1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Dr. Fadıl Bedirhanoğlu - BEDİRHANİ AİLESİ
Dr. Fadıl Bedirhanoğlu - BEDİRHANİ AİLESİ

Dr. Fadıl Bedirhanoğlu - BEDİRHANİ AİLESİ

A+A-

Bu uzun süre içinde çok parlak dönemleri olduğu gibi bazı kötü ve sıkıntılı günleri de olduğu tarihî bir gerçektir. Emîr Bedirhan adlı eserde ifade edildiği gibi bu aile Osmanlılar döneminde iki büyük felaketle karşı karşıya gelmişlerdir. Bunlardan birincisi Yavuz Sultan Selim döneminde olmuştur. Ailenin tamamı katliamdan geçirilmiş, onlardan yalnız iki erkek çocuk kurtulmuştur. Onlar da Şırnak bölgesinde halk tarafından saklandığı için ele geçirilmemiştir. Bunlar büyüdükten sonra atalarının mirasına sahip çıkmışlar ve eski konumlarına ulaşabilmişlerdir.İkinci felaket de Sultan Abdulmecid ve oğlu Sultan ll. Abdulhamit zamanında olmuştur. Bu sefer katliamdan geçirme yerine Sürgün, dağıtma, tecrit ve izolasyon politikası uygulanmıştır. Ailenin bütün fertleri, yakın ve uzak akrabaları ile birlikte Kürtlerin bulunduğu coğrafyadan en uzak yerlere sürgün edilmişler. Kendisi, aile fertleriyle birlikte on sekiz yıl Girit adasında mecburi iskana tabi tutulduktan sonra oradan İstanbul’a gelmesine izin verilmiş, İstanbul’da yedi yıl kaldıktan sonra Şam’a gönderilmiş ve orada da iki yıl kaldıktan sonra 1285 yılında Şam’da vefat etmiştir. Bu sefer de geride yalnızca Bedirhan beyin büyük kardeşi Salih beyin, Cudi dağının Ceko burnu, değiştirilmiş adıyla (Atatürk Burnu) mıntıkasında bulunan Dıvın Köyü sakinlerinden Melekê Dıvınî’nin evine süt emzirme dönemini geçirmek maksadıyla bırakılan, ailece de gizli tutulduğu için fark edilmeyen bir oğlan çocuk kaldı. Buna Ahmet bey ismini verdiler. Ancak bu çocuk, Yavuz Sultan Selim döneminde kalan çocuklar kadar şanslı değildi. Çünkü bu sefer bölgeye tam hakimiyet kurulmuştu. Büyüdükten sonra bazı çabalar içine girmişse de onun üzerine gidilmiş ve kendisine faaliyet alanını genişletme fırsatı verilmemiştir.

Onun ölümünden sonra yerine geçen büyük oğlu Mehmet bey, aşiretleri bir araya getirme çabaları içindeyken yakalanmış ve Suudi Arabistan’ın Taif kentine sürülmüştür. Altı yıl Taif cezaevinde kaldıktan sonra, herkesin sağlığından ümitsiz olduğu yedinci yılda geri dönmesine izin verilmiş ve geri dönmüştür. İşte ancak o zaman ölmediği anlaşılmıştır. Şerefname kitabının yazarı Şerefxanê Bitlîsî, ailenin en parlak dönemlerinden birini yaşatan ve onun adına söylenen Bêlûtelerin ağızdan ağıza dolaşarak günümüze kadar geldiği Mîr Muhammed, diğer bir adıyla Muhammed Begê Mîr’ê Botan, Mem û Zîn kahramanları Mîr Zeydin ve Mîr Tajdin, bir dönem hüküm sürmüş ve sonradan ailenin ismi onunla anılmış olan Bedirhan bey, Kürt dili ve kültürüne yaptıkları büyük hizmetleri ile tanınan, ilk Latince Kürt alfabesini hazırlayan, Hawar Dergisini çıkaran. Kürtçe Gramer çalışmaları olan ve Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt Enstitüsü kurucusu olan, Mîr Celadet ve Kamuran Bedirhan kardeşler, ilk Kürtçe gazete çıkaran “Kürdistan” gazetesinin sahibi Miqdat Mithat Bedirhan gibi önemli kişilikler, bu ailenin fertlerindendir.
Bu aile fertleri Bedirhan bey dönemine kadar Cizre yöresinde ikamet etmekteydiler, ama Bedirhan bey, aile fertleri ve devlet erkanıyla birlikte sürgün edildikten sonra, çeşitli nedenlerden dolayı dünyanın dört yanına dağılmışlar. Aile efradının az bir kısmı şu anda Cizre’de bulunmaktadırlar. Onlar da Bedirhan beyin büyük kardeşi Salih beyin geride süt annesinin yanında bıraktığı oğlu Ahmat beyin torunlarıdırlar. Şu an bildiğimiz kadarıyla Bedirhanî ailesi mensupları, Mısır, Suriye, Irak, Ürdün, Rusya ve eski SSCB.’ye bağlı devletler, Almanya, Fransa... gibi ülkelerde ikamet etmektedirler ve çoğu birbirlerini tanımamaktadırlar.

Bedirhanî ailesine mensup kişilerin bize yazmaları ve aile hakkında bilgi sahibi olanların bilgilerini bizimle paylaşmaları bizi çok memnun edecektir. Bize yazmanız sitemizin daha mükemmel olması ve Bedirhanîler hakkında daha doğru ve orijinal bilgilere ulaşmamız konusunda çok büyük katkı sağlayacağına inanıyor ve şimdiden bize yazdığınız ve katkı sunduğunuz için teşekkür ediyoruz.


Dr. Fadıl BEDİRHANOĞLU
e-posta: bedirxan@bedirxani.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.