1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: Nerede kaldı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi
Erdoğan: Nerede kaldı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

Erdoğan: Nerede kaldı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika'da konuştu. Terörle mücadele için 1 Kasım'da sandığa gidilmesi çağrısı yapan Erdoğan, sığınmacılarla ilgili olarak da açık kapı politikasının devam edeceğini vurguladı.

A+A-

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika’daki Stefanie Meydanı'nda Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nce (UETD) düzenlenen ‘Birlik, Huzur, Sevgi, Barış Buluşması’nda konuştu.  Fransa’daki ‘Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses’ mitingine katıldığını ardından Belçika’nın başkenti Brüksel'e giden Erdoğan, "Terörle mücadeleyi kararlılıkla devam ettireceğiz" dedi.

Meydanda toplananlara cumhurbaşkanı seçiminde sandık katılım oranının çok yüksek olmadığını hatırlatan Erdoğan, 7 Haziran'daki seçimde oranın biraz daha arttığını dile getirdi: "1 Kasım'da benim Avrupa'daki kardeşlerim ciddi oranda katılım sağlasınlar. Demokratik hakkınızı son noktaya kadar kullanmalısınız, terör yenmek için, daha güçlü bir Türkiye için kullanmalısınız. İnanıyorum ki bu kararlılığınızı 1 Kasım'da ortaya koyacaksınız" değerlendirmesinde bulundu.

'BU İNSANDIR DEDİK, KABULLENDİK'

Öte yandan Türkiye'de 2 milyon Suriyeli ve Iraklı sığınmacı bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Ev sahipliğini yapan biziz. Yaptığımız harcama 7.5 milyar dolar. Dünyadan bize gelen destek 419 milyon dolar" ifadesini kullandı. Avrupa'nın tamamındaysa 250 bin civarında sığınmacı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bununla bir şey anlatmak istiyorum. 'Nerede kaldı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi' diyorum. Akdeniz şu anda kan gölüne döndü. Ve biz, bu yılın başından itibaren şu ana kadar sahil güvenlik botlarımızla, ölüme gitmek üzere olan 60 bin insanı Akdeniz'den kurtardık. Ülkemizde barınanlara adeta bir ensar muamelesiyle muamele diyoruz. Kamplarımızda çeşitli vilayetlerde bu devam ediyor. 'Bu Ezididir, Hıristiyandır, Müslümandır' demedik. Herhangi bir ayrıma tabi tutmaksızın sadece 'Bu insandır' dedik ve kabullendik. Açık kapı politikamız devam edecek.”

'KOBANİ'DEN GELENLERİ BİZ KORUDUK'

Kobani'den gelenlere de Türkiye'nin kapılarını açtığını vurgulayan Erdoğan, "Hani birilerinin söylediği gibi değil. Biz açtık kapımızı. 220 bin insana kapısını açan biz. Şu anda 80-90 bin kadar tekrar Kobani'ye döndü. Diğerleri yine ülkemde. Biz geri göndermedik ama sırtını terör örgütüne dayamış olanlar, onları kendilerinin koruduğunu ifade ediyorlar. Yalan, böyle bir şey yok” değerlendirmesinde bulundu.

'1838'DEN BERİ İLK RESMİ DAVET'

Bu arada Belçika'ya, Kral Philippe'in davetlisi olarak geldiğini hatırlatan Erdoğan, "1838'den bu yana ilk defa Türkiye ve Belçika arasında resmi daveti bu şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Temenni ediyorum ki bu görüşmeyle Belçika-Türkiye arasındaki münasebetlerimizi de çok daha farklı bir noktaya taşıma fırsatını bulacağız" diye konuştu.

 


ajanslar

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.