1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Diyarbakır'da Oturma Eylemi Yapacağız'
'Diyarbakır'da Oturma Eylemi Yapacağız'

'Diyarbakır'da Oturma Eylemi Yapacağız'

A+A-

Hakkaride bu gün Merzan Spor Sahasında düzenlenen "Ne Ergenekon ne AKP, çözüm Demokratik Cumhuriyet" mitingine DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Hakkari milletvekili Hamit Geylani, DTP Genel Merkez Yöneticisi Peri Dündar, Bostaniçi Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, Hakkari Belediye Başkanı Kazım Kurt, Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız, Şemdinli Belediye Başkanı Hurşit Tekin, Esendere belde Belediye Başkanı Hurşit Altekin, DTP Hakkari İl Başkanı Hasan Güzel,  DTP Yüksekova İlçe Başkanı A. Vahit Şahinoğlu, DTP Şemdinli İlçe Başkanı Muzaffer Akbaş, Sivil Toplum Örgüt temsilcileri ve yaklaşık 30 bin insan katıldı.

"KÜRTLER SADECE BÖLGEDE DEĞİL, HER YERDE AYAKTA"

 

Mitingde konuşan DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, Abdullah Öcalan'a yönelik fiziki saldırıya çekerek, Kürt halkın sadece bölgede değil, olduğu her alanda ayakta olduğunu belirtti. Konuşmasında Ayna, "Biz bugün bu mitingde ne AKP ne Ergenekon diyecektik. Ancak çok geç kaldık. Çünkü AKP kendi Ergenekon'u kurdu ve ilk eylemini de Sayın Öcalan'a karşı yaptı" dedi.

 

"Buna ilişkin de çağrılarımız kulak ardı edildi. Sonra geldiler Sayın Öcalan'ın iradesi dışında saçlarını kestiler. Biz gene yapmayın dedik. Bu sefer Öcalan'a yönelik fiziki işkence ve ölüm tehdidi yapıldı. Ben bunu iki mesaj şeklinde algılıyorum. Son olayda Öcalan hücresinde aranması için Öcalan avukat görüş yerine götürülüyor orada kamera olmadığı için tespit edilmeyen yerde Sayın Öcalan karşı çıktığı zaman 'Sen konuşamazsın' diyorlar. Bunun anlama şudur bu halkın önderi şahsında bu halka siz konuşamazsınız diyorlar. Bunla birlikte yapılan fiziki işkence sırasında Sayın Öcalan 'Bunu yapacağınıza öldürün' diyor onlarda 'Ona da sıra gelecek' diyorlar. Bu mesajla da Kürt halkına senin hakların tanımayacağız, operasyon ve savaşla seni yok edeceğiz. Biz sizi öldüreceğiz' demektedirler."

 

"ÖCALAN"A SALDIRI KÜRT HALKINA SALDIRIDIR"

 

Öcalan'a yönelik saldırının Kürt halkına karşı yapılan bir saldırı olduğunu da belirten Ayna, "DTP olayları provake ediyor' diyorlar. Biz kimseyi provake etmiyoruz. Biz sadece mazlumun yanında yer alıyoruz. Bunun en net cevabı da bugün bu alanda görülmektedir. Ben DTP Eşbaşkanıyım gene burada iki tane milletvekilimiz var. Ancak kimse bizim posterimizi kaldırmıyor. Kimse bizim lehimize slogan atmıyor. Halk sayın Öcalan'ın posterlerini kaldırıyor. Sayın Öcalan lehine pankartlar açarak sloganlar atıyor. Kimse DTP kapatılmasın demiyor. Herkes 'İmralı kapatılsın' diyor. O zaman sizler bu gerçekliği kabul etmek sorundasınız. Buna karşı gelecek oyun tehlikeli bir oyun olur" diye konuştu.

