1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. DİYARBAKIR'DAN GAZZE'YE DESTEK
DİYARBAKIR'DAN GAZZE'YE DESTEK

DİYARBAKIR'DAN GAZZE'YE DESTEK

A+A-

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi tarafından organize edilen eyleme, dernek üye ve gönüldaşlarının yanı sıra bazı STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ulu Camii'inde, Cuma namazı çıkışı gerçekleştirilen eylemde, döviz ve sloganlar eşliğinde Siyonist İsrail rejimi ve işbirlikçileri protesto edildi.

“Soykırım'a, vahşete ve siyonist barbarlığa karşı gazzeli kardeşlerimizin yanındayız! Wê Gazze xelas bibe! Wê Filistîn azad bibê! Gazze kurtulacak! Filistin özgürleşecek!” pankartının açıldığı eylemde, “Rêya xelasiê: BERXWEDAN! Bijî berxwedana Filistîn!, Wê Gazze xelas bibe! Wê Filistîn azad bibê, Gazze kurtulacak Filistin özgürleşecek, Gazze'de soykırım dünyada suskunluk, Hamas'a selam direnişe devam, gazze ambargosu direnişi kıramaz” dövizleri taşındı."Selahaddin Eyyubi'nin Torunları, Gazze Halkının Yanında"

Basının yoğun ilgi gösterdiği eylemde, Özgür-Der Diyarbakır şube başkanı Serdar Bülent Yılmaz eylemciler adına sert ifadeli bir basın açıklaması yaptı. Sık sık tekbir ve “Filistin halkı yalnız değildir, yaşasın Gazze direnişimiz, kahrolsun ABD emperyalizmi, Kahrolsun İsrail, uyan diren özgürleş, Hamas'a selam direnişe devam” sloganlarıyla kesilen açıklamada, "Gazze direnişi karşısında acze düşen Siyonist İsrail'in Gazze halkını topluca cezalandırmaya ve yok etmeye çalıştığına" dikkat çekildi.

Siyonizmin Gazze'yi cezalandırma gerekçesinin de sorgulandığı açıklamada, "Gazze halkının direnişi seçtiği, antiemperyalizmin kalbi olduğu, cesaret ve umudun simgesi haline geldiğinden dolayı cezalandırmak istendiği" vurgulandı.


"BM-ABD-Siyonist ortaklığı ve işbirlikçi rejimlerin desteğini alan Siyonist İsrail'in, insanlığın sessiz bakışları arasında Gazze'de uyguladığı ambargonun utanç verici olduğu" ifade edilerek "her fırsatta Siyonistlere stratejik ortaklığı pekiştirmeye çalışan, Türkiye'nin Siyonist İsrail ile ilişkileri gözden geçirilmesi ve derhal kesmesi" istendi.

"Gazze direnişinin Siyonistlere boğdurulmayacağı, İsrail'in tarih sahnesinden silininceye kadar mücadeleden vazgeçilmeyeceği, Kudüs'ü haçlılardan alan Selahaddin Eyyubi'nin torunları olarak işgal altındaki Kudüs'ün kurtuluşu için mücadele veren Filistinli kardeşlerimizin yanlarında olunduğu" vurgulanan açıklama, "Siyonist İsrail ve işbirlikçileri telin edilerek" son buldu. 


(HABERDİYARBAKIR)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.