1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. El Zeydi için karar günü!
El Zeydi için karar günü!

El Zeydi için karar günü!

A+A-

Eski ABD Başkanı George Bush'a ayakkabı fırlattığı için tutuklu yargılanan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi hakkında bugün hüküm verilecek.

Muntazar El Zeydi'nin davasına bakan hakim Dıya El Kinani, yaptığı açıklamada, Muntazar El Zeydi hakkında, bugün yapılacak duruşmada hüküm verileceğini belirtti. El Kinani, 1969 yılında çıkarılan ve düzeltilmiş olan 111 no'lu Ceza Kanunu'nun 223 no'lu maddesi, 3. fıkrası uyarınca yargılanmakta olan El Zeydi'nin Irak'ı ziyaret eden yabancı bir ülkenin devlet başkanına saldırma suçundan hüküm giyeceğini ve mahkemenin vereceği karar hakkında bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

Bugünkü duruşmanın herkese açık olacağını kaydeden El Kinani, "Muntazar El Zeydi'nin, Iraklı Avukatlar Sendikası Başkanı Dıya El Sa'di başkanlığındaki, yaklaşık 30 avukatın yer aldığı savunma heyeti tamamen Iraklılardan oluşuyor. Ayrıca El Zeydi'nin sağlık durumu, kardeşinin iddia ettiği gibi değil, son derece sağlıklı" dedi.

El Kinani, Irak yargısının bağımsız olduğunu, hiç kimsenin tesiri altında olmadığını ve Başbakan Nuri El Maliki'nin gazeteci El Zeydi konusunda kendilerini aramadığını ve herhangi bir talepte bulunmadığını kaydetti.

El Zeydi'nin ailesi de oğullarının serbest bırakılması için hiçbir Iraklı yetkiliyle görüşmediklerini her fırsatta belirtiyor.

El Zeydi'nin pişmanlık duyup duymadığının sorulması üzerine hakim El Kinani, "Daha önce yaptığımız sorgulamada El Zeydi pişmanlık duymadığını dile getirmişti. Bu eylemi 2007 yılında Bush'un Ramadi'ye yaptığı ziyarette gerçekleştirmek istediğini ama o zaman başarılı olamadığını ve bu eylemi planlı yaptığı için bir pişmanlık duymadığını söylüyor" dedi.

Bu arada Muntazar El Zeydi'nin kardeşi Meysem El Zeydi, AA muhabirine, ağabeyi hakkında bugün hüküm verileceği konusunda bilgi sahibi olduklarını, Irak adaletine güvenlerinin sonsuz olduğunu ve mahkemenin Irak halkını üzecek bir karar vereceğini tahmin etmediklerini, kararın ağır olması halinde savunma heyetinin temyize gideceğini söyledi.

Meysem El Zeydi, ağabeyinin çalıştığı El Bağdadiye televizyonu aracılığıyla yapacakları anonslarda halktan, bugün mahkeme önünde toplanarak Muntazar El Zeydi'nin serbest bırakılması için eylemde bulunmalarını isteyeceklerini bildirdi.

Muntazar El Zeydi'nin bir Avrupa ülkesine sığınma talebinde bulunduğu yönünde medyada çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Meysem El Zeydi, bu haberlerin tamamen asılsız olduğunu belirterek, ağabeyinin kendisine, "Ben Irak'ta doğdum, Irak'ta yaşadım ve Irak'ta yaşamaya devam edeceğim. Ben bu eylemi Irak ve Iraklılar için yaptım" dediğini kaydetti.

aa

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.