Muhammed Taha Uğurlu

Muhammed Taha Uğurlu

Yazarın Tüm Yazıları >

DÖNÜŞÜM...

A+A-

 

Gregor Samsa bir sabah huzursuz düşlerinden uyandığında kendini yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş buldu...

“Bana ne oldu?” diye geçirdi içinden. Düş değildi gördüğü.

Franz Kafa- Dönüşüm

Bugün üzerinde durulması gereken temel konulardan biridir birey olma sorunsalı. Birey olmak dediğimiz şey neden sorunsal haline gelmiştir? Birey olmak için öncelikle toplumun kişi üzerindeki baskısının kırılması gerekir. Toplum birçok konuda kişi üzerinde baskı kurar. Bu siyasî, dinî, kültürel, meslekî vs. açıdan olabilir. Bu baskının nedeni ise genel kabul gören anlayışların özerk takılan kişilikleri kendine benzetme çabası olarak görülebilir. Örneğin toplumun çekirdek tabakasını oluşturan ailelerde genellikle üst tabaka dediğimiz anne-baba kesiminin çocuklarının kendileri gibi bir yaşayışa sahip olmaları gerekliliğine inanırlar. Çocuklarının meslek seçiminde veya eş seçiminde doğrudan etkili olma gibi bir ihtiyacı hissederler. Oysaki farklı olmak, farklı düşünmek bir zenginliktir. Evrensel değerler çerçevesinde farklı düşünceler üretmek, farklı yaşayışlar meydana getirmek toplumun çeşitlenmesine ve gelişmesine katkıda bulunur. Ama bu gibi farklılıkları kabullenememek ise toplum içinde küçük gruplaşmalara ve bunun sonucunda da ayrışmalara sebep olur.

Toplumun birey üzerindeki bu asimile amaçlı baskıları, birey üzerinde ruhsal anlamda çöküntülere neden olur. Birey karamsar bir ruh haline bürünür, yaşadığı birçok duyguyu bastırarak bilinçaltına iter bu da bireyin sağlıklı bir yaşam sürmesine engel olur. Bunun sonucunda birey topluma yabancılaşır. Yabancılaşınca da toplum tarafından ötekileştirilir. Ötekileşen insan, toplum, yaşam, düzen gibi konularda çelişkiler aramaya başlar. Ve en sonunda her şey birey için “saçma” haline gelir. Böylelikle birey her şeye absürd bir gözle bakar.

Örneklendirilen bu durumlar günümüzde sıklıkla yaşanmaktadır. Çok fazla ideolojik veya yüceleştirilen kimi kavrama maruz kalan bireyler en sonunda kendini birey olarak hissedememekte ve yabancılaşmaktadır. Günümüzde hızla yaygınlaşan Deizm bu dayatmaların sonucu ortaya çıkmıştır. Çünkü kendisine anlatılan dini yaşayışı çevresinde göremeyen birey, farklı düşünme yoluna gidince toplum tarafından dışlanır. Dışlanınca da kendisini dine ait hissemedemez ve Tanrı’nın varlığını reddedemeyince de Deist bir anlayışa sürüklenir. Günümüzde bu evrilmenin önüne geçebilmek için bireye istediği değeri ve saygıyı vermek, onu dinlemek, anlamaya çalışmak, birey olduğunu hissettirmek önemli davranışlar olacaktır.

Eğer bireyler anlaşılırsa, kendilerine değerli oldukları hissettirlirse o zaman kişi birey olma yoluna gider. Birey olunca sağlıklı bir dönüşüm gerçekleştirir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.