1. YAZARLAR

  2. Ahmet Meroğlu

  3. En İyi Kürt Ölü Kürtdür
Ahmet Meroğlu

Ahmet Meroğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

En İyi Kürt Ölü Kürtdür

A+A-

Bütün Kürtler kendi çevrelerinde mutlaka bir şekilde ‘‘en iyi Kürt ölü Kürtdür’’ sözünü işitmiş, okumuş ya da hissetmiştir. Maalesef bütün ırkçı Kafalıların beyin kıvrımlarında bu realite var. Bu minvalde yorumlar internet sitelerinde sürekli yazılıyor ve Van depremi sırasında bile televizyon ekranlarında Kürtlerin yüzüne karşı büyük bir hazla bolca söylenildi.

Topyekun Kürtlerin linç edilmesi gerektiği algısı, acısı tarifsiz Van depremi ile kısmen de olsa gerçekleştiğini gören ırkçı Kafalıların bilinçaltı enkazlarında, zaten yıllardır sarsılıyoruz, acı çekiyoruz ve ölüyoruz.

Van depreminde Irkçı Kafalılar sevinç naralarını atarken; zere kadar ‘‘insanlığı’’ olan ve vicdan sahibi olan herkes sarsıldı, yıkıldı ve üzüldü. Enkazın altında kalanları ekranlarda gördükçe ve düşündükçe içimiz yandı. Duygularımız tarumar oldu. Çoğumuz göz yaşlarına boğulduk.

Van depreminde enkazların altında kalan Vanlıların acısını paylaşmak yerine, adeta utanmadan Vanlıların, (Kürtlerin) bu acıyı hak ettiklerini söyleyen zevatın utanmazlığına ve ahmaklığına ise herkes dehşetle tanıklık etti. Bu bağlamdaki ırkçı refleksler, faşistlerin bilinçaltı zihin kodlarını deşifre ettikçe, herkes hayretler içinde kaldı. Ayrıca sarsıldı.

Böylesi içler acısı bir manzara karşısında bile gerek aleni, gerekse de çaktırmadan oh oldu minvalindeki söylemler ırkçı Kafalılar için ‘‘insanlığın’’ öldüğü nasıl da su yüzüne çıktı.

Bu eksende düşünen ve bu ırkçı zihniyete sahip sayısız Türk ırkçısı ve ahmak sürüsü mevcut. Bu korkunç realitenin farkında olmayan saf Kürtler de böylece Van depremiyle bu acı realiteyi fark etmiş ve öğrenmiş oldular.

Böylesi dramatik ve çaresiz bir anda bile Kürtleri tahrik ve tahkir etmekten geri durmayan ırkçı kafalıların, ‘‘insanlığı’’ kendi ırklarıyla (Türklükle) sınırlı tutmaları, son derece cahilanece bir durumdur. Bu durum, aynı zamanda bu ahmak sürülerinin TÜRKLÜK ruhları İNSANLIKlarını yok ettiğini de göstermektedir.

Esasında bu bir anlamda ‘‘insanlığı’’ kendi ırklarıyla sınırlayanların, ırklarını ‘‘insanlık dışı’’ göstermelerinin rezilliğidir de. Bu durumun farkında olmayacak ve anlamayacak kadar ahmak, zavallı ve utanmaz kimseler yaşanılan dramlara karşı, duygularına ırk bazında yön vermeleri Kürtlere karşı düşmanlığının tezahürü ve kanıtıdır. Oysa ‘‘insanlığın’’; dini, ırkı mezhebi ve cinsiyeti yoktur.

Binaların enkazından daha ürkütücü, daha acı verici olan da; bu bilinçaltı enkazlardır. Zihin dünyalarında besledikleri kini, nefreti dışarıya kusan faşist kafalılar, Kürtleri topyekun linç etme hayalleri ile yaşadıklarının dışavurumudur.

Kürtleri yok etmek için meğerse tek sorun, böylesi bir güce sahip olmamalarıymış.

Bu emarelerden de anlaşılıyor ki; bu zevatın Kürtleri kökten yok etme güçleri olsa büyük bir iştahla yapacaklarından hiç şüphe yoktur.Tıpkı Saddam’ın Halepçede yaptığını, internet sitelerinde yapılan yaygın yorumlar ve söylemlerdeki ırkçı tonlar Türkiye’de de Kürtlere yapılmasının hayali ve arzusu içerisinde olanların olduğunun göstergesidir.

Bütün bunlar, resmi ideolojinin Kürtleri yıllarca inkar ve imha etmekle ‘‘en iyi Kürt ölü Kürtdür’’ zihniyetinin nasıl da milliyetçi Türklerin beyin kıvrımlarına sirayet ederek; bilinç altlarına işlendiğini ve kazındığını gösteriyor.

Bu zihniyetin/algının mimarları kendi ‘‘ırkdaşlarını’’ insanlıktan çıkardıkları gibi; 30 yıllık yaşanılan savaşın esas katilleridirler de.

Çünkü Kürtlerin temel hakları, hala resmi ideolojinin ve resmi ideolojinin eseri olan ırkçı Kafalıların bilinçaltı enkazlarında kurtarılmayı bekliyor. Ve en acısı da bu bilinç altı enkazların 30 yıldır ‘‘can’’ alıyor olmasıdır.

Evet, Van depreminde ‘‘tek yürek’’ olunması beklenilen ve olması gereken bu olsa da, maalesef Van valiliği ve belediyesi arasında sağlanılmayan koordinasyon da bile, ‘‘tek yürek’’ olunmadığının açığa çıkması, başlı başına bir vakıadır. Van Valiliğin devlet gücüne sarılarak Van belediyesine ‘‘üstünlük’’ sağlama gayretleri insanlara yardım etmekten çok, hükümetin belediyeden daha ‘‘yardımsever’’ olduğunu gösterme çabası; ahlaksızlığın göstergesidir. Bu anlamda Van belediyesi Van valiliğiyle aynı hataya düşmüşse; aynı ahlaksızlığı göstermiş demektir.

Bütün bunların dışında yaşanılan dramı içinde hissedip yardım eden ve yardıma koşan Kürt-Türk hiç fark etmez deyip yüreğini ortaya koyanların haklarını teslim etmekse, büyük bir insani ve vicdani sorumluluktur.

Ey, ‘‘insanlıktan’’ nasibini alamayan ahmak sürüleri; beton yığınları arasından Yunus’un gözlerine bir baksanız diyorum. Belki ‘‘en iyi Kürt ölü Kürtdür’’ diye düşünmekten ve söylemekten o zaman utanırsınız…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.