1. YAZARLAR

  2. Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

  3. Ensarioğlu: Hükümet Öcalan'ın itibarsızlaştırılmasını engelliyor
Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

T24
Yazarın Tüm Yazıları >

Ensarioğlu: Hükümet Öcalan'ın itibarsızlaştırılmasını engelliyor

A+A-

T24 gazetecilik platformunun Güneydoğu’daki son ziyaret yeri Diyarbakır. Bölgenin en önemli şehri  Diyarbakır. Suriçi’nde kalıyoruz. Eski Diyarbakır’ın sokaklarında dolaşıyor ve yakın zamana kadar şiddeti  iliklerine kadar yaşamış bu kentin şu andaki huzurlu görüntüsüne bakıp seviniyoruz.

İlk olarak Ak Parti  Büyükşehir adayı Galip Ensarioğlu’yla görüşüyoruz. Ensarioğlu kendisine güvenen bir kişiliğe sahip.

Ak Parti Diyarbakır Büyükşehir adayı Galip Ensarioğlu ile Diyarbakır'ın ünlü Gazi köşkünde görüşüyoruz. Ensarioğlu'nun moralinin iyi oluğunu görüyoruz. Barış süreciyle şansının arttığını, PKK militanlarının tam olarak sınır dışına çekilmesi vuku bulsaydı "fark atacağını" söylüyor. BDP 'nin boş laflar söylediğini, özerkliği aslında kendilerinin somutlaştırdığını söylüyor. BDP'nin Ak Parti olmadan anayasal değişiklik yapamayacağını söylüyor. 

BDP belediyeciliğinin "apartmankondu" şeklinde olduğunu iddia ediyor ve "belediyenin yapması gereken alt geçitleri, kavşakları biz yaptık" diyor. PKK'nın gecekonduları kendisine kaynak gördüğünü söylüyor, çözümsüzlük önerdiğini iddia ediyor. KCK'nın açıklamalarını haksız buluyor  "Müzakere bakanlığına gerek yok zaten yürüyen müzakeredir" diyor. Sürecin temposu düşmedi mi sorusuna "MİT yasasıyla yasal zemini hazırlıyoruz" şeklinde karşılık veriyor. Anadilde eğitimin anayasanın 62. maddesi değişmeden mümkün olmadığını söylüyor. Öcalan'ın iki türlü itibarsızlaştırıldığını, derin devlet aracılığıyla çıkan ses kayıtlarının ve CHP ve MHP'nin bunu sağlamaya çalıştığını ama hükümetin Öcalan'ın itibarını korumaya çalıştığını söylüyor.
 
Cemaat ile olan kavga için çok sert ifadeler kullanmıyor, Cemaat'in tabanına yönelik olumlu mesajlarla oy beklentisini açıklıyor.  Ahmet Türk'ün lideri içerde olan bir hareketin barışı sağlayamayacağı söylemine "önce barış sağlansın sonrasına bakılır" diyerek ucu açık, politik bir cevap vermesi dikkat çekiyor. Büyükşehir yasasını Valilerin denetim yetkisi nedeniyle eleştiren Ahmet Türk'ü eleştiriyor ve "halkı koruyacak mekanizmalar bırakın da olsun" diyor.
 
KCK tutuklularının 5000'den 500'e düştüğünü kimseni görmediğini, uzun tutukluluk süreleri nedeniyle salıverilenlerin kendisini de çok üzdüğünü söylüyor  "Niye yasa çıkarırken ön yargılı hakimlerin kolayca tahliye kararlarını vereceğini düşünmediniz sorusuna " yasa çıkarırken hakimin tavrını nereden bilelim" şeklinde cevaplıyor.
 
Sürecin niye yasallaştırılmadığı, hükümetin düşmesi durumunda her şeyin boşa gideceğini söylediğimizde "Hükümet düşmez" diyor "ya düşerse düşmemesine garanti mi var"  diye üstelediğimizde ise geçiştirici cevaplar veriyor. 
 
Hevsel bahçelerinde herhangi bir yıkım olmadığını iddia ederek "orada bina olursa beni assınlar" diyerek meydan okuyor. Kırklar dağındaki yapılaşmanın KCK'nın müteahhitlerden para almak için  yapıldığını Baydemir'in asıl karar veren olmadığını, başkanlığı kazanırsa yapılaşmayı yıkıp, oraya Newroz alanını taşıyacağını söylüyor.
 
Diyarbakır'da BDP'de çok yoğun kadın aday olmasına rağmen Ak Parti'de niye olmadığına "sırf kadın olsun diye hak etmeyen kişilerin  aday edilmesine karşı olduğunu" söyleyerek karşılık veriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.