1. YAZARLAR

  2. Zülfikar Furkan

  3. Ekolojik Bir Veryansın
Zülfikar Furkan

Zülfikar Furkan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ekolojik Bir Veryansın

A+A-

Yahudilerin yaşadığı bölgede orman yangını söndürülemiyor. Birileri de çıkmış bunu Allah'ın gazabı olarak gördüğünü söylüyor. Güya İsrail Hükümeti ezanı yasakladı. Kahhar olan Allah ta onlara öfkelendi(!) ve ormanları ateşe verdi. Heyhat ki heyhat. Bu kadar gaflet, bu kadar kolaycılık olur mu? Sen düşmanınla mücadele edecek yeteneklerden muaf ol, hiç bir üretim faaliyeti içerisinde olma, gaflet ve delalet içerisinde hurafelere Allah'ın emirleri olarak iman et, sonra da yaratıcıyı sadece sana yardım eden biri olarak algıla. Böyle bir bakış açısı tam da  anlamsızca öfke saçtığın yahudilerin Hz Musa'ya itiraz ettikleri mantığın günümüzdeki yansımasıdır.

Onlar da bir zamanlar Musa' ya;  "Onlar orada bulunduğu müddetçe biz oraya asla girmeyeceğiz; şu halde sen ve Rabbin gidiniz savaşınız; biz burada oturacağız” demişlerdi ya, işte şimdi de aynısını bizimkiler yapıyor. Siyonistler dünyada zulümlerinde sınır tanımayacak, öldürecek, yıkacak, ezecek ve yok edecekler; Sonra da müslüman(!)  konforlu evinde oturup Rabbim git onlarla savaş diyecek. Rab de hemen harekete geçip ormanlarını yakmakla(!) işe koyulacak öyle mi? Bu bakış açısı tam da ormanları yanan zihniyetin istediği bakış açısı. Dar, yüzeysel, marjinal ve mahalli bir algılama.

Halbuki bireysel ve toplumsal bir aksiyon, evrensel bir yaşam alanı yaratma, üretici ve hareketli bir çalışma prensibi, farklılıklara tahammül, doğayı koruma ve diğer canlı türlerine merhamet gibi ilkelerimiz olmalıydı.

Bu kısa girişten sonra küresel bir köy durumuna gelen gezegenimizde ormanlardan kısaca bahsedelim.

Orman, belirli yükseklikteki ve büyüklükteki çeşitli ağaçlar, çalılar, otsu bitkiler, mantarlar, mikroorganizmalar, böcekler ve hayvanlar bütününü içeren, topraklı alanda genellikle doğal yollardan oluşmuş bir kara ekosistemidir.

Bu ekosistemi korumak ve geliştirmek gezegende yaşayan herkes için öncelikli konu olarak görülmelidir.

Bir yerde görülen orman yangınının yarattığı olumsuzlukları o ülke ya da bölgeyle sınırlamak mümkün değildir. Çünkü ormanlar, Dünya’nın ortak malıdır ve dünya ekosistemi ve iklim sistemi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bir yerde görülen orman yangınının küresel boyutta olumsuz etkileri olduğu bir gerçektir. Bunun yanında, Ormanlar ve doğal bitki örtüsü, fotosentez ile insanların neden olduğu karbondioksitin yüzde 30'unu temizliyor. Yeşilin azalması, küresel ısınmanın ve neden olacağı sonuçların da daha tehlikeli bir boyut alacağına işaret ediyor.

Bu bakış açısı ile değerlendirdiğimiz zaman ormanlar tüm dünyada insanlığın ortak zenginliğidir. Hangi kıtada, hangi ülkede, hangi coğrafyada zarar görürse müdahale etmek için çaba sarfetmeliyiz. Bu duyarlılığımızı yaygınlaştırmadığımız sürece,  "Onlar orada bulunduğu müddetçe biz oraya asla girmeyeceğiz; şu halde sen ve Rabbin gidiniz savaşınız." demekten kurtulamayız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.