1. HABERLER

  2. KURDİSTAN

  3. DSM: Birlik için Başkan Barzani’nin rolü önemli
DSM: Birlik için Başkan Barzani’nin rolü önemli

DSM: Birlik için Başkan Barzani’nin rolü önemli

A+A-

Suriye Demokratik Meclisi (MSD) Sözcüsü Emced Osman, HSD Komutanı Mazlum Abdi’nin insiyatifi ile Rojava Kürdistanı’ndaki birlik insiyatifinin başarıya ulaşması için Kürdistan'daki diğer siyasi partilerin ve Başkan Barzani’nin rol üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Dün akşam K24’de Basi Roj programına canlı bağlantı ile katılan MSD Sözcüsü Emced Osman, Suriye’nin geleceğinde Kürtlerin elde ettikleri kazanımları koruması için siyasi tarafların Kürtlerin geleceği için belirleyici olan bazı esas maddelerde ortak tavır sahibi olması gerektiğinin altını çizdi.

Rojavalı siyasetçi Osman, Türkiye ordusunun Girê Spî ve Serêkaniyê’ye yönelik saldırıları sonrası HSD Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin çağrısı ve insiyatifiyle Rojava’daki Kürt partileri arasında birlik görüşmeleri başladığını hatırlatarak, “İlk önceleri geliştirilen birlik çalışmaları önünde birçok engel vardı. Ancak HSD’nin baskısı ve ısrarıyla birlik zemini oluşturuldu” ifadelerini kullandı.

ENKS’nin görüşmelerde bazı taleplerinin olduğunu ve bu taleplerin yerine getirilmesi için komitelerin kurulduğunu belirten Emced Osman HSD’nin birlik insiyatifinin başarısı için olağanüstü çaba sarfettiğinin altını çizdi. Osman, ENKS’nin de birlik konusunda gösterilen çabalara olumlu yanıt verdiğini ve bürolarını yeniden açtığını, bunun önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

Emced Osman, Suriye krizinde Kürt sorunun nasıl çözüleceğine yönelik ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Suriye krizi uluslararası bir sorun haline gelmiştir ve Kürt sorunu da içindedir. Eğer Suriyeli Kürt taraflar, Kürt davasının çözümünde birlik olmaz ve ciddi bir irade gösteremezse, hiçbir çözüm girişimi tek başına başarıya ulaşamaz. Kürtler bölgedeki gelişmeleri ve uluslararası koşulları göz önüne alarak ona göre adım atmalı” ifadelerini kullandı.

Kürt birliğinin Kürtlerin Suriye’deki geleceğinin belirlemesinde esas olan  maddelere ve ortak çıkarlara bağlı kalması gerektiğini, belirten Emced Osman, Kürtler üzerindeki tehlikenin ortadan kaldırılması ve kalıcı bir çözüm için ortak tavır sergilemesi gerektiğini yineledi.

Kürt siyasi tarafların esas prensipler konusunda en azından bir birlik ve ittifakaa gitmesinin hayati olduğunu dile getiren Emced Osman, geçmişte bu konuda yürütülen bazı tecrübelerin  başarısızlığa uğradığını hatırlattı.

MSD Sözcüsü birlik ve ittifak inisiyatifinin başarıya ulaşması için Kürdistan’daki diğer partilerin  de bu sürece katılması gerektiğini,  özellikle Başkan Barzani’nin Suriye Kürtlerinin ittifak kurması için olumlu yönde rol oynamasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.