1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. DTK Sonuç Bildirisi Açıklandı
DTK Sonuç Bildirisi Açıklandı

DTK Sonuç Bildirisi Açıklandı

A+A-

DTP Diyarbakır İl binası Konferans Salonu'nda 2 gündür devam eden 3. Demokratik Toplum Kongresi, sona erdi. Kongreye, DTP Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna, DTP Milletvekilleri, Kürt siyasetçiler, akademisyenler, inanç grupları, sivil toplum örgütü temsilcileri, DTP'li milletvekilleri, belediye başkanları, kanaat önderleri ile birlikte 600 kişi katıldı.

DTP Diyarbakır il binasından Koşuyolu Parkı'na yapılan ve binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün ardından kongrenin sonuç bildirgesini DEP eski Milletvekili Hatip Dicle, kamuoyuna açıkladı.

"DEMOKRATİK ÖZERK KÜRDİSTAN"

Kongrenin, dünyada, bölgede ve Türkiye'de önemli siyasal gelişmelerin yaşandığı bir süreçte toplandığını vurgulayan Hatip Dicle, DTK'nın Ekim 2007'de gerçekleştirdiği ilk genel kurulunda Demokratik Özerklik Projesi'ni deklare ettiğini hatırlatarak, Kürt halkının nasıl bir çözüm istediğini ortaya koyduğunu ifade etti. 

İlk kez “Demokratik Özerk Kürdistan” ifadesini kullanan Dicle, "Farklı görüşlere saygı duymakla birlikte Şubat 2008'de gerçekleştirilen Demokratik Toplum Kongresi'nde delegasyonun tartışmaları sonucunda Demokratik Türkiye Cumhuriyeti, Demokratik Özerk Kürdistan formülü temel bir çözüm perspektifi olarak görülmüştür" dedi.

DTK'nın DTP'nin 29 Mart Yerel Yönetim Seçimleri'nde elde ettiği başarıyı bir halk iradesi olarak değerlendirdiğini kaydeden Dicle, DTP'nin seçim başarısını referandum olarak gördüklerini belirtti. Açığa çıkan siyasi iradenin Kürt sorunun demokratik çözümü konusunda güçlü bir zemin yarattığını söyleyen Hatip Dicle, DTP'lilere yönelik operasyonlarla bu iradenin görmezden gelindiğini ifade etti. Göazlatına alınan 55 kişinin aynı zamanda DTK delegesi olduğunu belirten Dicle, bu tutukluların serbest bırakılmasını talep etti.

"MUHATAP PROBLEMİ YOKTUR"

Kongre delegelerinin DTK'yı Kürt coğrafyasına yaşayan tüm etnik, siyasi ve dini farklılıkların ortak, yasal, demokratik platformu olarak tanımladığını kaydeden Dicle, "Kongremiz Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümünü Türkiye toplumunun en acil ihtiyacı olarak tespit etmiş, halkların eşitliği ve özgürlüğü temelinde devlet sınırlarına dokunmadan sağlanacak demokratik tanıma ile birlikte yaşamla mümkün olduğu sonucuna varmıştır. Kongre sorunun çözümü noktasında Türkiye toplumunun bileşenlerini etkili ve yetkili görmektedir. Bu bağlamda Kürtler açısından muhatap sorunu bulunmamaktadır. Kongremiz, Kürt sorununun çözümünde diyalog ve istişare sürecinde Sayın Öcalan ve PKK'nin dışlanacağı formülün sonuç alıcı olamayacağını ifade etmektedir" dedi.

"SİLAHLAR SUSSUN, OPERASYONLAR DURDURULSUN"

Hükümetin toplumsal mutabakatı sağlayamadığı ve diyaloga açık olmadığının görüldüğünü söyleyen Dicle, "Kongremiz Hükümet ve diğer kamu otoritelerini diyalog kapıların açmaya ve cesaretle çözümün paydası olmaya çağırmaktadır. Siyasal çözümün tartışılması, diyalog ve uzlaşının sağlanabilmesi için silahların susması, şarttır. KCK'nin 15 Temmuz'a kadar uzattığını açıkladığı eylemsizlik kararının yaşam bulabilmesi için askeri operasyonların derhal durdurulması gerekmektedir. Kongremiz, bu zaman dilimi içerisinde gerçekleşecek her operasyon ve ölümü, barış sürecini provoke etme girişim olarak tanımlayacaktır. Kongremiz KCK'nin 15 Temmuz'a kadar ilan ettiği eylemsizlik süresi içinde yapılan ve yapılacak olan operasyonlar neticesinde yaşanacak her can kaybından AKP Hükümeti'nin askeri otoriteleri ve operasyonlara destek veren uluslararası güçleri sorumlu tutacaktır" dedi.

