TUZU KURU • Demirtaş, CHP lideri Deniz Baykal’ın da yaptığı açıklamalarla polisin sert müdahalesinde pay sahibi olduğunu ifade etti. Demirtaş, şöyle konuştu: “Çocuklara yapılan işkencelerin sorumlusu Sayın Erdoğan ve Sayın Baykal’dır. Biz tuzu kuru Sayın Deniz Baykal’a, Ankara’da oturduğu yerden atıp tutmayı bırakarak, her tatilini geçirdiği Akdeniz sahillerinden değil Diyarbakır’a gelip durumu yerinde görmesini tavsiye ederiz. Hiç şüphesi olmasın ki Sayın Baykal Diyarbakır’a gelirse Başbakan gibi karşılanacaktır.”

OTURMA EYLEMİ •
Öcalan’a yönelik fiziki müdahalelere tepki göstermek için Diyarbakır meydanında 1-2 kasım tarihlerinde oturma eylemi düzenleyeceklerini açıklayan Demirtaş, Erdoğan’ın DTP için “terör örgütü yandaşı parti” demesine ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı:

KİMYASI BOZULDU •
“Sayın Başbakan’ın Diyarbakır ve Tunceli gezileri kendisinin kimyasını bozmuş. Yürütmenin başı olarak hakkında kapatma davası devam eden bir partiyle ilgili bu kadar net bir suçlamada bulunması ihbarcılıktan başka bir şey değildir. Görünen o ki büyük telaş içinde, ruh hali de bölge gezisinden sonra çok iyi değil. Dinlenmesini tavsiye ederiz. Partimizden ve halkımızdan özür dilemesini bekliyoruz.”

taraf

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.