1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Dtp'ye uyarı: Akp ile iyi geçinin
Dtp'ye uyarı: Akp ile iyi geçinin

Dtp'ye uyarı: Akp ile iyi geçinin

A+A-

Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Ankara Temsilcisi Bahroz Galali, DTP'nin AKP konusundaki tavrını eleştirdi. Galali, "Şimdiye kadar Türkiye'deki Kemalist ilkeleri kim sarstı? Kuşkusuz ki AKP ve Türkiye'de Kemalizm, hep Kürtlere karşı oldu" iddiasında bulundu.

Bahroz Galali, KYB sitesince yayınlanan makalesinde DTP'nin ikinci kurultayın bu günlerde yapılmasının özellikle önemli olduğunu belirterek "demokrasi ve barış destekçisi" Türk'ün genel başkan olarak seçilmesini "cesur" bir adım olarak nitelendirdi. DTP'nin, Türkiye'deki demokratik mücadele ile baş edebilmesi amacıyla "barışçıl, ılımlı ve esnek bir politika"yı benimsemesi gerektiğini de savunan Galali, makalesinde gelecek yıl Türkiye'de yapılacak yerel seçimler konusunda da DPT'yi uyardı.

Galali, DTP'nin "gül demedi" politikasını izlememesi halinde "Önümüzdeki seçimlerde DTP'nin ellerindeki belediyeleri kaybedeceği ve AKP'nin galip geleceği konusunda kuşku yok" diye yazdı.

DTP'nin AKP ile derin görüş ayrılığı içinde olduğunu sık sık hissettiklerini belirten Galali, PKK'ya hiç değinmediği makalesinde şöyle devam etti:

"Şimdiye kadar Türkiye'deki Kemalist ilkeleri kim sarstı? Kuşkusuz ki AKP ve Türkiye'de Kemalizm hep Kürtlere karşı oldu. Meseleyi şöyle ifade edelim: Kürtler için hangisi daha iyi, Türkiye'de Kemalizm'in güçlü olması mı, zayıf olması mıdır? Bu sorunun, AKP'yi rakip görenler tarafından cevaplandırılsın. Bence, bu çok büyük bir siyasi hata. AKP, Kürt sorunu konusunda önceki iktidar partilerinden çok daha iyidir.

Kaynak: HABERLER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.