1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. Duanın Kabulü/Ufkumuz maarif grubu
Duanın Kabulü/Ufkumuz maarif grubu

Duanın Kabulü/Ufkumuz maarif grubu

A+A-

 

SORU: Duaların geç kabul olmasının nedeni insanın işlediĝi günahlardan dolayı mıdır?


 

CEVAP: Dua'nın kabul olmaması sözü doĝru deĝildir. Çünkü Allah kesinlikle kendisine edilen dua'lara ya icabet etmiş ya da icabet edecektir. Dua'ya icabet edinilmesi bir konu, isteklerin kabul edilmesi bir başka konudur. Însanlar, ihtiyaçlarının giderilmemesini duanın kabul görülmediğine yorumluyorlar. Bu yalnış bir tasavvurdur.Dua için üç durum vardır.

1) Ya İnsanın isteĝine icabet edilir.

2) Ya istenilen şey, insanın maslahatına değildir. Onun yerine dua edenin başına gelebilecek herhangi bir bela uzaklaştırılır.

3) Duanın kabulü Allah'ın bildiĝi bir hikmetten dolayı ertelenir. Ve bu duanın kabulü ya dünyada ya ahirette mutlaka bir karşılık görecektir.

Bundan dolayı duanın kabul edilmediĝi görüşü doĝru deĝildir. Elbette duaya icabet edilmesinin de bir takım şartları vardır.Bunları iki ana başlıkta ele alabiliriz.

1)Duanın kabul olunması için yerine getirilmesi gerekenler.

2)Duanın kabul olunması için uzak durulması gerekenler ki, bunların en önemlisi günahtan uzak durmaktır. Zira günah, duanın kabul olmamasındaki en büyük engeldir.

Hz.Ali (ra) bir duasında şöyle buyuruyor: "Allah'ım! Dualarımınn kabul olmasını engelleyen günahlarımı baĝışla." Yani insanın işlemiş olduĝu bazı günahlar dualarının kabul olmasının önündeki en büyük engeli teşkil etmektedir. Elbette duaların kabul olmamasının tek engeli işlenen günahlar deĝidir. Rivayetlerde birçok sebeb zikredilmiştir. Daha önce de dediĝimiz gibi duanın Allah tarafindan kabul ve icabet edilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Örneĝin, insan duasında ısrar etmeli, duasının kabul olup olmaması konusunda şüphe ve endişeye yer vermemeli, aksine duasının icabet edileceĝine kesin bir suret ile inanmalıdır. Kur’an ve hadislerde zikredien duaları etmeye özen gösterilmeli, mutevazi ve huşû içinde dua edilmeli.Ayrıca özel zaman ve mekanlarda örneĝin gece ve gece namazından sonra, konutta yapılan dua, cuma gecesi, kadir gecesinde yapılan dualar makbuliyet açısından diĝer zaman ve mekanlarda yapılan dualardan daha faziletlidir. Aynı zamanda insanların hep birlikte yapmış olduĝu dualar ve dualarında önceliĝi mümin kardeşlerine vermeleri daha sonra kendilerine dua etmeleri de duanın adablarından ve çabuk icabet edilmesinin delillerinden sayılmaktadır.

Aynı şekilde duanın kabul olmasına engel teşkil eden birçok sebeb te bulunmaktadır ki, bunlardan birisinin günah olduĝunu söylemiştik. Örneĝin insanın ihlal atmiş olduĝu bir kul hakkı, duasının kabul edilmemesine sebebiyet verecektir.

Sonuç olarak şart ve adaplarına riayet edinilen dualara kesinlikle Allah tarafindan icabet edilecektir.Ama daha önce de belirttiĝimiz gibi bu icabet, isteĝin giderilmesi olabileceĝi gibi, onun yerine kendisinden bir bela, kaza, musibetin giderilmesi şeklinde de olabilir.Însan duasında ısracı olmalıdır. Zira bu duanın kabul olmasının şartlarından biridir.

 

SORU: Dua'dan sonra ellleri yüze sürmenin delili nedir?


CEVAP: Bir rivayette nakledildiĝi üzere "Allah kendisine yöneltilen elleri (duaları) fazl ve rahmetinden vermedikçe karşılıksız bırakmaya haya eder.". Bir diĝer rivayette ise şöyle buyrulur: "Sizden biri dua ettikten sonra ellerini yüzüne, başına (bazı rivayetlerde göĝsüne) sürmeden indirmesin." Zira semaya kaldırılan o ellere Allah'ın fazlı ve rahmeti sirayet etmiştir.Çünkü o eller mukaddes ve bereket halini almıştır. Bazı rivayetlerde, fakire infak eden birinin ellerinin öpülmesi gerektiĝini zira o ellerin Allah'ın razı olduĝu bir işi yerine getirdiĝi ifade edilir. Burada da aynı şekilde Allah'ın rahmeti ile kuşaattığı o eller deĝer kazanmakta olduĝundan ellerin dua ettikten sonra yüze sürülmesi tavsiye edilmistir.

♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.