1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. El Cezire ve Radikal'in Barzani Manipülasyonu
El Cezire ve Radikal'in Barzani Manipülasyonu

El Cezire ve Radikal'in Barzani Manipülasyonu

TSK uçaklarının Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Zergelê köyünde sivilleri bombaladı. Bu olayın ardından KBY TSK’nin bombardımanına dair yayımladığı kınama mesajı Radikal Gazetesi ve Al Jazeera Türk tarafından çarpıtıldı.

A+A-

TSK uçaklarının Kürdistan Bölge Yönetimi (KBY) sınırları içerisinde bulunan PKK kamplarına yönelik başlattığı bombardımanda Zergele Köyü’nde siviller de hayatını kaybetti. Bu olayın ardından Kürdistan Bölge Yönetimi TSK’nın bombardımanına dair yayımladığı kınama mesajı Radikal Gazetesi ve Al Jazeera Türk tarafından “KDP: PKK Kürdistan’dan gitmeli” başlığıyla çarpıtılarak verildi. 

TSK’nın PKK kamplarına yönelik bombardımanında KBY sınırları içerisinde bulunan Zergele Köyü’nün de bombalanması ve sivillerin yaşamını kaybetmesinin ardından KBY kınama mesajı yayımladı. Mesajda, TSK’nın sivillere yönelik bombardımanın kabul edilir bir tarafının olmadığı belirtilirken, PKK’nin de savaşı sivil alanlardan uzak tutması istendi. Ancak Radikal Gazetesi ve Al Jazeera Turk bu mesajı “KDP: PKK Kürdistan’dan gitmeli” diye verirken KDP’nin PKK’yi Kürdistan’dan çıkartmak istediği iddia edildi. 

Radikal Gazetesi  haberi AFP’ye dayandırırken haberin başlığı ve içeriği konusundaki farklılıklar ise dikkat çekti. Radikal’in verdiği haberin içeriğinde PKK’nin gitmesine dair ibare bulunmayan şu ifadeler kullanıldı; “PKK’nın, sivillerin bu savaşın kurbanı olmaması için savaş alanını Kürdistan bölgesinden uzak tutması gerekiyor” ifadesi kullanıldı. Ajansa konuşan Barzani’nin danışmanı Kifah Mahmud, “Türkiye hükümeti sivilleri bombaladığında hiçbir mazeret gösterememesi için PKK’nın askeri üslerini bölgeden uzak tutması gerekiyor. PKK’nın bölge içinde üssü olmasaydı Türkiye sivilleri bombalıyor olmazdı.” 

Al Jazeera Türk’un verdiği haberde ise KBY Başkanı Mesud Barzani’nin danışmanı Kifah Mahmud’a dayandırılan haberde; “PKK’nın bölgede askeri unsurları olmasa, Türkiye sivil bölgeleri bombalamaz. Irak ve Türkiye hükümetleri arasında yapılmış, bir saldırı durumunda Türk güçlerinin Irak’a girmesine izin veren bir anlaşma var. Bu yüzden PKK buradan çıkmalı.” ifadeleri kullanıldı. 

Radikal Gazetesi ile bu habere dair Basnews Ajansının yaptığı görüşmede gazeteden Sinan Saygılı, haberde bazı düzeltmelerin yapıldığı ancak başlık ve içeriğin farklılığına dair yarın editörlerin yeniden bilgilendirileceğini söyledi. 

KDP: “PKK güçleri de savaş alanını Kürdistan Bölgesi’nden uzak tutmalı” 

Bazı medya organları da KBY’nin mesajını aynı başlıkla verirken KBY’nin yayımladığı mesajın gerçeği ise şöyle; “Dün gece Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu, Zegelê köyünde bazı günahsız vatandaşlarımız şehit düşmüş ve yaralanmıştır. Şehitlerin ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifa diliyoruz. 

Biz sivil halkın şehit düşmesine neden olan bu saldırıyı kınamakla birlikte Türkiye’den sivil halka yönelik saldırılarını durdurmasını ve bu tür olayların tekrarlanmamasını istiyoruz. Çünkü Kürdistan halkının şehit edilmesinin hiçbir haklı gerekçesi yoktur. 

PKK güçleri de savaş alanını Kürdistan Bölgesi’nden uzak tutmalı, Kürdistan halkının da artık bu savaşa ve çekişmeye kurban edilmesinin önü alınmalıdır. Savaşın sürmesi sivil halka zarar verdiğini belirtiyor ve her iki tarafı da barış süreci ve diyalogun sürdürülmesine davet ediyoruz. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.