1. HABERLER

 2. ARŞİVİMİZ

 3. ERDOĞAN GAP PAKETİNİ AÇIKLADI
ERDOĞAN GAP PAKETİNİ AÇIKLADI

ERDOĞAN GAP PAKETİNİ AÇIKLADI

A+A-

Bölgeye 14,5 milyar YTL kaynak aktarılmasını öngören eylem planına, iş dünyası ve Güneydoğu'dan destek geldi: "Bugüne kadar çok paket gördük ama bu sefer umutluyuz. Hem projeler belli hem de kaynak var."

Başbakan Tayyip Erdoğan, uzun süredir hazırlığı devam eden GAP paketini dün açıkladı. Bakan ve bölge milletvekilleriyle Diyarbakır'a çıkarma yapan Erdoğan, coşkuyla karşılandı. 'Türkiye için yeni milat' olarak nitelendirdiği eylem planını spor salonunda ilan eden Erdoğan, sözlerine bir uyarıyla başladı: "Bugün açıkladığımız şey bir rapor veya proje değildir. Somut, kaynağı hazır bir eylem planıdır.'' Ardından 1 saat 40 dakika boyunca hedeflerini anlatan Erdoğan, 4 milyon kişiye istihdam sağlayacak paket kapsamında bölgeye 14,5 milyar YTL kaynak aktarılacağını söyledi. Terörün istismar ettiği yaraların kapatılacağını vurgulayan Erdoğan, refah ve özgürlük arttıkça ülke birliğinin güçleneceğine dikkat çekti. 'Tek millet, tek bayrak, tek devlet' anlayışının altını çizerken, herkesin başı dik dolaşması gerektiğini kaydetti.

GAP yeni cazibe merkezi olacak

Başbakan Tayyip Erdoğan, kamuoyunun günlerdir beklediği 'GAP Eylem Planı'nı Diyarbakır'da açıkladı. 12 bakan ve bölge milletvekilleriyle Diyarbakır'a çıkarma yapan Erdoğan'a iş dünyası da eşlik etti. Toplantıya TOBB, TUSKON, ASKON, MÜSİAD, Bankalar Birliği, YASED, bölge odaları 36 ilin sanayi ticaret odası başkanları 25 ilin valisi ve belediye başkanları katıldı.

'GAP Eylem Planı ve Diğer Bölgelerde Öncelikli Projelerin Hızlandırılması Tanıtım Toplantısı'na "Bugünkü hadisenin ilanı için sizlerle buluşma memnuniyetimi ifade etmek istiyorum." diyerek başlayan Erdoğan, hükümet olarak attıkları bu büyük adımla GAP, DAP ve KOP olarak kısaltılan projelerle ilgili ayrıntılı finansman kaynağı belirlediklerini ve somut takvime bağladıklarını kaydetti.

Eylem planının tarihe bir yeni dönemin başlangıcı olacak önemli oranda sonuçlar üreteceğini kaydeden Erdoğan, "Bunlar bölgelerimiz arasında ekonomik kalkınma, sosyal gelişme farkını ortadan kaldıracak, geri kalmışlığın göç gibi sorunlardan kurtaracak projelerdir. Artık uzun yıllardır konuşulan ama bir türlü hayata geçirilemeyen kurtuluş projeleri, elle tutulur, gözle görülür hızda bitirmek için düğmeye basıyoruz." dedi. Yıllardır bölge insanımız başta milletimize evlat acısı yaşatan bölücü terör örgütü belasının istismar ettiği sosyoekonomik yaraların bu projelerle bütünüyle kapanacağına dikkat çeken Başbakan, "Biz tek millet, tek vatan, tek bayrak, biz tek devletiz" sloganını tekrarladı.

Kürtçe yayınla ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan şunları söyledi: "Bu büyük hamlenin yanı sıra bugün Meclis'te görüşmeleri başlayan dil konusuyla alakalı televizyon radyo yayınlarında yeni açılımımız terörün psikolojik ve kültürel zeminini de önemli ölçüde kurutacaktır. Yapılacak yeni düzenlemeyle TRT'nin bir kanalı bundan böyle bölgedeki dilleri sürekli olarak anons eder hale gelecektir. Farklı dil ve lehçelerde yayın yapılması için bir kanalı tamamen tahsis ediyoruz." Erdoğan'ın bu sözlerine vatandaşlar 'Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir' diyerek karşılık verdi.

