1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: Süreci sabır ve dua ile aşacağımıza inanıyorum
Erdoğan: Süreci sabır ve dua ile aşacağımıza inanıyorum

Erdoğan: Süreci sabır ve dua ile aşacağımıza inanıyorum

Koronavirüs zirvesinde konuşan Erdoğan: Süreci sabır ve dua ile aşacağımıza inanıyorum

A+A-

 

'Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sabır ve dua ile sürecin üstesinden gelineceğine inandığını söyledi. Erdoğan, "Milletimizi iyi bilgilendirir, hastalığı sıkı şekilde kontrol altında tutarsak umduğumuzdan da güzel bir tablo bizi bekliyor" dedi.

Çankaya Köşkü'nde düzenlenen 'Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı' Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında başladı.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi ve Sağlık Politikaları kurullarının üyeleri, bakanlar, kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri, AK Partili yöneticiler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erdoğan, şunları söyledi:

'Sürecin ciddi ekonomik sonuçları ortaya çıkacaktır'

Bugüne kadar hastalığın kontrol altında tutulmasıyla ilgili sağlık önlemleri ve diğer tedbirleri hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. Gönüllü veya zorunlu karantina uygulamaları sebebiyle günlük hayatı durma noktasına getiren böyle bir sürecin pek çok boyutu yanında ciddi ekonomik sonuçları da ortaya çıkacaktır.

​Türkiye olarak hem bu hastalığın salgın haline dönüşmesini engelleme hem de üretimi, ticareti, istihdamı, ekonomiyi canlı tutma mecburiyetimiz var. Ülkemizin Ağustos 2018'de yaşadığımız kur, faiz, enflasyon saldırısının etkilerinden kurtulmaya, işlerin tekrar yoluna girmeye başladığı dönemde ipin ucunu asla bırakamayız.

'Alacağımız kararlarla bu zoru birlikte başaracağız'

Kovid-19 ile mücadele ederken sanayisi ve ticaretiyle tüm ekonominin çarklarının dönmeye devam etmesini sağlamak elbette kolay değildir. Bunun için devlete düşen görevlerin yanında özel sektörün de yerine getirmesi gereken sorumlulukları olduğu muhakkaktır.

İnşallah bugün burada alacağımız kararlarla bu zoru birlikte başaracağız. Ülkemizi sağ salim bu süreçten çıkardığımızda önümüzde eskisinden çok daha büyük fırsatların bizi beklediğini şimdiden görebiliyoruz. Tabii burada bir taraftan sabır, bir diğer taraftan dua ile bu süreci aşacağımıza inanıyorum.

'Hastalığı sıkı bir şekilde kontrol altında tutabilirsek, güzel bir tablo bizi bekliyor'

Çin'deki salgın dönemi Avrupa başta olmak üzere tüm dünyayı üretim konusunda alternatifler aramaya itmiştir. Üretimde alternatif denince ilk akla gelen yerlerden biri Türkiye'dir.

Ayrıca virüs salgını ve petrol fiyatlarının düşüşüyle bağlantılı olarak finans alanında yaşanan gelişmeler de ülkemize ilave avantajlar sağlayacaktır.

Şayet önümüzdeki birkaç haftalık dönemi iyi yönetir, milletimizi iyi bilgilendirir, hastalığı sıkı bir şekilde kontrol altında tutabilirsek umduğumuzdan da güzel bir tablo bizi bekliyor.

Önemli olan hastalığın bizi yenmesine fırsat vermeden, bizim hem tıbbi olarak virüsün hem de bunun psikolojik ve ekonomik etkilerinin üstesinden gelebilecek dirayeti ortaya koyabilmemizdir. Bu konuda ben sizlere güveniyorum. Ve bunu birlikte aşacağımıza da inanıyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.