Muhammed Taha Uğurlu

Muhammed Taha Uğurlu

Yazarın Tüm Yazıları >

DÜŞÜNCE

A+A-


“Mutlak mutluluk var mıdır?” Diye bir soru dolanıyor zihnimde. Gerçekten tatmin olunacak derecede bir mutluluk mevcut mudur?

 

Bence böyle bir şey fanî bir hayat için söz konusu değildir. Çünkü hayat denilen kısa süreli bu oyalanma, bir şekilde sizi farklı durumlara sokabiliyor. Örneğin bir insan, ömrünün uzun bir süresini çok istediği bir meslek için harcayarak kendini bu uğurda yıpratıyor. En sonunda onu elde edince bir süre mutlu oluyor.

Fakat daha sonra bu mutluluk yerini alışmaya ve doğal olarak da o meslekten sıkılmaya bırakıyor. Bu kişi daha sonra mutsuzlaşıp mutlu olabileceği başka arayışlara yöneliyor. Bu, işi için yeni bir mevkii olabilir ya da evlenip bir yuva kurma olabilir. Fakat bu kişi için zamanla bunlar da sıradanlaşıp daha farklı şeylere yönelmesine neden oluyor.

Velhâsıl insan yeryüzünde hayatı boyunca mutlu olmak uğruna bir şeylere yönelme ihtiyacı hissediyor. Bu belki de Allah’ın koyduğu yasalardan biridir. Fânî olan bu hayatta mutlak mutluluğun olmaması, bu hayatın insanlara öğretmek istediği aldatıcılığın bir göstergesi olabilir.

Sevmek nedir? Sorusu zihnimi meşgul eden bir başka sorudur. Bana göre mutlak sevginin tadına varabilmek için ilgi şarttır. İlginin bir sonucu olarak sevdiğiniz kişi eğer aklınızdan hiç çıkmıyorsa gerçekten seviyorsunuz demektir. Erich Fromm “Sevme Sanatı” adlı eserinde sevme eylemini şöyle tanımlıyor:

“Bize çiçekleri sevdiğini söyleyen bir kadının, çiçekleri sulamayı unuttuğunu görürsek onun çiçek sevgisine inanmayız. Sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz etken, ilgidir.”

Sizin bir kişiyi sevdiğiniz gibi o kişinin de aynı şekilde sizi sevmesi gerekir. Eğer sevdiğiniz kişiye gösterdiğiniz ilgiyi göremiyorsanız yaptığınız eylem boşa kürek çekmekten ibaret kalır. Fakat benim garip gördüğüm şey, ilgi görmek için ilginin gösterilmemesi anlayışıdır. Nedense insanlara alakasız kaldığınızda veya belirli bir tavır ve mesafe ile karşılıklı ilişkiyi yürütmeye çalıştığınızda ilgi görmeye başlarsınız. Bunun böyle olmasını ben ilginç karşılıyorum. Fakat olması gereken ise bana göre her iki bireyin de birbirine iktidar uygulamadan samimiyet içerisinde duygularını açıklayabilmeleridir. Bunun böyle olmaması belki de insanoğulunun yönetme arzusunun bir sonucudur.

Peki acaba saygı nedir? Bence saygı, ne olursa olsun bireyleri olduğu gibi kabul etmektir. Topluluk içerisinde farklı bireylerin var olması da saygıya bağlıdır. Çünkü topluluklar içerisinde farklı düşünen, farklı yaşayan, farklı görünen daha doğrusu kişiliği ve fiziği farklı olan bireyler vardır. Hatta her birey farklıdır. Bundan dolayı insanı farklılıklarıyla kabul etmek ve benimsemek ahlakiliğin ve insanlığın gerektirdiği bir şeydir. Sırf düşüncesinden veya görünüşünden dolayı bireyi toplumdan ötekileştirmek, doğa kanunlarına ve yaratılışa aykırılıktır.

Değerli okuyucularım, benim en çok susadığım şeylerden birisi de dostluk ve vefadır. Peki sizce bir dostta bulunması gereken en önemli şey nedir? Bence en önemli şey paylaşabilmektir. Bu, hayatını paylaşmak olur, derdini paylaşmak olur, odanı paylaşmak olur, ekmeğini paylaşmak olur, hatta en önemlisi kalbini paylaşmak olur. Kalbindeki duyguların en küçük zerresini paylaşmak olur. Eğer bunları paylaşacak cesaretiniz varsa siz dostsunuz! Eğer bunları paylaşana karşılık verebiliyorsanız bunun adı da vefa olur. Belki de saydığım mutluluk, sevgi ve saygının tüm şifresi de burada saklıdır. Yani dost ve vefalı olabilmekte...

                                                   

                                            "Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır.

                                 Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir.

                                 Kendi iyiliğine de baş kaldır..."

                                                                                 Yaşar Kemal- İnce Memed

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.