Kongrenin Kürt sorununun çözümünde ekonomik, siyasal ve kültürel hakların kolektif kullanımını esas aldığını vurgulayan Dicle, "Kongremiz bu hakların bireysel hak kullanımı temelinde ele alınmasını sorunun çözümünde yeterli görmemektedir" ifadelerini kullandı.

"HEWLÊR'DEKİ ULUSAL KONGREYE KATILACAĞIZ"

"DTK, kırk milyonu aşkın nüfusu ile Ortadoğu coğrafyasında 4 ülke sınırları içersinde yaşayan, Kürt halkının birlikte yaşadığı haklarla eşit, özgür, gönüllü ve iradeli birlikteliğinin Kürtler arasında ortak bir strateji belirlenerek sağlanacağı inancını taşımaktadır" diye konuşan Dicle, "Kongrenin, kendi içinde görevlendireceği bir delegasyonla Ortadoğu'da barış ve istikrarın gelişmesi için Hewler'de yapılması tartışılan Ulusal Konferans'a katılacağı ve kongrenin görüş ve önerilerini sunmayı kararlaştırdığını" ifade etti.

Dicle, "DTK'nın Kürt sorunun çözümünü merkezine alan tüm siyasal parti, grup ve aydınları kapsama çabasını sürdüreceğini" vurguladı.

DEMOKRATİK TOPLUM KONGRESİ KARARLARI

Diyarbakır'da yapılan Demokratik toplum kongresinde alınan kararlar şöyle sıralandı:

1. Kongremiz, DTK'nin genişleme ve kapsayıcı olma perspektifi gereğince, farklı Kürt çevreleri ve Türkiye'deki demokrasi ve barıştan yana olan çevrelerle ilişki kurmak amacıyla bir Diyalog Komisyonu kurulmasını karar altına almıştır.

2. Kongremiz, Kürt sorunun barışçıl demokratik çözümü konusunda, daha derin tartışmalar yapmak ve ayrıntılı bir yol haritası oluşturmak amacıyla, çalıştay düzenlemeyi karar altına almıştır.

3. Kongremiz, yerel yönetimleri, toplumsal barış ve toplumsal yeniden yapılanma sürecinin önemli bir aktörü olarak gördüğünü; farklı kültürlerin kendilerini ifade etmesi ve geliştirmesi için, zemin oluşturulmasını, yerel yönetimlerin öncelikli görevleri arasında tanımladığını karar altına almıştır.

4. KCK'nin eylemsizlik kararını, Kürt sorununun çözüm sürecinde önemli bir fırsat olarak değerlendiren kongremiz, devlete ve hükümete operasyonları derhal durdurma çağrısı yapmayı karar altına almıştır.

5. Tüm inanç gruplarının eşitlik ve özgürlük temelinden tanımlanmış ilişkisinden yana olan kongremiz; Alevi toplumunun acılarını paylaşır ve Sivas Katliamı'nın yıl dönümü olan 2 Temmuz'da Madımak oteli önünde yapılacak anmaya katımın önemine işaret eder.

6. Kürt sorunun barışçıl demokratik çözümünde ve Türkiye'nin demokratikleşmesinde, sivil demokratik yeni bir anayasanın hazırlanmasının önemine işaret eden kongremiz, sivil anayasa çalışmalarına hız verilmesini karar altına almıştır.

7. KCK'nin eylemsizlik kararına yanıt verilmesi, fiili ve gerçek çatışmasızlık halinin sağlanması için kamuoyu oluşturmak amacıyla, çeşitli eylem ve etkinlikler organize edilmesi konusunda DTK Daime Meclis'ine yetki verilmesi karar altına alınmıştır.

8. Kongremiz, 14 Nisan operasyonunu kınayarak, tutuklu bulunanların derhal serbest bırakılması yönünde çağrı yapmayı karar altına almıştır.

9. Kongremiz, "Dış ilişkiler ve Diplomasi Komisyonu" adıyla bir komisyon kurulmasını karar altına almıştır.

10. Kongremiz, demokratikleşme ve Kürt sorununun barışçıl çözümünün tartışılacağı Türkiye Demokrasi Konferansı çalışmalarını teşvik etme ve katkı sunma kararı almıştır.

foto: AKnews

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.