1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: PYD/YPG’nin engellenmesi lazım
Erdoğan: PYD/YPG’nin engellenmesi lazım

Erdoğan: PYD/YPG’nin engellenmesi lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “31 Mart'tan sonra belki bir Washington ziyareti yapma durumum olabilir, belki kendisi (Trump) Türkiye'ye bir ziyarette bulunabilir" dedi.

A+A-

 

Erdoğan, CNN TÜRK-Kanal D ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

 

Erdoğan, "Sayın Trump ile olumlu bir ilişkiye bu noktada sahibiz. Bu da birçok sorunu daha kolay çözmemizi sağlıyor. Kendisinin (ABD'ye) bir daveti oldu. Ben de 'Önce ben sizi bekliyorum' dedim.” diyerek, “31 Mart'tan sonra belki bir Washington ziyareti yapma durumum olabilir, belki kendisi (Trump) Türkiye'ye bir ziyarette bulunabilir" diye konuştu.

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

 

Ankara’daki yarışı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Ben çok açık net bir şey söyleyeyim, bu anketler vesaire bunlara pek güvenim kalmadı çünkü geçtiğimiz seçimlerde gördük 1 tanesi belki yakın tutturuyor. Çoğu açık ara kaybetti tutturamadı.

 

Bizim buradaki bakmamız gereken şey şu, Ankara’da tecrübe ve dürüstlüğü önem arz ediyor. Biz Ankara’ya çok önemli bir ismi koyduk, Mehmet Özhaseki Bey Kayseri’de 5 dönem belediye başkanlığı yapmış bir isim. Daha sonra kendisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na getirdik, Mehmet Bey Doğu’daki bütün imkanlarıyla her şeyi ile gitti her şeyi göze aldı biz de her türlü desteği verdik.

 

Diyarbakır’a bakın, tanıyamazsınız. Aynı şekilde Nusaybin, Hakkari. Kim derdi ki Hakkari’ye havalimanı yapılacak, biz buraya Selahattin Eyyubi havalimanını yaptık, biz ayırmadık. Aynı şekilde Van, bizim Van depreminden sonra yaptığımız yatırım o kadar önemli ki konutlarıyla beraber 25 milyar lirayı aştı. Ve aynı şekilde Bingöl depreminde de Bingöl’e aynı yatırımları yaptık, hiçbir yerde bu ayrımı yapmadan çalışmalarımızı yürüttük.

 

Ve tabii çok daha enteresan şimdi Ankara’da Mehmet Özhaseki Bey yoğun bir çalışma içerisinde ve Ankaralı kardeşlerim sayın Özhaseki ile bu yola devam etme kararı verirse eminim ki Ankara çok şey kazanacak. Ama bir şey var, CHP adayının afişlerinin altında CHP’nin logosu yok. Niye? Çünkü CHP adayı olduğu bilinirse oy alamayacağını biliyor. Siyaset şeffaf yapılır, gizli olmaz. Buralarda kendilerine bile güveni olmayanların oluşturduğu beraberlik. CHP’nin yanında kim var? HDP var, bunlara kim destek veriyor? İYİ Parti. Mansur Yavaş kimin adayı? Bu ortada değil, onu diyemiyor. Onu dediği anda benim vatandaşım ona göre değerlendirecektir. Benim MHPli kardeşlerim de oyunu kesinlikle ona vermeyecektir.

 

Kayyum atamaları olacak mı?

 

Terörle ilişkisi olmayan seçim kazanmışsa, o insanlara adımımız olmaz. Ama terörle ilişkisi seçim öncesi tespit edilememişse, daha sonra tespit edilirse onu orada tutmayız. Bunu ben değil yasalar söylüyor. Devletten aldığı parayı Kandil'e boca ediyorlar. Biz bu milletin parasını yatırım yapsınlar diye ödüyoruz.

 

Tabi ki kayyumlar atanabilir. Bu kanunun, hukukun verdiği bir haktır. Biz halkımızı zulme teslim edemeyiz. Kayyum atamalarında geç kaldık biz geç. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Bu ülkeyi bölmek isteyenlerle yapılan ittifakı ne tarih ne millet affetmeyecektir.

