1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan: 30 milyar dolar hedefine Kovid sebebiyle ulaşamadık
Erdoğan: 30 milyar dolar hedefine Kovid sebebiyle ulaşamadık

Erdoğan: 30 milyar dolar hedefine Kovid sebebiyle ulaşamadık

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Reisi ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, konuşmasında, iki ülke arasında belirlenen 30 milyar dolarlık ticaret hedefine Kovid-19 sebebiyle ulaşılamadığını ama ulaşacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi. Liderler toplantı sonrası kameraların karşısına geçerek ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan üçlü zirve kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de görüşecek. Görüşmenin ana gündemi ise Suriye olacak.

Reisi'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"İki ülke arasında mevcut 25 yıllık doğal gaz anlaşmasının uzatılması iki taraftan da dile getirildi. Bunun görüşmeleri sürecek. İki ülkede de bulunan, aktif çalışan şirketlerin ortak çalışmaları ve faaliyetlerinin artması, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artmasıyla sonuçlanacaktır.

30 milyar dolarlık bir rakam belirledik ve bu 30 milyar dolar mevcut ticaret hacminin 3 katına çıkarılacağı anlamına gelmektedir.

İki ülkenin güvenlik birimleri arasındaki istihbaratın güçlendirilmesi ele aldığımız en önemli konulardan biriydi. Terörizmle ve organize suçlarla mücadele iki ülke arasında görüşüldü. Terör örgütlerinin farklı isimleri olabilir. Ama her kimse ülkemizin sınırlarını ve güvenliğini tehdit ediyorsa teröristtir. Batı'da uygulanan, teröristlerin isimlerine göre sınıflandırılmasını biz reddediyoruz.

Burada konuştuğumuz her şey umarım güzel anlaşmalarla sonuçlanacaktır."

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Az önce değerli kardeşimle önce dar kapsamlı sonra da heyetler arası toplantılarımızı gerçekleştirdik. Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İstişare Toplantı'mızı yaptık. Bu istişarelerin ilişkilerimizi iyi etkileyeceğine inanıyorum. İran'ın komşularla ilişkileri geliştirme çabasını değerli buluyorum. Siyasi, askeri, ticari tüm alanlarda görüşlerimizi karşılıklı ifade ettik.

Tabi bizim 30 milyar dolarlık bir ticari hacme ulaşma hedefimiz vardı ama maalesef Kovid sebebiyle ciddi bir sorun yaşadık. Şu an itibarıyla 7,5 milyar doları yakaladık. Ama inanıyorum ki, iki ülkenin kararlı ilerleyişiyle yine bu hedefimize ulaşacağız. Savunma sanayiinde atacağımız adımlarla bunu gerçekleştirebiliriz. Türkiye olarak, özellikle savunma sanayiinde son yıllarda ciddi bir sıçrama kaydettik. Bu konudaki dayanışmamızı çok önemsiyorum.

Ayrıca terörle mücadelede de yol alıyoruz. Bildiğiniz gibi biz bunları NATO'da da kayıt altına aldırdık. Çünkü bunlar hangi ülkede olursa olsun huzur bırakmayan baş belalarıdır. Dolayısıyla bunlarla mücadelemiz devam edecek.

Ek olarak burada Astana Üçlüsü olarak da bir araya geldik. Gerek sayın Putin, gerek şahsım ve Reisi gelişmeleri birlikte masaya yatıracağız. Tabi bu Astana sürecinin yeniden bir değerlendirme ve süreci ayağa kaldırma durumu olacaktır."

8 ANLAŞMA İMZALANDI

Sadabad Sarayı'nda düzenlenen Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin 7'nci Toplantısının ardından anlaşmaların imza törenine geçildi.

Bu kapsamda, "Türkiye ile İran Arasında Kapsamlı Uzun Vadeli İşbirliği Anlaşması", "Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile İran Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik Arşiv Alanında İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Uygulanmasına İlişkin İdari Anlaşma", "Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Spor ve Gençlik Bakanlığı arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Eylem Planı", "Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile İran Küçük Sanayi ve Endüstri Parkları Kurumu (ISIPO) arasında 7 Nisan 2015'te imzalanan Mutabakat Zaptının tamamlayıcısı hükmünde Eylem Planı", "Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) ile İran İslam Cumhuriyeti Standartlar ve Endüstriyel Araştırma Enstitüsü Ulusal Metroloji Merkezi Arasında Mutabakat Zaptı", "İran İslam Cumhuriyeti Yayın Kurumu (IRIB) ile TRT Arasında İşbirliği Protokolü" ve "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve İran Yatırım, Ekonomik ve Teknik Destek Kurumu Arasında Yatırım Tanıtım Faaliyetlerinde İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı" imza altına alındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.