1. YAZARLAR

  2. M.Yasin Haskanlı

  3. Doğunun ve batının emperyalistleri
M.Yasin Haskanlı

M.Yasin Haskanlı

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğunun ve batının emperyalistleri

A+A-

 

 

7. yılında Suriye savaşı çok denklemli bir savaş ve mücadele sahası.

 

Suriye savaşı kendi içinde etnik sorunlar, özgürlükler, demokrasi, bölgesel güç savaşı ve küresel hesaplaşmaları ihtiva eden bir ‘Vekaletler Savaşı’dır. Altmış civarında ülkenin silahlı kuvvetlerinin fiilen yer aldığı, birçok paravan örgüt ve paralı askerin sahada iş yaptığı kirli ve halkın olmayan bir savaş senaryosu var ortada.

 

ABD’nin başını çektiği Batı Koalisyonu ve Rusya’nın ve himayesinde iş yapanların dünyayı yeni bir felakete sürüklediği aşikardır. İki büyük emperyalist zorba, dünyayı parselleyip kurdukları senaryoyla yönetmenin ve sömürmenin gayretindeler. Soğuk savaş koşullarının bir benzeri şimdilerde fazlasıyla hayat buluyor. 40 yıl boyunca birbirlerini tehdit göstererek dünyanın geri kalanına hükmeden onların her türlü kaynağını hoyratça pervasızca sömüren ABD ve SSCB(Rusya) eski düzene tekrar dönmenin gayretindeler.

 

Dünya yeniden şekillendirilmeye çalışılıyor. ABD’nin başında deli bir hükümdar ve onu yönlendiren savaş lobileri, karşısında eski gücüne ulaşmaya çalışan Putin…Bu iki kutup arasında geri kalanların hepsi sadece figüran.

 

Bu yeni hal için Suriye savaşı önemli bir gösterge.

Hatırlarsınız Irak’a müdahale için oluşturulan kamuoyunu. Kimyasal silahlar ve bu silahlar üzerinden Ortadoğu’da oluşan tablo. ABD ve müttefikleri, olmayan silahları bahane ederek Irak’a müdahale ettiler. Elbette Saddam büyük bir zalim ve def edilmeliydi. Ancak bu emperyalistler için Saddam değildi mesele. Mesele Saddam’ı bahane edip coğrafyada istediklerini yani kontrollü bir savaş ve yağma dönemini başlatmak idi. Irak’ta istediklerini yaptılar. Ülke tarumar oldu. Bu yıkıntılar kanıksandı. ABD’nin tarumar ettiği Irak bir gecede DAİŞ tarafından yarısı işgal edildi. ABD ve bu tabloyu tasarlayanlar, bir medeniyete ve bu medeniyete gönül vermiş bir coğrafyaya bir daha ayağa kalmasına fırsat vermeyecek desiselerle savaş açmışlardır. Coğrafyanın tamamını etkisine alan şiddet ve bu şiddetin yarattığı koşullar milyonlarca insanın ölmesine mülteci düşmesine ve gelecekten umutsuz bir hale düşmesine yol açtı.

 

Irak’a demokrasi getirmek için! Milyonlarca insan perişan edildi. Ebu Gureyb gibi hapishanelerde insanlık onuruyla oynandı. Saddam’ın zulmü aranır oldu. Bugün aynı şey Suriye’de yaşanıyor. Öyle bir Suriye oluştu ki eski halin şimdiki ve planlanan gelecekten daha iyi olduğu kesin.

 

Suriye’de savaşın son bulmaması için ABD her türlü hamleyi yapmaya devam ederek bölgeyi savaş konseptinden çıkartmayacak. Daha fazla kan ve gözyaşı akmaya devam edecek. Savaş içerisinde dağıtılan rolleri bilerek yada bilmeyerek kapmaya çalışanlar rolleri için canla başla çalışmaya devam edecekler. Yeni düzen için mazlumların payına da fazlasıyla acı düşüyor.

 

Suriye’de bitirici darbeyi vurmak için Kimyasal saldırı bahanesi hazır. Gözler şimdi yapılacak müdahalenin çapına ve zamanına endekslendi. ABD Suriye’yi 7 yıl sonra kapsamlı bir şekilde vurmanın arafesinde. Niçin 7 yıl ciddi bir saldırı olmadı da şimdi bu saldırı planlanıyor. Hiçbir askeri kayıp yaşamadan sürdürdüğü planları tam tıkır işliyor ve şimdide akıllı füzelerle Rejimin hareket ve askeri kabiliyetini zayıflatmanın peşinde. ABD eğer isteseydi Esad rejiminden 7 yıl önce kurtulurdu. Bu isteğine ne Rusya nede bölgede başka bir ülkenin engel olabilme gücüde yoktu. Dünyanın birçok ülkesinde darbeler ile iktidarları değiştiren, iç kargaşalarla hükümetlere el değiştiren ABD bunu pekâlâ yapabilirdi. Ama dert başka. ABD Irak benzeri ve hatta daha kötü bir tabloyu oluşturduktan sonra Esad rejiminden kurtulacak.

Ve Suriye’ye demokrasi gelecek!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum