1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. DÜNYADA TAM 27 MİLYON KİŞİ ‘’KÖLE’’ OLARAK YAŞIYOR...
DÜNYADA TAM 27 MİLYON KİŞİ ‘’KÖLE’’ OLARAK YAŞIYOR...

DÜNYADA TAM 27 MİLYON KİŞİ ‘’KÖLE’’ OLARAK YAŞIYOR...

A+A-


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, köleliğin yüzyıllar öncesinde yasaklanmış olmasına rağmen, hala 27 milyon kişinin insanlık onurunu hiçe sayan koşullarda çalıştırıldığını söyledi.

Ban Ki-moon, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olan köle ticaretinin kökünün kazınabilmesi için yasaların, geleneklerin ve yaklaşımların değişmesinin şart olduğunu vurguladı.

Ban Ki-moon, "2 Aralık Dünya Kölelikle Mücadele Günü" bir mesaj yayınladı. Mesajında, "korkunç bir insan hakları ihlali" olan köle ticaretinin bundan 200 yıl önce resmen yasaklanmış olmasına rağmen, hala varlığını sürdürdüğüne işaret eden Ban Ki-moon, bunun nedenin insan onuruna saygı gösterilmemesi ve aşırı yoksulluk olduğunu savundu.

Köleliğin bilinen formlarının yanı sıra, borçlardan dolayı ortaya çıkan bağımlılık gibi yeni kölelik türlerinin ortaya çıktığına dikkat çeken Ban Ki-moon, "Ev içi çalışanlar ve göçmenlerin yanı sıra inşaat, gıda, giyim ve diğer sanayi kollarında çalışanlar de facto köleler olarak görülüyor" dedi.

Ban Ki-moon, küresel ekonomik krizin ise bu korkutucu durumu daha da vahim bir hale sokabileceğinin altını çizerek şunları kaydetti:

"Yoksul insanlar muhtemelen daha da yoksullaşacakları için köleliği andıran uygulamalara daha fazla maruz kalma ihtimali ile karşı karşıya kalabilirler. Söz konusu grubu bilinçli olarak istismar eden kişiler maddi kazanç elde edebilmek için muhtemelen insanların posasını daha fazla çıkarmaya çalışacak, müşteriler de muhtemelen yaptıkları alışverişin sonuçlarının tam bilincine varamadan, işçilik ücretleri şaşılacak derecede düşük olan ürünleri satın alacak. Bu gaddarca davranışın kurbanları arasında yer alan ve günümüzde sayıları tahminen 27 milyonu bulan insanlara yardım için mutlaka elimizi uzatmalıyız. Bu tarihi lanet ile başa çıkabilmek için yeni stratejilere ihtiyacımız var. Yasaları, yaklaşımları ve gelenekleri değiştirmeliyiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.