1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünya silahlanıyor: Askeri harcamalar 2 trilyon doları geçti!
Dünya silahlanıyor: Askeri harcamalar 2 trilyon doları geçti!

Dünya silahlanıyor: Askeri harcamalar 2 trilyon doları geçti!

A+A-

 Küresel savunma harcamaları ilk kez 2 trilyon doların üstüne çıktı. Bu rakamın Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşı sonrası savunma harcamalarını artırmayı planlayan Avrupa ülkeleri nedeniyle daha da yükselmesi bekleniyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) raporuna göre, küresel savunma harcamaları 2021 yılında yüzde 0,7 büyüyerek 2 trilyon doların üzerine çıktı.

SIPRI’nin yayımladığı rapora göre, 2011 ve 2014 yılındaki kısa dönemli düşüşler haricinde ülkelerin savunma harcamaları 7 yıl boyunca aralıksız artmaya devam etti.

"Avrupa'nın yükselen askeri harcamaları hızlanacak"

“Avrupa zaten yükselen bir askeri harcama trendi içindeydi fakat şimdi bu trend hızlanacak ve yoğunlaşacak” diyen SIPRI Askeri Harcamalar ve Silah Üretim Programı Direktörü Lucie Beraud-Sudreau, “Genellikle değişim, bir kriz yaşanana dek yavaş olur ve bu olduğun değişim gerçekleşir. Bence şu anda bu noktadayız” ifadelerini kullandı.

2015’ten bu yana devam eden artışın nedeninin kısmen Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakı olduğunu söyleyen Beraud-Sudreau bir diğer önemli nedenin ise eski ABD Başkanı Donald Trump’ın NATO üyelerinin savunma harcamalarını artırması için uyguladığı baskı olduğuna vurgu yaptı.

Avrupa’nın savunma harcamalarını küresel harcamaların yüzde 20’sini oluşturduğu belirtilirken listede ikinci sırada olan Çin’in ise küresel savunma harcamalarının yüzde 14’ünü oluşturduğu belirtildi.

ABD açık ara önde

ABD 2021 yılında silahlı kuvvetlerine 801 milyar dolar harcayarak açık ara birinciliğini korudu. ABD askeri harcamaları geçtiğimiz on yıl içinde küresel harcamaların yüzde 39’unu oluşturdu.

 SIPRI Araştırmacısı Alexandra Marksteiner’a göre ABD’nin silah satın alımı düşerken askeri Ar-Ge için yapılan araştırmalara daha fazla fon ayırdığını belirtirken bu tablonun ABD’nin yeni nesil teknolojilere odaklandığına işaret ettiğine dikkat çekti.

Almanya yedinci sırada

Almanya’nın 2021 yılındaki askeri harcamaları gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 1,3'üne tekabül etti. SIPRI'ye göre Almanya'nın harcamaları enflasyon nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 1,4 düşerek 51,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Almanya Avrupa’da en fazla askeri harcama yapan üçüncü, dünya genelinde ise yedinci ülke oldu. Almanya'nın askeri harcamaları son on yılda yüzde 24 arttı.

Çin ve Hindistan’da harcama sürekli arttı

Raporda, Çin'in harcamalarının 2012-2021'de yüzde 72 arttığı, askeri harcamaların geçen yıl da yüzde 4,7 artarak 293 milyar dolara yükseldiği bildirildi.

Geçen yıl Hindistan'ın harcamalarının yüzde 0,9 artışla 76,6 milyar dolara çıktığı belirtilen raporda, Hindistan'ın askeri harcamalarının 2012-2021'de de yüzde 33 arttığı kaydedildi.

Raporda, Çin ve Hindistan'ın yanı sıra 68,4 milyar dolarlık harcamayla İngiltere ve 65,9 milyar dolarlık harcamayla Rusya'nın küresel olarak en fazla askeri harcama yapan ülkeler arasında yer aldığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.