1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Erdoğan: Çok kirli bir operasyon
Erdoğan: Çok kirli bir operasyon

Erdoğan: Çok kirli bir operasyon

Başbakan Erdoğan \'Çok kirli bir operasyon\' olarak nitelendirdiği \'yolsuzluk ve rüşvet operasyonu\'na yönelik bir değerlendirme yaptı. \"Biz bunlara yabancı değiliz\" diyen Erdoğan, \'devlet içinde devlet\' ifadesini kullandı ve \"Bu örgütlenmeyi ortaya

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada "Çok çok kirli bir operasyon" ifadesini kullandı.

Erdoğan, konuya Macaristan Başbakanı Victor Orban ile görüşmesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yöneltilen soru üzerine değindi.

"Biz bunlara yabancı değiliz" diyen Erdoğan, 'Gezi olaylarında başarılı olamayanların yeni bir adım attıklarını' söyledi.

Erdoğan, "Devlet içindeki devlet olan bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız" dedi ve ekledi: Babamızın oğlu olsa dinlemeyiz.

İstanbul ve Ankara emniyetlerindeki görevden almaların hatırlatılması üzerine de Erdoğan, bunun valilerin tasarrufu olduğunu ve başka illere de sıçaryabileceğini dile getirdi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Öncelikle ortada çok çok kirli bir operasyon var. Şunu hepimiz bilmemiz gerekir. 11 yılda Türkiye'nin nereden nereye geldiği bellidir. İktidarımızın nelerle mücadele ederek buraya geldiği de malumdur.

'GEZİ'DE İSTEDİKLERİ OLMADI'
Bu mücadelelerde atılan adımların ulusal boyutu olduğu kadar uluslararası boyutu çok daha önem arz etmektedir. Biz, 2023 yılının Türkiyesinin ilk on içerisinde dünyada yer almasının kavgasını, mücadelesini verirken, bunun için dünyayı hallaç pamuğu gibi atarken, koştururken ama birileri de acaba biz Türkiye'nin bu hızlı gidişini nasıl durdururuz Bunun gayreti içinde. Bunun dışarıda heveslileri, planlayıcıları olduğu gibi onların ülkemizde de bazı uzantıları var. Bu uzantılar şudur, budur bunları konuşacak değilim.

Bunların kimler olduğunu da sizler de tahmin ediyorsunuz. Gezi olaylarıyla başlayan bir süreç oldu. Burada istediklerini elde edemediler. Ondan sonra şimdi yeni bir adım attılar. 14 ay dinleme, izleme, bu tür şeyler yapılıyorsa bu konuda kendi üstlerine bunlar haber verilmiyorsa haber verilmeden bunlar yapılabiliyorsa buradaki mühendislik, yolsuzlukla değil siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur. Bu da bir nevi çetelerdir ve bu çeteler bir nevi devletin içinde devlet olma, böyle bir anlayışla süreci istedikleri gibi yönetme, yönlendirme, böyle bir gayretin içerisine girme olayıdır.

'BABAMIZIN OĞLU OLSA DİNLEMEYİZ'
Kamu bankaları kendi iktidarları öncesinde zararla kapatıyordu. Ancak şu anda Avrupa bankaları arasında derece yapan konuma geldi. Bu bankaları yaralama hedefi de operasyon kapsamında bulunuyor. Bunlar dikkat çekicidir ve bunların Türkiye'deki uzantıları var, uluslararası boyutu var, tespitimiz, tahminiz var ama aynı zamanda Türkiye'de bunun uzantıları var ve bu uzantılar şu anda maalesef devlet içinde bir devlet gayretiyle bu adımları atıyorlar fakat bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Bu babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş, buymuş, şucuymuş, bucuymuş bizi enterese etmez. Bizi enterese eden milletimizin bekasıdır, geleceğidir, aydınlık yarınların Türkiyesidir. 

'YABANCI DEĞİLİZ'
Bakan arkadaşlarımla ilgili spekülasyonlar şunlar bunlar oluyor. Bunlara biz zaten alıştık. Bunları ne yazık ki başta daha önce biliyorsunuz, bu ülkede biz 28 Şubatları medyayla gördük. Medyanın kendi içindeki organizasyonlarıyla gördük. Onlar o karanlık işleri çevirdiler. Daha sonra biliyorsunuz bunlara bazı STK'lar karıştı. Hani o 'beşli çete' diye ortaya çıkan gruplar. Biz bunlara yabancı değiliz.

'GEREKENİ YAPACAĞIZ'
Şimdi yine bunun değişik bir versiyonu yine aynı şekilde uygulanıyor. Biz gereken çalışmayı gerektiği şekliyle yapacağız. Bakan arkadaşlarımız ve onların ailelerinin bu işe bulaştırılması vesaire... Bu konularda da tabii ki onlar bu atılan adımlar neticesinde hassasiyetleri ortadadır. Bunlar şahsımca da malumdur. Biz gereken neyse onu zaten aramızda görüşüp gerekeni gerektiği anda yaparız.

MUHALEFET ELEŞTİRİSİ
Gerekli adımları muhalefet partileri istediği için atmayacağız. Onların biz cemaziyelevvelini çok iyi biliriz. Onların cemaziyelevvelindeki kirlilikleri çok iyi biliriz. Onların kirlilikleriyle bu ülkenin ne hale geldiğini, delikli kuruşa muhtaç olduğunu çok iyi biliriz. Tabii çok farklı bir Türkiye'yi gördükleri için böyle kurusıkı atıyorlar. Hele hele 5 yıllık iktidara tahammül edemeyen, daha 3,5 yıl dolunca bırakıp kaçanları da biz çok iyi biliyoruz. Dile sığmayacak ifadelerle zaten isimlerini ağzıma almayacağımı daha önce söylediğim için yine almayacağım. Onların ne olduklarını milletimiz çok iyi biliyor.

Muhalefet partilerine gereken cevabı gerektiği şekilde millet 30 Mart'ta verecek. Bu 'at çamuru tutmasa iz bırakır' mantığı evelallah bize tutmayacaktır. Her zaman söylüyorum bizim abdestimizden şüphemiz yok, dolayısıyla namazımızdan da şüphe etmeyiz. Burada da birçok şeyleri de farklı şekilde algılama olayı ve milletimizin algısını değiştirme gayretleri var. Onlar da nedir Yapılan birçok olumlu faaliyetleri, olumsuza dönüştürme gayretleri var ki bunlarda da yine aradıklarını, beklediklerini bulamayacaklar.

'GÖREVDEN ALMALAR BAŞKA İLLERE SIÇRAYABİLİR'
Emniyette yapılan değişiklikler valilerimizin şu anda görevi kötüye kullanma anlayışından hareketle burada kendilerinin bir defa tasarrufudur. Bu tasarrufa yetkisi vardır. Bu çok daha farklı illere sıçrayabilir. Dedim ya nerede buna benzer şeyler varsa gereğini anında başta valilerimiz olmak üzere, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, İçişleri Bakanlığımız anında yapacaklardır. Çünkü bu iş anlaşılıyor ki siyasi noktadaki bir mühendisliktir. Biz böyle bir mühendisliğe fırsat vermeyeceğiz, çünkü bu ülkenin geleceğini karartmaya, kimsenin hakkı yok."


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.