1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAŞGETİREN

  3. DTP’nin kimlik kıyımı
Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

DTP’nin kimlik kıyımı

A+A-

"Kimlik siyaseti" yapmakla suçlanan bir siyasi ekibin, aynı zamanda "kimlik kıyımı" ile suçlanması kolay anlaşılmaz. Ama, işin doğrusu budur ve bunun, öncelikle DTP'nin kimlik siyasetini ciddiye alan Kürtler tarafından anlaşılması gerekir.

Tıpkı bizim, Kemalizm'in yürüttüğü Türklük eksenli kimlik siyasetini doğru anlamamız gerektiği gibi... Evet, PKK ve DTP, "Kürt kimliği" etrafında bir siyaset üretiyor. Peki sorun ne? Sorun şu:

-PKK ve DTP nasıl bir "Kürt kimliği" tanımlaması yapıyor? Sorunun boyutlarını tamamlayan ikinci mesele de şu: -Ya sözcülüğüne soyunulan "Kürt kimliği", gerçek Kürt kimliğinin önemli bir boyutunu tasfiye niteliği taşıyorsa... O durumda da bir "Kürt kimliği" davası sürdürüldüğü söylenebilir mi? Şöyle devam edelim:

-Kürt kimliği, sadece etnik bir aidiyetten mi ibarettir?

-Kürtlere ihanet eden bir adam da Kürt kimliğinin anlı - şanlı müntesiplerinden.birisi olarak kabul edilmeli mi? Hemen şurada bin tane Kürt ismi sayabilirim ki, bunların Kürt kimliğine getirdikleri tanımlar birbirinden fersah fersah uzaktır. Bunlar kendi kişilikleri ile de, farklı Kürtlük tanımlamaları ortaya koyarlar. Bu farklılaşmayı ne yapacağız?

Kaldı ki DTP - PKK olgusu, sadece kendi kendini örnekleyen bir kimlik bildirimi noktasında duran hareketler değildir. Bu olgular, Kürtlüğe yeni bir tanım getirme ve yeni bir Kürtlük inşası iddiasında bulunmaktadırlar. Yani ideolojik bir misyonları vardır ve yeni bir kimlik operasyonu iddiasındadırlar. Bu operasyonun ideolojik niteliği de bellidir. Bunda en azından bir "İslam amentüsü" iddiası yoktur.

Yani İslam, DTP - PKK şablonunda Kürtlüğün fark edilir rengi değildir. Aksine, İslam, Kürt kimliğinde "azaltılacak" bir özelliktir. Burada sık sık soruyorum:

-PKK- DTP'nin inşa edeceği bir toplum düzenine Kürtler razı mıdır? Bunun anlamı şu:

-DTP - PKK'nın misyonunu önemseyenler, aynı zamanda onların Kürtler üzerinde yürüteceği kimlik operasyonuna evet demekte midirler? Mesela ben, Kemalizm'in, Türklük misyonuna özel vurgu yaparken, "Türklerin kimliği" üzerinde yürüttüğü operasyona itiraz ediyorum. Türkiye'deki en derin sancılardan birisi de budur. Bu konuda, Şeyh Said'in torunu, yani "kökten" Kürt olan Abdülmelik Fırat'ın bir tespitini zaman zaman tekrarlıyorum: Diyor ki:

-Kemalizm ile PKK, aynı operasyonu yürüttüler. İkisi de Türk ve Kürt toplumlarının İslam'la alakasını kesmeye çalıştılar. Bu tespit şu sebepten önemli: -Kemalizm İslam'ı azaltarak, Türklerle Kürtler arasındaki ortak paydayı yok etti.

Bunun mukabilini şimdi PKK - DTP çizgisi sürdürüyor. Bu iki ideolojik çizgi, gerçekte birbirini üretiyor ama sonuçta Türkiye'yi, Türkiye'deki farklı etnik grupların kardeşliğini ve en nihayet Türkleri ve Kürtleri tüketiyor. Kemalizm bir "Türk kimliği" tanımı yaptı ki, onda kültürün manevi derinlikleri önemli ölçüde yok edilmişti, şimdi, PKK - DTP öyle bir "Kürt kimliği" tanımı yapıyor ki, -sembol kişilikleri de örnek olmak üzere- Kürt kimliğinin manevi derinliklerini yok ediyorlar. Sorum şu:

-Bunun adı kimlik kıyımı değilse nedir? -Kürtlüğün yüreğini, beynini söküp alacaksınız, onların yerine yapay bir kalp ve beyin koyacaksınız, geriye gene de Kürtlük kalacak, öyle mi? Bu çarpıcı kıyımın kolay anlaşılmayacağını biliyorum. Ama herkes ötekine baktığında belki işi daha iyi anlayabilir. Kürtler, Kemalizm'in kimlik kıyımına baksınlar, Türkler de PKK - DTP ideolojisinin kimlik kıyımına... Nasıl görünüyor?

Aslında Kemalizm'in kimlik kıyımı, bütün ülke insanına yönelik olarak uygulandı; Türk'ü, Kürt'ü buna dahildi. İslam'ın azaltıldığı bir "Türklük vurgusu" yeni bilinçti ve bunun, Türk, Kürt vs... her toplum kesiminin etine kemiğine kazınabileceği düşünüldü.

Ama ortaya, Türk'le bile sorun yaşanmasına yol açan bir kimlik sancısı çıktı. Kürt'le yaşanan sancı ise, tüm topluma bedel ödetmeye devam ediyor.

"Toplumun yüzde 95'i bile olsa..." diye başlayan cümleler, hakim zihniyetin toplumla yaşadığı "kimlik sancısı"nı ortaya koymuyor mu? "DTP Kürtlerin aklını sınıyor" diye yazdım geçen gün. İşte asıl sınama burada: Kürtlerin DTP - PKK çizgisinin sürdürdüğü kimlik kıyımına göstereceği tepkide...

Abdullah Öcalan'ın ideolojik kimliğini kaç Kürt paylaşıyor? Ya da Aysel Tuğluk'un, Emine Ayna'nın? Şöyle de sorayım: -Kim hazır, Öcalan'ın gerçekleştireceği yeni model Kürt tornasından geçmeye?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.