1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: Lübnan’ın reform çabalarına destek vermeye hazırız
Erdoğan: Lübnan’ın reform çabalarına destek vermeye hazırız

Erdoğan: Lübnan’ın reform çabalarına destek vermeye hazırız

A+A-

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Hükümetinin reform çabalarına destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede Lübnan'ın yanında durmaya devam edeceklerinin altını çizdiklerini vurgulayan Erdoğan, şunları ifade etti:

"Lübnan Hükümetinin reform çabalarına destek vermeye hazır olduğumuzu vurguladık. Bu çerçevede kamu hizmetlerinin dijital dönüşümü noktasında tecrübe paylaşımına hazır olduğumuzu belirttim. Salgın şartlarına rağmen ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 80 artışla 1,8 milyar dolar düzeyine ulaştı. Tabii biz bunu yeterli bulmuyoruz. Bu rakamı daha yukarılara taşımak amacıyla atabileceğimiz adımları ele aldık. 2010 yılında imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir an evvel yürürlüğe girmesine bu bakımdan büyük önem atfediyorum. Ayrıca Karma Ekonomik Komisyon Toplantımızı da en kısa sürede düzenlemek noktasında mutabık kaldık. Türk ürünlerinin fiyat, kalite, nakliye maliyeti gibi birçok açıdan Lübnan pazarı için uygun ve cazip olduğuna inanıyorum. Biz de Lübnan'dan ithal ettiğimiz ürünleri bu kapsamda çeşitlendirmeyi arzu ediyoruz. Firmalarımızın, Beyrut Limanı'nın yeniden inşası dahil, önemli altyapı projelerini üstlenmeye hazır olduğunu ifade ettim."

Erdoğan, TİKA'nın Sayda'daki Türk Hastanesi dahil, 2010'dan bu yana Lübnan'da toplam bütçesi 34 milyon doları aşan 140'tan fazla proje icra ettiğini belirtti.

"Türk Hava Yolları indirimli uçacak"

Türkiye'nin, TİKA'nın yanı sıra Türk Kızılay, diğer kurum ve kuruluş ile sivil toplum örgütleriyle Lübnan'a yönelik insani ve teknik yardımları gelecek dönemde de artırarak sürdürmekte kararlı olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Lübnan'ın güvenlik ve istikrarına verdiğimiz önem doğrultusunda Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü UNIFIL'e katkımızı devam ettireceğiz. Turizm alanında daha fazla iş birliğine açığız. Türk Hava Yolları, Lübnan'a daha fazla turist gelmesini teşvik amacıyla 1 Aralık-28 Şubat dönemi için Beyrut varışlı tüm uçuşlarında yüzde 20 indirim yaptı. Mayıs ayına kadar sürecek benzer bir kampanya üzerinde de Türk Hava Yolları ayrıca çalışıyor. Eğitim alanında da dayanışmamızı sürdürüyoruz. Türkiye ve KKTC'deki üniversitelerde halen 2 bine yakın Lübnanlı eğitim görüyor. Yalnızca geçtiğimiz sene 34 Lübnanlı öğrenci Türkiye burslarından faydalandı. Bu sayının daha da artırılması için iş birliğine hazırız."

Mikati: Her zaman yanımızda yer aldınız 

Lübnan Başbakanı Necip Mikati de ülkesinin içinden geçtiği kriz zamanlarında Türkiye'nin her zaman çağrıda bulunduğunu ve destek eli uzattığını belirterek "Her zaman yanımızda yer aldınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etmekten şeref duyduğunu belirten Mikati, iki ülke arasındaki derin ilişkileri ele aldıklarını söyledi.

Mikati, son dönemde iki ülke ilişkilerini güçlü şekilde daha ileriye götürecek siyasi, ekonomik, turizm ve kültürel alanlarda iş birliği ve anlayış ufkunun varlığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı geçmişten tanıdığını vurgulayan Necip Mikati, bundan dolayı Erdoğan'ın "Lübnan'a ne kadar önem atfettiğini ve ilişkileri ne denli güçlendirme yönündeki arzusunu" bildiğini dile getirdi.

Mikati, "Bu kapsamda Lübnan'a tüm platformlarda yardım sunmak için ne tür çaba içerisinde olduğunuzu biliyoruz. Lübnan'ın içinden geçtiği kriz konusunda her zaman nasıl çağrılarda bulunduğunuzu ve destek eli uzattığınızı biliyoruz. Her zaman yanımızda yer aldınız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde Lübnan-Türkiye ilişkilerini, Suriyeli sığınmacılara yardım eli uzatmak ve onların tekrar ülkelerine ivedilikle geri dönmeleri konusunu ele aldıklarını aktaran Mikati, ayrıca ikili iş birliği konularının hayata geçirilmesini ele aldıklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.