Başbakan Erdoğan da, "Asıl dinlemesi gerekenler yok mu onlar da dinlesin." diye konuştu. Daha önce de bölgeye yönelik birçok paketler açıklandığına dikkat çeken Erdoğan, ancak birçoğunun doğrunun olması gerekenin yalnızca bir bölümünü ortaya koyduğunu kaydetti. Erdoğan, hazırladıkları eylem planının, proje değil, takvimi belirlenmiş, somut müşahhas tanımlanmış, kaynağı temin edilmiş bir eylem planı olduğuna işaret etti.

Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Başbakan şunları söyledi: "Kardeşlerim, dinimiz, inancımız, düşüncemiz, yaşam biçimimiz etnik köklerimiz her ne olursa olsun unutmayalım millet olarak kaderimiz birdir. Aynı gök kubbe altında yaşıyoruz, bütün farklılıklar üzerinde bizi birleştiren, tek millet yapan yüksek değerlerimiz var." GAP'ı "Bu yüzyılın en büyük bölgesel kalkınma projelerinden biri, bir sosyal restorasyon, bir kardeşlik projesi." sözleriyle tarif eden Erdoğan, atılan tohumların sadece Doğu, Güneydoğu'yu değil Türkiye'nin 7 bölgesini de yeşerteceğini söyledi.

"Yeter ki kör sloganlarla, asabiyetle değil, akılla ilimle sevgiyle yüreklerimizi birleştirelim." diyen Erdoğan şöyle devam etti: "Yeter ki gücümüzü dağıtmayalım, enerjimizi zayi etmeyelim. Terör ve şiddetin olduğu hiçbir yerde kalkınma, huzur ve refah olmaz. Milletin birlik ve beraberliğini, ülkenin huzur ve istikrarını, can ve mal güvenliğini kasteden terör örgütü, saldırılarıyla hiçbir ayrım gözetmediği için hiçbir değer taşımadığını bütün dünyaya göstermiştir. Artık bölücü terörün insanlık dışı yüzünü herkes tanımıştır. Örgüt hiç olmadığı kadar yalnızlaşmıştır. Refah ve özgürlükler güçlendikçe insanımız topyekün kazanacak, kaybeden terör örgütü olacaktır." "Sivas'ın doğusuna geçemeyenler sizi anlamaz." sözleriyle muhalefete yüklenen AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "Bırakın Sivas'ın doğusunu, bunlar Ankara'nın dışına çıkamadı. Gördüğünüz gibi iktidarımız 81 vilayetin 80'inde halkımızın teveccühüne mazhar olarak durmadan yola devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Osman Baydemir'e tepki

Başbakan Erdoğan konuşmasında programa davet edildiği halde gelmeyen DTP'li Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'e de tepki gösterdi. Erdoğan, "Ben isterdim ki bu ilin belediye başkanı burada olsun. Ama televizyon programlarına çıkıp da 'buraya başbakan gelmiyor, genel başkan geliyor' diye açıklama yapanlar, Diyarbakırlı kardeşlerimden gereken dersi zamanı geldiğinde alacaktır." diye konuştu.


14,5 milyar YTL'lik paketin ayrıntıları

 • Ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesi
 • 2008'de Diyarbakır'da, 2009 yılında da Gaziantep ve Şanlıurfa'da 'cazibe merkezleri' oluşturulacak.
 • Teşvik politikaları yeniden şekillenecek. Bölgesel, sektörel ve proje bazlı teşvikler sağlanacak.
 • GAP illerinde ticari kredi kullanımı artırılacak. Sübvansiyonlu krediler yaygınlaşacak ve yatırım projeleri desteklenecek.
 • Bölgedeki üniversitelerde teknoparklar kurulacak.
 • Turizm çeşitlendirilecek ve çekim merkezleri oluşturulacak.
 • 30 bin hektarlık mayınlı arazi temizlenecek ve tarıma kazandırılacak.
 • Sosyal gelişmenin sağlanması
 • Okul öncesi okullaşma oranı yüzde 50'ye çıkarılacak.
 • 1.865 yeni derslik yapılacak. 9 bin 43 öğrenci okullara kazandırılacak.
 • Bölgedeki üniversitelerin altyapısı güçlendirilecek.
 • Kapalı spor salonları ve statlar yapılacak.
 • Altyapının iyileştirilmesi
 • Sulama projeleri hızlandırılacak. Cizre ve Silvan barajları tamamlanacak.
 • Sulamada açık kanalet sistemi kalkacak, kapalı sisteme geçilecek. Yağmurlama ve damla sulama sistemi devreye girecek. Böylece tuzlanma olmayacak, topraklar çatlamayacak.
 • Hava ulaşımı altyapısı güçlendirilecek. Batman Havaalanı terminal binası tamamlanacak. GAP Uluslararası Havaalanı inşa edilecek.
 • Konut ihtiyacının karşılanması amacıyla faaliyetler yoğunlaşacak.
 • Kurumsal kapasitenin geliştirilmesi
 • 2008'in ikinci yarısında Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa'da üç kalkınma ajansı kurulacak.
 • Bölgenin sosyal ve kurumsal sermayesi güçlendirilecek.
 • GAP İdaresi, Ankara'dan bölgeye taşınacak. İdare, üç ayda bir izleme raporu hazırlayacak. Böylece bürokratik işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesi sağlanacak.