 

HDP’nin aday göstermemesi konusu

 

Şimdi herhangi bir ittifakımız yok diyenler kalkarlar her yerden adayını gösterirler. Şimdi HDP Güneydoğu’da aday gösteriyor, onun gösterdiği yerde CHP ve İYİ Parti aday gösteriyor mu? Göstermiyor, şimdi büyükşehirlerde CHP’nin adayı var, peki İYİ Parti’nin HDP’nin var mı? Yok. Yani birinin olduğu yerde bir diğeri yok, bazı yerlerde hesap şaşırması oluyor oralarda bunlara girmiyorlar. Ama geneli itibariyle olay çok daha ileri gidiyor. Daha ilerisi neresi bir Pensilvanya’nın talimatları var bir de Kandil’in talimatları. Kandil ne diyor Doğu’da kendi adayımızı destekleyeceğiz ama Batı’da AK Parti’nin kazanmaması için bunları destekleyeceğiz diyor.

 

Bahsettiğiniz Pensilvanya’dan talimatı açar mısınız?

 

Pensilvanya bunların siyaset pratiğini, anlayışını ne yapıyor etkiliyor. Aynı şekilde Kandil’de bu şekilde verdiği mesajlarla bunları etkiliyor. Nerede aday çıkaracağız nerede çıkarmayacağız belirliyorlar.

 

Dış Politika ve Trump görüşmesi

 

Yani açıklamadan da anladığınız gibi sayın Trump ile ikili görüşmelerimiz olumlu geçmektedir, bunda da yine iş Suriye konusuna gelince burada olumlu bir görüşme yaptık diyebilirim.

 

Savunma Bakanımız Washington’daydı o da orada görüşmeler yaptı.

 

Görüşmemizde tabii Suriye özellikle öne çıkarken bunu yanında ikili ilişkilerimizde de bu 75 milyar dolar hedefi, tabii Partiotlar meselesi, tabii bu sayın Obama döneminin bir getirisi, o zaman bu konu kongreden geçseydi bu duruma gelmeyecektik, kendisi de bana hak verdi. Sizi buraya hangi gerekçelerin getirdiğini biliyorum dedi.

 

Tabii liderlerin kendi arasındaki diplomasi son derece önemli bir husus, biz de sayın Trump ile olumlu bir ilişkiye sahibiz, kendisinin tabii bir daveti oldu ben kendisine de söyledim önce ben sizi bekliyorum diye. Yani bu denli ilişkilerde bir sıcaklık da söz konusu, tabii öbür tarafta bizim Rusya Federasyonu ile olan ilişkilerimizdeki yoğunluk gayet olumlu bir şekilde devam ediyor. Artık dünya liderlerin uluslararası ilişkilerde samimiyeti ile ayrı bir zenginlik kazanıyor. Bu ayrıca aranızda kullanılan dili dahi yumuşatabiliyor, bunu yaparsanız bu görüşmeler ne kadar sık olursa sadece sizin değil belirlediğiniz isimlerin de aynı şekilde görüşmesi. Bu anında yapılan görüşmelerle netice almamız kolaylaşıyor. Sayın Trump ile de yaptığımız görüşmelerde netice alabiliyoruz.

 

ABD ve Rusya’yla olan ilişkilerin gelişimi

 

Şu anda tabi gayretimiz bunun için. Uzun zamandır ABD’nin Türkiye’de büyükelçisi yoktu. Ama şu anda çok önem verdikleri ismi atadılar. Herhalde kısa bir zaman içerisinde büyükelçi göreve başlayacak. Maslahatgüzarın çalışmasıyla büyükelçinin çalışması aynı olmaz. Trump’la konuştuğumda da çok değerli büyükelçimi gönderiyorum dedi.

 

Güvenli Bölge kurulması konusu

 

Şu anda güvenli bölge konusunu sayın Trump ile belli bir noktaya taşıdık. Bizim stratejik anlayışımızın dışında bir yere taşınırsa bunu kabul etmemiz mümkün değil. Sınırımızda olacaksa bizim kontrolümüzde olmalı. Benim ülkeme füze düştükten sonra bunun tedbiri alınmaz, o zaman bunu yerinde imha etmek zorundayız. Afrin’de, El Bab’da inşa ettiğimiz huzur ve istikrarı bizim sınır bölgemizde kurmamız lazım. Mesela göçmenlerden korkan Avrupa’nın Suriye’de varlık göstermesini beklemiyoruz. Bir taraftan aman ha kapıları açma diyeceksin diğer tarafta kapıları göçmenlere açık tutun diyeceksin.

 

Amerika’nın Suriye’den çekilme kararının, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından önem arz ediyor. Ve çekilmeden sonra oluşacak boşluğun terör örgütleri için güvenli bölge haline gelmesine müsaade etmememiz gerekiyor.

Rudaw

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.