1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. DTP Diyarbakır'da kaybedebilir!
DTP Diyarbakır'da kaybedebilir!

DTP Diyarbakır'da kaybedebilir!

A+A-

 Kanal T'de her Perşembe gecelerinin bir politika klasiği haline gelen Yerel Seçim 2009 Başkanlık Yolu'nun dün geceki konuğu liberal Kürt entelektüellerinden Ümit Fırat oldu. Gazeteci Mahmut Övür ile Şebnem Karaevli'nin sunduğu programa katılan yayıncı-yazar Ümit Fırat gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır'da AK Parti ile DTP'nin oy oranının gittikçe birbirine yaklaştığını belirten Fırat, "Eğer AK Parti büyük hatalar yapmazsa Diyarbakır'ı kazanabilir" diye konuştu. AK Parti'nin klasik 'din kardeşliği'ne vurgu yapmasının bölge halkında karşılık bulamayacağını dile getiren Fırat, iktidar çevrelerinin bölgede sık sık terör olaylarına işaret ederek "Şiddetle cezalandırılacaktır" söylemini tekrarlanmasının bir anlam ifade etmediğini belirterti. Fırat şöyle konuştu:  "Bir suç varsa bunun karşılığında ceza vardır. Hukukta ne varsa o olmalıdır"

BÖLGE AÇILIM BEKLİYOR

Bölgede iyiliştirmeye dönük programların devreye girmesini isteyen Fırat, TRT'deki Kürtçe yayınlarının bu alanda önemli bir işlev göreceğini belirtti. Fırat ayrıca devletin sicili kötü olan memuru Doğu bölgelerine sürmenin aynı zamanda oradaki halkı cezalandırmakla özdeş olduğunu söyleyerek bu politikalardan bir an önce vazgeçilmesini istedi.

AK PARTİ DAHA AVANTAJLI

AK Parti'nin iktidar olmak imkanlarıyla DTP'ye oranla bölge halkının ihtiyaçlarını görmesi açısından cazip olduğunu kaydeden Ümit Fırat sözlerini şöyle sürdürdü: Oradaki binlerce insan kendi çocuklarının geleceğine ilişkin neler düşünüyorsa Türkiye'nin istikbaline de öyle bakıyor. Bu beklentiyi DTP ve PKK figürüyle kuramıyor. Onlarla sadece etik ve vicdanı bağlamda ilişki kurabiliyor. Adam orada bir bedel ödemiş, onuru kırılmış, DTP'den kopmak kolay olmuyor. Koptuğu zaman da herşey anlamsız geliyor. Ancak son tahlilde yine de AK Parti büyük hata yapmazsa cazibesini koruyor. DTP'nin elinde ise cılız bir ideoloji ve siyaset argümanından fazla pek bir şey kalmıyor.

TABANLAR ÇOK BENZER

AK Parti ile DTP'nin tabanlarının çok benzer ve geçişken olmasına dikkati çeken Fırat, aynı tabanın kolay kolay ayırt edilemeyeceğini belirterek, "AK Partilisi de DTP'lisi de aynı camiye gidiyor" diye konuştu. CHP'nin bölgeden tamamıyla koptuğunu idda eden Fırat, ana muhalefet partisinin mitinglere "10. Yıl Marşı" ile gittiğini dile getirdi. Fırat devamla şöyle konuştu: Bu marş bana hiçbir şey ifade etmiyor. Bu marşta tarihten önce de vardık sonra da deniyor. Ben tarihten önce yoktum. Birilerinin olduğuna da inanmıyorum....

BAŞBUĞ'UN ZİYARETLERİ

Gazeteci Mahmut Övür'ün Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un bölgeye gitmesinin bir açılama denk düşüp düşmediğini sorması üzerine Fırat şöyle konuştu: Önce demokrasi. Bir halka verilen özgürlük bir başka halkın özgürlüğünün elinden alınması anlamına gelmiyor. Şimdi Orgeneral Başbuğ, orada daha sıkı denetimden ve güvenlik konseptinin güçlendirilmesinden bahsetti. Hal böyle olunca da Başbuğ'un söylediklerinin aksine dağa çıkmayı önlemez aksine hızlandırırsınız.

MUĞLALI KÖTÜ ÖRNEK

Geçmişte 33 kişiyi verdiği emirle kurşuna dizdirerek öldüren ve yargılandıktan sonra hapse mahkum olan Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın Van Özalp ilçesindeki bir kışlaya isminin verilmesinin hiç de iyi bir örnek olmadığını hatırlatan Ümit Fırat, bu uygulamanın geçmişte yaşanan kötü olaylarla bir biçimde ilintisi bulunan insanları rencide ettiğini belirtti.

KÜRTLER VE AVRUPA BİRLİĞİ

Gazeteci Mahmut Övür'ün Avrupa Birliği sürecinde tansiyon yükseldiğinde Kürtler'in de şiddet argümanıyla karşılık vermesinin bir çelişki olup olmadığı şeklindeki sorusuna Fırat şu karşılığı verdi: Türkiye dünya devleti olmak yönünde tercihini yapmaya çalışan bir devlet. Avrupa Birliği kriterleri Kürtler açısından çok olumlu. Buna karşı çıkmak ne kertede mantıklı?

Kaynak:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.