1. YAZARLAR

  2. Sedat Ergin

  3. Enis Berberoğlu konusunda tereddütleri gidermek
Sedat Ergin

Sedat Ergin

Hürriyet
Yazarın Tüm Yazıları >

Enis Berberoğlu konusunda tereddütleri gidermek

A+A-

TARİH 2 Mayıs 2016.

TBMM Anayasa Komisyonu’nda dokunulmazlıkların kaldırılması için Anayasa’ya konacak geçici 20’nci maddeye ilişkin görüşmelerin tamamlanmasından sonra oylamaya geçileceği sırada Komisyon Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Mustafa Şentop söz alıyor.

Anayasa Komisyonu’nun konuya ilişkin raporunun 19. sayfasına göre, Prof. Şentop “Uygulamayla ilgili olarak uygulayıcılara yol göstermek ve maddenin yorumlanmasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermek açısından kısa bir açıklama yapıyor.”

Bundan sonra en iyisi Prof. Şentop’un “tereddütleri gidermeye” dönük sözlerini doğrudan komisyon raporundan alıntılamak:

“Buna göre, ... Anayasa’nın 83’üncü maddesinin dördüncü fıkrasının varlığını sürdürdüğü, tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve 
kovuşturma yapılmasının Meclis’in dokunulmazlığı yeniden kaldırmasına bağlı olduğu, bu hükme ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmadığı için hükmün yerinde durduğu ve geçerli olduğu, dolayısıyla tekrar bir seçim olması halinde seçilenlerin, dokunulmazlığı kaldırılan dosyalar bakımından, dokunulmazlığın yeniden kazanılacağının açık olduğu ... ifade edilmiştir.” 

Prof. Şentop’un sözleri hiçbir yorum gerektirmeyecek kadar açık. Özetle, “Tekrar seçilen milletvekili yeniden dokunulmazlık kazanır” diyor.

Zaten kendisinin atıf yaptığı Anayasa’nın 83. maddesinin dördüncü paragrafında şöyle deniyor: “Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclis’in yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır.”

Şimdi İstanbul CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun durumuna bakalım. Berberoğ...

 

Devamını Oku 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.