1. YAZARLAR

  2. Yaşar ÖZKAN

  3. Erdemli  Toplum Özleminden Şaşkın Bir Topluma Evrilmek
Yaşar ÖZKAN

Yaşar ÖZKAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdemli  Toplum Özleminden Şaşkın Bir Topluma Evrilmek

A+A-


Farabi'nin El Medinetü'l Fazıla’da ay üstü ve ay altı alem diye ayırdığı eserinde ay üstü alem; fesada ve değişikliğe uğramamış mükemmel bir alemdir. Ay altı alemde ise insan iradesi söz konusu olduğundan madde ve ruh karışımından meydana gelmektedir. Servet, şöhret ve şehvet gibi insanı maddi arzulara götürdüğünden, bu tür toplumları bozulmuş toplumlar diye tarif eder.
Halbuki insanı ve toplumları saadetli, mutlu bir yaşama ulaştıracak bazı yetenekleri de üstünde taşır insan der. Asıl mutluluğun ahirette olduğunu ancak bu dünyada da erdemli ilkelere sarılan insanlar olursa geçici mutluluğa ulaştıracak erdemli şehir ve erdemli toplum kurulabilir. Peki ona göre erdemli toplumun özellikleri nelerdir.

Farabi, her şeyden önce dini düşüncenin, dünyevi hayatın merkezinde yer alması gerektiğini söyler. Böyle bir toplumun da bir filozof-peygamber liderin olması, yoksa böyle bir lider onun yerine cesur, zeki ve atılgan, ahlakta öncü bir grubun bu sorumluluğu üstlenmesini söyler. Bu çabayla oluşturulmuş toplum insanları, birbirine yardım eden, insani değerleri yüceltmede birbiriyle yarışan bir ahlaki düzen hayali ile yaşarlar. Adalet, kurulacak böyle bir düzenin öz nüvesi olmak zorundadır. Böyle olursa erdemli şehir ve erdemli toplum oluşur. Sadece refah, büyümek ve güçlü olmak, böyle bir toplumun amacı olmamalı. Erdemli toplum şehri tektir ama erdemli olmayan toplum şehri birden fazladır. Bunun da yani bilgiyle, hikmetle kurulmuş toplumun zıddı ise cahil, fasık, değişmiş ve bozulmuş, sapkın (şaşkın) bir topum olduğunu söyler.

Şaşkın Toplum

Farabi'nin tüm anlatımlarından sonra zamanımıza güncelleyecek olursak; bu tarife uyma sürecine giren ve hepimizin şahit olduğu yepyeni bir toplum kuşağı ile karşı karşıyayız. Çok uzağa bakmaya gerek yok, bu bozulmaya ve yozlaşmaya yüz tutmuş toplum bireyleri hemen yanı başımızda, çevremizde olabilirler. Çünkü teknolojı ile aracılanmış, başta tüm dini-uhrevi olmak üzere düşünce-felsefi,edebi,sosyal-siyasal kavramlarımız bu küresel dünya düzeni tarafından baskı altına alınmış durumda. Sınırların kalktığı, etnik ve dinsel kimliklerin yok edilerek tek düzeye indirildiği sanal hayatın sosyal hayatın yerine geçtiği bir toplum modeli başat roldedir. Bu Makyevelist düşünce amacına ulaşmak için tüm çirkin davranışları meşru gören, din, dil, ırk, şehir, ülke demeden bütün dünya toplumlarını fesada-bozulmaya götürmektedir. Özellikle şimdiki kuşak ve gelecek nesil bu tehlikeyle yüzyüzeler. Bu nesil dini ve siyasal önderleri model alacaklarına, Jastin  Biver gibi pop yorumcularını takip etmekteler, hatta ikon olarak görmekteler. Maalesef bu da çoğumuzun kontrol edemediği sanal alem dedikleri, gerçek hayattan koparılmış medya ve internet koridorlarında verili olan gerçekliktir. 

Hiç şüphesiz Farabi'nin “Erdemli Toplum” modeline ulaşmak için önce zihnimizi ve yüreğimizi Kur-an'nın kendi ifadesiyle; tüm çağlardaki ölü insanları dirilten (yasin suresi) ayetlere çok yakın tutarak uyanık tutabiliriz. Sonra da sosyal medyanın bilgisini ve gücünü küçumsemeden, hatta gerekirse buralara hakim olmak cehdini göstermeliyiz. Yoksa maalesef bugün ve gelecek nesiller viran olacak. Rabbim idrakımızı, bugünümüzü, istikbalimizi ve istiklalimizi Vahiy ile diri ve duru tutanlardan eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum