1. YAZARLAR

  2. Davut Hoca

  3. EĞİTİM ÜZERİNE
Davut Hoca

Davut Hoca

Yazarın Tüm Yazıları >

EĞİTİM ÜZERİNE

A+A-

 

         Yeryüzünün değişmeyen tek gündemi eğitimdir. Hayatın tüm alanlarında ilerlemenin, gelişmenin, güçlü ve istikrarlı olmanın yolu insan mefhumundan geçiyor, insanı en etkili bir şekilde değerlendirmenin tek yolu da eğitimdir. Bu hususta taviz vermeden yol alan medeniyetler her daim belirleyici, etken ve lider olmuşlardır. Aksine olan ülkelerin de insanlarının edilgen, taklitçi ve sömürülen yığınlar oldukları da kaçınılmaz bir gerçektir. “Eğitim, insanların kolay yönlendirilmelerini, kolay yönetilmelerini sağlar; onları gütmeyi zorlaştırır, köle yapılmalarını ise olanaksız hale getirir” der Henry Brougham.

         Çok bilinen bir Çin Atasözünde; “Bir yıl sonrasını düşünüyorsan, tohum ek. Ağaç dik, on yıl sonrasıysa tasarladığın. Ama düşünüyorsan yüz yıl ötesini; halkı eğit o zaman.” Denilir. İstikrarlı ve sağlam bir toplum ve nesil inşa etmenin tek yolu eğitimdir. Gelecekte var olmanın tek yolu eğitimdir. Gelecek için yapılabilecek en büyük ve en etkili yatırım eğitimdir.

         Eğitim, hayatın her boyutunda vardır. Eğitim, bir insanın doğumundan önce başlayıp ölünceye kadar devam eden bir süreçtir. “Eğitim her şeydir” der Mark Twain. “Eğitim hayata hazırlık değil, başlı başına bir hayattır” der Epiktetos. Eğitimsiz bir toplum, rotasız bir gemiye, ruhsuz bir bedene, yapma bir çiçeğe, tuzsuz bir aşa benzer. “Eğitim görmekle görmemek, ölülerle diriler arasındaki fark kadardır” der Aristoteles. Eğitim, yeryüzündeki tüm zenginliklerden, tüm madenlerden, tüm rezervlerden, tüm kaynaklardan daha kıymetlidir. Çünkü tüm zenginlikler eğitimle değerlenir, eğitimle değerlendirilir.   Tüm zenginliklere anlam katan yine eğitimdir. “Eğitilmiş insanların umutları, bilgisizlerin zenginliğinden daha değerlidir” der Democritus.

Bireysel ve toplumsal gelişmenin, ilerlemenin tek yolu da eğitimden geçer. Baş döndürücü bir hızla dönen ve değişen dünyada zamana ve zemine ayak uydurabilmenin, tutunabilmenin tek yolu eğitimdir. Yeniliklerin, gelişmelerin, yine ve yeni olan her şeyin gerisinde kalmadan, eskimemenin, tedavülden düşmemenin  tek yolu eğitimdir. “Eğitim her şeyden önce, toplumun kendi yaşam koşullarını sürekli olarak yenilemesine yarayan bir araçtır” der Emile Durkheim.

         Dünya hayatına saf ve ham olarak gelen ve tüm şeklini, benliğini, kişiliğini, karakterini daha sonra aldığı eğitimle kazanan bir varlıktır insan. Dünyaya, topluma bir katma değerde bulunacak, taş üstüne taş koyacak, imha değil inşa edecek, tehdit değil umut olacak bireyler ancak adamakıllı bir eğitimle şekillenir. Baş belası değil baş tacı olacak bireyler ancak adamakıllı eğitimle olacak bir iştir. Adamakıllı bir eğitim, adam gibi yetiştirecek, akıllıca bir eğitim demektir. Eğitim, her gün bir balık vermek değil, balık tutmasını öğretmektir. “Eğitim, meyvenin kendisi değil ilgi ağacından meyve toplamaya yarayan bir merdivendir” der Bernard Shaw. “Eğitimin yüce amacı, bilgi değil eylemdir” der Herbert Spencer.

