1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: Allah'ın izniyle bu felaketin yaralarını tamamen saracağız
Erdoğan: Allah'ın izniyle bu felaketin yaralarını tamamen saracağız

Erdoğan: Allah'ın izniyle bu felaketin yaralarını tamamen saracağız

A+A-

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amacımız 1 yıl içinde altyapısıyla sosyal ve ticari birimleriyle 319 bin konut, toplamda da 650 bin konut inşa ederek deprem bölgesini ayağa kaldırmaktır” dedi.

İstanbul Büyükçekmece'deki Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı öğrenci yurdunda konaklayan depremzedelerle iftar açan Recep Tayyip Erdoğan, burada bir konuşma yaptı.

Deprem gününden sonra geçen yaklaşık 1,5 ayda arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını, acil yardım dağıtımlarının düzene girdiğini, enkazları hızla kaldırıldığını vurgulayan Erdoğan, geçici barınma merkezlerini oluşturmayı sürdürdüklerini, kalıcı konutların inşasına başladıklarını söyledi.

Erdoğan, 11 ilde 14 milyon insanı doğrudan etkileyen büyük bir felaket karşısında böylesine hızlı bir toparlanmayı sağlamanın kolay olmadığını belirterek, devletin tüm kurumlarının, imkanlarını ve personelini deprem bölgesinde görevlendirdiğini söyledi.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Dost ve kardeş ülkeler başta olmak üzere uluslararası yardımları da asla unutmayacağız. Depremzedelerimiz de milletimiz de şundan emin olsun ki oradaki arkadaşlarımız insanüstü bir gayretle çalışarak her eksiği gidermenin, her talebi karşılamanın mücadelesini yürütmüştür. Buna rağmen felaketin etkilediği alanın genişliği, nüfusun çokluğu, iklim şartları gibi sebeplerle elbette birtakım eksikler, sıkıntılar yaşanmıştır. Kısa bir sürede bunların da telafisi zaten yapılmıştır. Amacımız, bir yıl içinde altyapısıyla, tüm sosyal ve ticari birimleriyle 319 bin konut, toplamda da 650 bin konut inşa ederek deprem bölgesini ayağa kaldırmaktır. Yerinde dönüşecek yerleri de tarihi ve kültürel dokuya uygun şekilde sağlam ve güvenli yapılarla şehirlerimize kazandıracağız."

“Deprem bölgesindeki vatandaşlarımdan şehirlerine sahip çıkmalarını istiyorum”

Erdoğan, ramazan vesilesiyle ziyaret ettikleri şehirlerde de kalıcı konutların temel atma törenlerini gerçekleştirdiklerini kaydederek, "Kahramanmaraş'ı, Hatay'ı, inşallah yarın da Adıyaman'ı, Malatya'yı, Gaziantep'i ve depremde zarar gören diğer tüm şehirlerimizi yeniden inşa ve ihya edene kadar gece gündüz çalışacağız. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımdan şehirlerine sahip çıkmalarını istiyorum. Kullanılamayacak hale gelen evler ve artçı sarsıntıların yol açtığı huzursuzluk sebebiyle başka yerlere giden milyonlarca vatandaşımız var” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlarda, otellerde, kamu misafirhanelerinde ve evlerde kalanların bir an önce geri dönmesini isteiklerini belirten Erdoğan, “Yuvalarına, işlerine, hayatlarına yeniden kavuşmalarını hedefliyoruz. Sanayi kuruluşlarının üretime başlamasıyla geçici ticaret merkezlerinin ve sağlam dükkanların açılmasıyla tarımsal çalışmaların yoğunlaşmasıyla geri dönüşlerin süratleneceğine inanıyorum” diye konuştu.

Bölgede kurulan çadır ve konteyner kentlerle, inşa edilen prefabrik yapılarda geçici barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını belirten Erdoğan, hasarsız binalarda zaten oturulabildiğini, az hasarlı binaların da küçük tadilatların ardından kullanılabildiğini söyledi.

Erdoğan, kalıcı konutların devreye girmeye başlamasıyla bu şehirlerin önünde yepyeni bir dönem başlatacaklarını dile getirerek, "Ölen canları geri getiremeyiz ama bunun dışında yıkılan her şeyi yeniden yaparak Allah'ın izniyle bu felaketin yaralarını tamamen saracağız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.