Muhammed Taha Uğurlu

Muhammed Taha Uğurlu

Yazarın Tüm Yazıları >

DUVAR

A+A-

 

 

Yaşanılan çevre insanın gelişiminde ve yaşayışında oldukça önemlidir. Kişi doğduğu zaman içinde bulunduğu kişilerin inanışlarıyla, kültürüyle yoğrulur. Bu durum insanın üzerinde ölümüne kadar etki eder. İnsanın bu etkilenme sürecinde, doğru olan şeyleri almasının yanı sıra doğru kabul edilen fakat yanlış olan bir çok şey de kişiliğine sirâyet eder. Birçok insan bu yanlışlarla ömür boyu yaşar ama farkına bile varmaz.

Bizde bu durum oldukça yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Neredeyse her aile kendinden sonraki nesli kendi inanış ve değerlerine göre yetiştirme eğilimindedir. Özellikle önceden beri süregelen geleneksel değer ve inanışlar bir sonraki kuşağa aktarılmalı gözü ile bakılıyor. Böylelikle geçmişten gelen birçok doğru şeyin yanında yanlış şey de geleceğe taşınmış oluyor.

Dünya her geçen saniye değişiyor. Bu değişim aklımıza gelebilecek birçok alanda gerçekleşiyor. Özellikle modern hayatın etkisiyle artık bazı şeylere yetişmekte insanlar zorlanıyor. Bu hızlı değişime ayak uydurmak için fikirlerin de değişmesi gerekiyor. Dolayısıyla günümüze ışık tutamayacak köhnemiş bazı düşünceler yerine günümüzü reformize edecek yeni düşünceler geliştirmeliyiz. Batı bunu çok önceden yaptı. Bizlerin de kökten bir reforma gitmesi şart diye düşünüyorum.

Özellikle dinî açıdan bakacak olursak Kur’anî bir dayanağı olmayan geleneksel normları ve esas olarak kabul ettiğimiz inanışları terk etmek gerekir. Yani günümüze ışık tutmayacak düşünceleri bırakıp ciddi bir reforma gidip kendimizi yenilememiz gerekir. Aksi halde bir yüz yıl daha sakız çiğnemenin orucu bozup bozmayacağı(!) üzerine tartışmak durumunda kalırız.

Gelenekçiliğin önümüze koyduğu bu duvarı aşmak için Allah’ın işaret ettiği şu ayete kulak verelim: Ama onlara, “ Allah’ın indirdiğine uyun!” denildiğinde bazıları : “Hayır, biz (yalnız) atalarımızdan gördüğümüz (inanç ve eylemlere) uyarız!” diye cevap verirler. Ya ataları akıllarını hiç kullanmamış ve hidayetten nasip almamış iseler? Bakara- 170

Bizim asıl yöneleceğimiz şeyin Kur’an olduğu geleneğin getirdiği yanlış düşüncelerin bir önemi olmadığını bu ayet ile görmüş olduk.

Sadece dinî açıdan değil sosyo-kültürel anlamda da kendimizi bir yeniliğin içine koymak artık bu çağ için kaçınılmaz bir durum.

“Varım” diye düşündü.

“Çünkü var olmaya hakkım var.”

Jean Paul Sartre- Duvar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.