1. HABERLER

  2. DÜŞÜNCE UFKU

  3. 'Erdoğan, Mekke'ye sahip Suudilere Doğu Kudüs üzerinden meydan okuyor'
'Erdoğan, Mekke'ye sahip Suudilere Doğu Kudüs üzerinden meydan okuyor'

'Erdoğan, Mekke'ye sahip Suudilere Doğu Kudüs üzerinden meydan okuyor'

Bloomberg haber sitesinde, Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali tarafından kaleme alınan yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölge öznelinde ‘Müslümanların lideri’ rolünü Suudi Arabistan’dan almaya aday olduğu vurgusu yapıldı.

A+A-

 

"Erdoğan'ın Kudüs üzerine yoğun şekilde eğilmesi, Türkiye'nin dünyanın en önde gelen siyasi İslam savunucusu olması ve sorunlu bir bölgedeki geçmiş etkisini yeniden canlandırma yönündeki daha geniş bir hırsın parçası" denilen yazıda, Erdoğan'ın artan popülaritesinin, Kudüs üzerinde doğrudan çıkarı olan İsrail, Filistin hükümeti ve Ürdün'ü huzursuz ettiği öne sürüldü.

 

Kudüslü Müslüman Halkın, Türkiye ve Erdoğan'a yönelik artan ilgisine vurgu yapılan yazıda, Erdoğan'ın, söylemleriyle ve Türkiye'nin bölgeye yardımlarıyla, popülaritesini arttırdığı belirtildi.

‘ERDOĞAN'IN TÜM İSLAM DÜNYASINA LİDERLİK ETMESİ İÇİN DUA EDİYORUZ'

 

Kudüs'teki Müslüman bir esnaf olan Salahadin Nasradin, "Erdoğan, Filistin'i seven güçlü adam. Erdoğan'ın tüm İslam dünyasına liderlik etmesi için dua ediyoruz" dediği belirtildi.

Yazıda görüşüne başvurulan bir diğer kişi ise Kudüs Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi analisti İsrailli Pinhas Inhabari, "Suudiler Mekke'ye sahip, Erdoğan da Kudüs'ü istiyor" ifadelerinde bulundu. Inhabari, İsrail'in, Türkiye'nin Doğu Kudüs üzerinde otorite olmaya çalışmadığına, statükoyu bozup bozmadığına dair ciddi güvenlik araştırmaları yaptığını ifade etti.

‘TÜRKİYE'NİN HAMAS İLE OLAN İLİŞKİSİ, FİLİSTİN YÖNETİMİNDE KUŞKU UYANDIRIYOR'

 

"Erdoğan'ın göreve başlamasından bu yana, Türkiye'nin bölgedeki stratejik bir aktör olarak ve Suudi Arabistan gibi Sünni ülkelere rakip olarak rolünü yeniden kurmaya çalışıyor" diyen Filistin Politika ve Araştırma Merkezi'nde bir araştırmacı olan Jehad Harb, Filistin yönetimin Türkiye'den gelen yardımı istediğini ancak, Erdoğan ve Türkiye'nin Hamas ile olan yakın ilişkiden ötürü dikkatli davrandığını belirtti.

‘ERDOĞAN'IN YÜKSELEN POPÜLARİTESİ, ÜRDÜN TARAFINDAN BÖLGEDEKİ VARLIĞINA YÖNELİK BİR TEHDİT OLARAK ALGILANIYOR'

Yazıda, İsrail'in Kamu diplomasisinden sorumlu Bakan Yardımcısı olan Michael Oren, İsrail'in, Türkiye'nin Kudüs'e olan desteğini kuşkuyla izlediğini ifade etti. Türkiye'nin Kudüs'te 30 milyon dolar değerinde 500'den fazla projeye imza attığı belirtildi. Erdoğan'ın yükselen popülaritesinin, Ürdün tarafından bölgedeki varlığına tehdit olarak algılandığı da iddia edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.