1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. DTP’nin derdine para da çare değil
DTP’nin derdine para da çare değil

DTP’nin derdine para da çare değil

A+A-

DTP hakkında ‘bölücü faaliyetlerin odağı haline geldiği’ gerekçesiyle dava açılmıştı. Dava, sözlü savunma için eylül ayına bırakılmıştı. Dolayısıyla AKP davasını bitiren mahkeme sonbaharda DTP davasını görüşüp karara bağlayacak. Ancak mahkemenin davayı reddetmemesi halinde DTP hakkında hazine yardımının geri alınmasına karar vermesi, bu partiye hazine yardımı yapılmadığından kolay gözükmüyor. İlgili yasa, siyasi partilerin hazineden yardım alabilmeleri için son genel seçimlerde yüzde 7 ve daha üzerinde oy almasını şart koşuyor. DTP bu koşulu taşımıyor. DTP, bağımsızlarla girdiği TBMM’de grup kurmuştu. Ancak bu özelliğinden kaynaklanan yardım alma hakkını AKP/CHP işbirliğiyle kaybetti. İki partinin işbirliğiyle geçen dönemde yapılan yasa değişikliğiyle TBMM’de en az üç milletvekiliyle temsil edilen partilere hazine yardımı yapılmasına ilişkin madde iptal edildi.

TEK YOL KAPATMA MI • Şimdi Mahkemenin DTP davasını görüşürken bu seçeneği tartışıp tartışamayacağı da görülecek. Mahkemede üye çoğunluğunun DTP’ye kapatma istememesi halinde hazine yardımından yoksun bırakma seçeneğini nasıl uygulayacağı konusunda açıklık yok. Bu konuda akla gelen ilk görüş, “Mahkeme, hazine yardımı kesme cezası veremeyeceği için, eğer ‘odaktır’ diyorsa kapatma kararı vermek zorundadır” yönünde.

YAPTIRIMSIZ KALIR • Bir diğer görüş ise, mahkeme partinin kapatılmasına karar vermemiş ve o parti hazineden yardım almıyorsa, o partinin eylemleri hakkında yaptırım uygulanamayacağı, dolayısıyla davanın reddedilmesi gerektiği yönünde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.