1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ''Dost Medya'' Çark Etti
''Dost Medya'' Çark Etti

''Dost Medya'' Çark Etti

A+A-
Ergenekon soruşturması tutuklusu avukat Serdar Öztürk'ün bürosunda bulunduğu ve Genelkurmay'da hazırlandığı ileri sürülen "İrticayla Mücadele Eylem Planı" başlıklı rapordaki imza tartışması medyanın kafasını karıştırdı.

Bir haftadır raporun altında bulunan ve Albay Dursun Çiçek'e ait olduğu iddia edilen imzanın sahte olup olmadığını sorgulayan gazeteler, farklı görüşler ortaya koydu. Önceki günkü yayınlarında Taraf, Yeni Şafak ve Star gazeteleri imzanın Albay Dursun Çiçek'e ait olduğunu ileri sürerken, Habertürk gazetesi, imzanın yüzde 99 ihtimalle sahte olduğunu savunmuştu. Vatan gazetesi ise imzanın albaya ait olmadığı iddiasına yer vermişti.

Jandarma Kriminal Laboratuvarı'nın "İmza Albay Dursun Çiçek'e ait imzalarla benzerlik gösteriyor" raporunu dün de bazı gazeteler görmezlikten geldi. Hürriyet gazetesi "1 imza 5 farklı kanaat manşeti" başlığıyla iç sayfasına aldığı haberde "İrticayla Mücadele Eylem Planı"nın altındaki imzanın medyayı böldüğünü yazdı. Gazete, imzaların benzerlik gösterdiğini belirttiği Jandarma raporuna ise yer vermedi. Vatan gazetesinde de Jandarma raporu dikkate alınmadı, medyadaki imza tartışmaları üzerine yoğunlaşıldı. Gazete, "Bir imza üç farklı yorum" başlıklı haberinde yetkililerin somut bilgi vermemesi sebebiyle gazete haberlerinde çeşitliliğin olduğunu ileri sürdü.

Habertürk ve Milliyet gazeteleri de Jandarma raporunu iç sayfalarına taşıdı. Habertürk, "Albay ifadeye çağrılıyor" başlıklı haberinde askerî savcılığın İstanbul'a 'imza benzer' raporu gönderdiğini ve Ergenekon savcılarının albayın ifadesini almaya hazırlandığını yazdı. Milliyet de 'imza benziyor' raporunu, 'Albay Çiçek ifadeye çağrılacak' başlığıyla duyurdu.

Yeni Şafak gazetesi, Jandarma Kriminal Laboratuvarı raporunu dikkate alarak, "İmza yüzde 90 Albay Çiçek'in" başlığıyla verdiği haberde belgenin gerçek çıkması durumunda hazırlayanlarla ilgili hem sivil hem de askerî mahkemede dava açılabileceğini yazmıştı."İmza benziyor" sürmanşetiyle çıkan Taraf gazetesi de, "Ancak belge fotokopi olduğu için kesin sonuç alınmamıştır." ifadeleriyle temkinli davranmıştı. Star gazetesi ise haberi, "İmza, onun elinin ürünü" başlığıyla manşetine taşımıştı. Habertürk, "Belge sahte, yazanı bulun" başlığıyla verdiği haberde Genelkurmay'ın belgeyi inceleyip Emniyet'e, "Yüzde 99 sahte. Kim, nerede hazırladı, bulun." dediğini yazmıştı.kaynak:


Kaynak: Zaman
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.