1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. Eğitim-Sen’den Memur-Sen’e ‘kazanım’ tepkisi
Eğitim-Sen’den Memur-Sen’e ‘kazanım’ tepkisi

Eğitim-Sen’den Memur-Sen’e ‘kazanım’ tepkisi

Eğitim-Sen, bir basın toplantısı ile öğretmen maaşlarındaki artış üzerinden kamuoyunun bilinçli olarak yanıltıldığını söyledi

A+A-

AKP ile uzlaşan Memur-Sen’in Toplu İş Sözleşmesi’ni eğitim ve bilim emekçilerinin kazanımı olarak yorumlayarak kamuoyunu yanıltmasına Eğitim-Sen’den yanıt geldi. Eğitim-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, toplu sözleşmenin emekçilerin haklarına ilişkin bir sistem olmaktan çıkarılarak zamlara sıkıştırıldığına dikkat çekti.

Kamu emekçilerinin ücretlerine net 123 lira olan yansıyan zammın “müjde” olarak yansıtılmasına tepki gösteren Yıldız, kazanım olarak yansıtılan görüşmelerin büyük kayıplar içerdiğini dile getirdi.

‘Tek kazanan AKP’

“Eşit işe eşit ücret” iddiasıyla hayata geçirilen 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin yarattığı eşitsizliklerden, 4+4+4 eğitim sisteminin yıkıcı etkilerinden, ek ödeme mağduriyetinden, fazla çalışma koşullarından söz eden Yıldız, “Toplu sözleşmenin tek kazananı AKP hükümeti olmuştur” dedi. Kamu emekçilerinin kayıplarının ilerleyen yıllarda da süreceğini ifade eden Yıldız, taleplerini bir kez daha sıraladı:

  1. Başta insanca yaşayacak ücret talebimiz olmak üzere, eğitim emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı ekonomik mağduriyetler giderilmeli, son 11 yıl içinde satın alım gücümüzdeki azalmayı telafi eden adaletli bir ücret artışı sağlanmalıdır.
  2. Eğitimde esnek, kuralsız ve angarya çalışma uygulamalarına son verilmeli, performans değerlendirme ve rotasyon uygulamalarından tamamen vazgeçilmelidir.
  3. Ek ödemelerin tamamı temel ücrete ve emekliliğe yansıtılmalı, vergi dilimi uygulaması sabitlenerek, ücretlerde yaşanan erimenin önüne geçilmelidir.
  4. Ek ders ücretleri günün şartlarına uygun bir şekilde belirlenmelidir.
  5. Eğitim-öğretim yılı başında öğretmenlere yapılan eğitim-öğretime hazırlık ödeneği, her dönem başında olmak üzere yılda iki kez olmalı ve bütün eğitim ve bilim emekçilerinin yararlanması sağlanmalıdır.
  6. Hizmetli ve memurlara özel hizmet tazminatı ödenmelidir
  7. Kamu emekçilerinin grevli toplusözleşme hakkı önündeki engeller kaldırılmalı, gerçek bir toplusözleşme düzenin yaratılması sağlanmalıdır. sendika.org

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.