1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. DÜŞÜNSEL İKTİDAR
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

DÜŞÜNSEL İKTİDAR

A+A-

 

Devlet teşkilatının kurulu olduğu bir yerde, yeni filizlenen bir ideoloji, düşünce veya dinin iktidar olması çok zor ya da imkansızdır. Ancak kurulu bir devletin mevcut olduğu bir yerde, yeni bir oluşum ortaya çıkması için kurulu devletten daha güçlü başka bir devlet tarafında desteklenirse başarılı olunur. Bu durumda da daha güçlü bir devletin hegemonyası altına girilmiş olur.

Tarihsel süreçte ister ideoloji olsun isterse din olsun, kabile gücün bile iktidar olduğu bir yerde düşünsel boyutta iktidar olunamamıştır. Peygamberler tarihini incelediğimizde devlet düzeninin kurulu olduğu bir topluma gönderilen peygamberler,yeni bir sistem kuramamışlar. Sistem içinde mücadele ederek salih ameli yaymaya çalışmışlar. Bazı peygamberler bırakın toplumu, ailelerinin tüm fertlerini değiştirememişler. Ancak tebliğ görevlerine devam etmişler. Son peygamber Hz Muhammed as Mekke şehir devletinde bütün çabalarına rağmen tutunamamış, Müslümanları korumak için gizli çalışmış veya Habeşistan'a göç ettirmiştir.

İktidar boşluğunun olduğu Medine’ye göç ederek İslam teşkilatını kurmaya çalışmıştır. Medine'de kral olma hazırlığı yapan Abdullah ibni Selul krallığından vazgeçmemiş peygamberimize, her fırsatta muhalefet ederek zor durumda bırakmış ve başarısız olması için çalışmıştır. Günümüzde bile demokratik devletlerde mevcut sisteme veya hükümetlere alternatif olarak seçimle iktidara gelen hükümetler iktidarda kalmak için, bir süre sonra mevcut sistemin ideolojisini uygulamak zorunda kalıyorlar. Hatta mevcut durumu kanıksayarak sistemin en hararetli savunucuları durumuna dönüşüyorlar.

 

Mevcut durumunda bütün coğrafyalarda iyi veya kötü bir devlet veya teşkilat bulunmaktadır. Son on yılda coğrafyamızda sisteme karşı yapılan bütün ayaklamalar, fitneyi önlemek yerine daha büyük fitnelere sebebiyet vermişlerdir. Yeni sistemi oluşturmada da başarısız olmuşlardır. O halde sistemi değiştirmek yerine toplumu ıslah etmek için çalışmak, iyiyi tavsiye etmek kötülüğe karşı uyarmak daha evladır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.