1. HABERLER

  2. MAARİF

  3. DUA / Ufkumuz maarif grubu
DUA / Ufkumuz maarif grubu

DUA / Ufkumuz maarif grubu

A+A-

 

Soru: Dua ve duanın önemi hakkında kısa bir açıklama yapar mısınız?


Cevap:

                Rivayetlerde dua eden için yirmiden fazla dua adabı zikredilmiştir. Bu adaplardan bir tanesi dua bittikten sonra insanın ellerini yüzüne sürmesidir. Her şeyin bir adabı olduĝu gibi duanın da bir adabı vardır. Duanın en makbulu rivayetlere dayandırılan dua şeklidir. Çünkü herkes Allah'tan neyi ve nasıl isteyeceĝini bilmeyebilir. Duanın nasıl olması gerektiğni bizlere Kur’an ayetleri ve Peygamber (sav) öĝretmektedir. Duanın önemi birçok kitabta geniş bir şekilde açıklanmıştır.  Furkan suresinin 77. ayetinde Allah(cc) şöyle buyurmaktadır: "(Rasülüm) de ki; Rabbim size ne kıymet verir duanız olmasa?".  Bir hadiste Peygamber şöyle buyurur:" Dua, ibadetin beynidir". Duanın önemi, adab ve şartları geniş ve kapsamlı bir konu olduĝundan burada sadece duanın zahiri adabından birini zikretmek ile yetindik. Elbette bu zahiri adab batıni güzelliklere de bir yol açmaktadır. Bir rivayette buyurulur ki, Allah kendisine kaldırılan elleri fazlından, rahmetinden bir şey vermedikçe boş çevirmekten haya eder.

Soru:Allah Kur’an’da "Bana dua edin ki, size karşılık vereyim" (Mu'min: 60) diye buyuruyor. Allah rahmet edenlerin en rahmetlisi olduĝu ve bizim ne istediĝimizi bildiĝi halde neden isteklerimizi O'ndan dua ile isteyelim?


Cevap:

             Önceden de zikretiĝimiz gibi, dua ibadetin beyni konumundadır ve bana dua edin ki, size karşılık vereyim ayetinden hemen sonra "Çünkü bana ibadet etmekten kibirlenip yüz çevirenler yakında horlanmış olarak cehenneme gireceklerdir" ayeti gelmektedir. Yani dua etmeyen biri aslında Allah'a karşı kibirlenmiş ve yakında cehennemde yerlerini alacakları söylenmektedir.  Bir başka ayette  buyurulur ki, "(Rasulum) de ki, Rabbim size ne kıymet verir duanız olmasa?"(Furkan: 77) Bir diĝer rivayette buyurulur ki, "Allah kulunun ne istediĝini bilir yani insan dua ettiĝi zaman Allah kulunun ne istediĝini bildiĝi halde yine de kulunun dili ile istemesini sever. İnsanın hacetini dile getirmesi aynı zamanda duanın adabından sayılmaktadır. Duanın adabından bir diĝeri ise me’sur duaları okumakır. Örneĝin Bakara suresinin 201.ayetinde "Rabbimiz! Bize dünya hayatında güzellikler bahşet" me'sur olan dualardan sadece biridir. Allah insanı en iyi şekli ile tanıdığı, onun için neyin iyi ve neyin kötü, neyin onun için hayır ve neyin şerr olduĝunu bildiĝi için bizlere nasıl ve ne ile dua edeceĝimizi de bildirmektedir.

        Allah’ın rahmet edicilerin en rahmetlisi olduğu ve bizim hayrımızı istediĝi konusu doĝrudur. Bazı dualarımıza icabet dilmemesinin sebebi de budur. Yani Allah bizim için neyin maslahat ve yararımıza olduĝunu bildiĝi için, bizim yararımıza olmayacak dualara da icabet etmemektedir; aksine ondan daha güzelini bizlere nasip etmektedir.

            ♦  Ufkumuz maarif grubu tarafından tedvin edilmiştir.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.