PAKET İÇİN NE DEDİLER?

Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince: Ömrüm 'GAP bitsin' demekle geçti. Tarım, Türkiye'nin en önemli 5 sektöründen biri. Dünya ile rekabet edebilme açısından çok mühim. Paket bence başarılı olur. Kaynak, su, hepsi var. Daha önce tarımda traktör kredilerine yoğunlaşılıyordu. Bundan sonra seracılık, tohumculuk ve sulama alanlarına yoğunlaşılacak.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar: Bölgeye desteğimiz her geçen artıyor. 2002'de kullandığımız tarım kredisi 32 milyon YTL iken bugün 709 milyon yeni liraya ulaştı. Yıl sonu tahminimiz 1 milyar yeni lira. GAP'taki yatırımların tamamlanmasıyla bölgenin değeri artacak.

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın: Türkiye'nin ve tarım sektörünün gelişimi için önemli bir proje. Biz de projenin gelişmesi için gerekli desteği sağlayacağız. Yurtdışından temin ettiğimiz kredilerin bir miktarını bölgeye kaynak olarak aktarabiliriz.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği Genel Sekreteri Mustafa Alper: Şimdiye kadar yabancı yatırımcının bölgeye olan ilgisi fazla değildi. Bu girişimin ardından artacağını düşünüyorum. Kuraklık olduğu bir dönemde önemli bir paket. Bundan sonra yabancıya bölgeyi daha rahat tavsiye edeceğiz.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral: Biz üyelerimizi bölgeye yatırım yapmaları için sürekli teşvik ediyoruz. Sayın Başbakan'ın GAP'a bizzat sahip çıkması çok önemli. Önümüzdeki günlerde yeni yatırımlar için sağlam bir köprü kuruldu.

MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan: Kuraklığın tek çaresi sulanabilir arazilerin geliştirilmesi. GAP bu anlamda çok önemli bir adım. Buraya yapılacak yatırım bütün ülkeye yapılmış olacak. Özellikle işsizliğin çözümüne katkı sağlayacak.

Hak-İş Başkanı Salim Uslu: Bundan önceki dönemlerde de birçok paketler açıldı. Ancak finansman sorunu çözülemedi. Açıklanan bu paketin ise çok iyi bir finansman desteği var. Eylem planının başarı ile yürütüleceğini düşünüyorum. Üretim, istihdam ve toplumsal barışa katkı sağlayacak.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Koca: Özellikle KOBİ'lerin gelişmesi için önemli bir açılım sağlayacak. Heyecan verici bir proje. İşsizlik ve kuraklığın çaresi olabilir.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya: Paketi olumlu değerlendiriyoruz. 6 aylık çalışma sonucunda hazırlandı. Kaynağının belli olması, bölgenin dinamiklerinin harekete geçirilmesi anlamında çok önemli. Buna destek verip hayata geçirilmesine katkı sunmak lazım.

Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Aziz Nart: Geniş kapsamlı bir program. Ekonomik ve sosyal projeleri hızlandıracak bir kurtuluş planı. Bölgeler arası gelişmişlik farkının giderilmesi, bölgesel ve sektörel bazlı teşvik önemli.

Mardin Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ali Tutaşı: Son derece güzel bir eylem planı. Söylenenler gerçekleşirse, uygulanırsa bölgemiz için çok büyük faydası olur. Bölgeyi bir bütün olarak olumlu etkileyecek. Destekliyoruz, bize düşecek ne olursa yapmaya hazırız.

Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin: Güneydoğu'nun gelişmesi tek kelime ile bölgenin ekonomik can damarı GAP'a bağlı. Proje daha önce gündeme getirilen şekilde yapılsaydı bitecekti. Ancak yine geç kalınmış sayılmaz. Yeni eylem planı bölgede herkesi sevindirmiştir.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol: Geçmiş dönemlerde çok paket gördük. Bu sefer umutlu olmak istiyoruz. Çünkü kaynak bulundu. Eğer eylem planı başarı ile uygulanabilirse Türkiye olarak önemli bir fırsat oluşturabiliriz. Memnun olduk.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.