         Adamakıllı bir eğitim; insanda, başta adalet şuuru olmak üzere tüm insani hasletleri sağlam ve gereği gibi inşa eder. Aksi takdirde okumuş cahiller, okumamışlardan daha tehlikeli olur. “Eğitimli insanlar adaleti ilke edinir ve onu düzenli bir biçimde yürütür; onu alçakgönüllülükle kurar ve sadakatle gerçekleştirir” der Konfüçyüs. İki ayaklı bir pergel gibi bir ayağı hak ve adalet üzerinde sabit olmayan bir zihniyetle eğitilen birey ve toplumlar, haktan ve hakikatten sapma göstererek yok olmaya mahkûm olurlar. Yine “Eğitimli insanlar, adalet olmadan cesaret sahibi olunca asi olurlar. Küçük insanlar, adalet olmadan cesaret sahibi olunca haydut olurlar” der Konfüçyüs.        

         “Ahlakın olduğu yerde devletin masrafı az olur” der Corci Zeydan. Hayatın her alanında ahlakı tesis etmenin tek yolu ise eğitimdir. Zaten, evrensel olan ahlakı tesis etmeyen eğitimin, kuru ve yalın bir öğretimden farkı kalmayacaktır. Eğitim, her şeyin doğru ve güzellikle yapılması, hayatın olağan mecrasında akması için olmazsa olmazdır. Eğitimle tesis edilmesi gereken tüm maddi ve manevi düzenlemelerin kanunlarla, yasaklarla, kurallarla gerçekleştirilmeye çalışılması; akla, tabiata ve yaradılış gayesine aykırıdır. Böyle bir gaye ve zihniyet, akıntının tersine yüzmeye benzer ki, bu sürdürülebilir bir yaklaşım değildir.  “Eğitimle olabilecek şey, kanunla yapmaya çalışılmamalıdır” der Montesquieu.

         Eğilimler eğitimle olur. İyiliğe, hayra, ideal olana, doğruya eğilimli nesiller ancak eğitimle yetiştirilir. Ekollerin, okulların insani olan, insaf, vicdan, şefkat, merhamet ve sevgi temelli eğitim modelleriyle anlam kazanmasıyla hapishanelerin sayısı azalacaktır. İyilik hareketinin bu şekilde güçlü olmasıyla kaybolacaktır kötülük. Rahmani düşünce güçlendikçe tükenecektir şeytani zihniyetler. İyilik köklendikçe kötülüğün kökü çürüyecektir bu şekilde. Ve hayat bu çekişme ve mücadele ile devam edip gidecektir ezelden ebede. Artık bundan sonrası hayra ve iyiliğe taraf olup aktif olarak say etmektir. Hayatın hülasasını; Zübeyir Gündüzalp’ın şu manidar ifadesiyle özetlersek; "Arşa değmek istidadında olanların ayakları altına, omuzlarımızı koyarız."

          Yeryüzünün en aziz öğretmeni olan ve bir hadisinde “ben insanlara muallim olarak gönderildim” buyuran Hz. Peygamber(sav); "Ya Öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen, ya da ilmi seven ol Fakat sakın beşincisi olma, helâk olursun" buyurur. Yine O aziz muallim; “İyi babaların çocuklarına bırakabileceği en büyük miras, servet değildir; güzel eğitim ve ahlâktır.” Şeklinde insanlığa yol gösteriyor. Ve gerçek terbiye edici, gerçek eğitici Rabbi Rahim, yüce kelamı olan Kur’an-ı Kerimde, ezelden ebede, tüm hayat sahiplerine tüm hayat boyunca hayatın mihenk taşı olacak, eğitimin tek gayesi olacak şu öğüdü veriyor: “Muhakkak ki, Allah; adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder. Çirkin işleri, fenalığı ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” (Nahl suresi 90)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum