1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Eğitim - “Öğütüm” Yılı Başlıyor
Eğitim - “Öğütüm” Yılı Başlıyor

Eğitim - “Öğütüm” Yılı Başlıyor

A+A-

2008-2009 Eğitim-Öğretim yılı başlıyor.

Cumhuriyet tarihi boyunca nasıl başladıysa bütün eğitim-öğretim sezonları; yine öyle başlayacak.

“Türk, doğru ve çalışkan” olmanın dayanılmaz hafifliğini hissedecek birileri. Birileri de “doğru ve çalışkan” sıfatları ile “Türk olmak” arasındaki korelasyonun nasıl kurulduğunu düşünmekle geçirecek okulun ilk gününü ve hiçbir zaman “çalışkan ve doğru” olamayacak olmanın endişesini taşıyacak!

Kimileri, anadilinin okul kapısından içeri giremeyecek “yasaklı bir dil” olduğunu fark edecek. Meramını kırık-dökük Türkçesiyle ifade etmeye çalışırken, yadırgayan ve küçümseyen bakışların hedefi haline gelecek.

Okullar yine bildik manzaralar ile açılacak. Toplumsal değerlerden izole edilmiş bir cumhuriyet kurumu ile yüzleşecek herkes. İnançların, dillerin, kimliklerin, aidiyetlerin yok sayıldığı, içeriye alınmadığı; alınanların biçim değiştirerek “takiyyeye” zorlandığı manzaralara tanık olacak.

Gencecik dimağları dönüştürmek, kalıba dökmek ve ehlileştirmek için kurulan çark, dönmeye başlayacak… Çark işledikçe “öğütüm” devam edecek.

Sorgulamayan, eleştirel akılcılığa yeltenmeyen, itaatkâr bireyler yetiştirmek “en kutsal” vazife olarak lanse edilecek.

Kalıplaşmış hezeyanlar, dogmatik ritüeller, içi boş söylevler arz-ı endâm edecek. Herkes, “kollektif bir şuursuzluğun” parçası olmaya zorlanacak.

Bu eğitim-öğretim yılı da bildiğimiz gibi olacak…

FITRAT.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.