 

1 Kasım'da Diyarbakır'da yapılacak olan süresiz oturma eylemine de dikkat çeken Ayna, şunları söyledi:

 

" Bizler barış dedikçe halkımıza kurumlarımıza Kürt basınına karşı saldırılar yapılmaktadır. Bu saldırılar tamamen bir faşizimdir. Kürt basını üzerinde tarihin en büyük baskılar yaşanmaktadır. Bu baskılara rağmen kendisini ayakta tutuyor. Artık basınımıza sahip çıkmak için bir seferberlik başlatmamız gerekiyor. Her şeye rağmen basınımızı yaşatmak zorundayız. Bizler DTP Milletvekilleri Belediye Başkanları ve Merkez yöneticiler olarak halkımızla birlikte başta İmralı Cezaevi'nde yaşananlar ve halkımıza dönük uygulamalar karşısında 1 Kasım'da Diyarbakır Meydanı'nda süresiz oturma eylemi başlatacağız. Halkımızı da başlatacağımız oturma eylemine bize destek vermeye davet ediyoruz."

BULDAN: ERGENEKON TÜRKİYE'DE GELENEK HALİNE GELDİ

 

Konuşmasında Ergenekon ve Öcalan'a yönelik fiziki saldırıyı dikkat çekerek başlayan DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Ergenekon'un Türkiye'de bir gelenek haline geldiğini belirtti. Ergenekon'un daha önce Şemdinli'de, Vedat Aydın, Savaş Buldan, Uğur Kaymazların ölümünde, Tansu Çiller'in ölüm listelerinde ortaya çıktığını kaydetti. Mehmet Ağar ve Tansu Çiller yargılanmadığı sürece Ergenekon'un çözülmeyeceğini belirten Buldan, devam eden mahkemenin göstermelik olduğunu kaydetti. Öcalan'a yönelik fiziki saldırıya da dikkat çeken Buldan, şunları ifade etti:

 

"AKP ve ordunun yanlış politikalardan dolayı bu coğrafya cayır cayır yanmaktadır. Ancak yetkililer yanlışın karşısında üç maymunu oynamaktadır. Bu halkın talepleri nedir sorulmuyor. Bunun karşısında bu iyi bilinmelidir bu halk ateş olup sizi yakacaktır. Bu ülkede önce bu halkın önder olarak kabul ettiği Sayın Öcalan'ı zehirlemeye çalıştılar, sonra iradesi dışında saçlarını kestirdiler. Şimdi ise fiziki işkence ölümle tehdit ediliyor. Ama bu halk buna izin vermeyecektir. Sayın Öcalan bu ülkede sahipsiz değildir. Arkasında Kürt halkı vardır. Bu insana dokunmak yürek ve cesaret ister. Bir haftadır bölgede devam eden olayları hükümet yerel seçimlere bağlıyor. Biz buradan diyoruz ki, bizim seçim propagandasına ihtiyacımız yok bu tamamen Öcalan'a yönelik politikaların sonucudur."

BULDAN: ÖCALAN SERBEST BIRAKILMALIDIR

 

Sorunun çözümü için Öcalan'ın serbest bırakılması gerektiğine de belirten Buldan, "Bu ülkede yıllardır kan akıyor. Akan kanın durması ve Kürt sorunun tek çözümü Sayın Öcalan'dır. Eğer bu sorun çözülmek isteniyorsa  Sayın Öcalan serbest bırakılmalıdır. Ve sorunun çözümü için diyalog geliştirmelidir" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Hakkari'ye yapacağı ziyarete de dikkat çeken Buldan, Uğur Kaymaz'ın hesabını sormayan başbakanın Hakkari'ye niye geleceğine anlam veremediğin kaydetti. Buldan, "Başbakanı size teslim ediyorum. Siz onu nasıl karşılayacağınızı çok iyi biliyorsunuz" dedi.

 

ÖCALAN MUHATAP ALINSIN

 

DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ise Türkiye'nin son zamanlarda Federal Kürdistan Bölgesi'ne yaptığı ziyaret ve açılımlara dikkat çekerek, "Kürt halkı günlerdir bu alanlarda tavrını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Taleplerini ve iradesini güçlü bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak bunu görmezden gelenler Avrupa ve Federal Kürdistan Bölgesi'nden sorunun çözümünü medet bulmaktadırlar. Ancak bunlar çözüm değildir.Artık Sayın Talabani ve Sayın Barzani'de kardeş kanından yana olmayacaklar. Bunun için başka yerlerden çözüm aramak yerine Sayın Öcalan'ı muhatap alan ve sorunu sınırlarımız içinde çözelim. Bu ülkede akan kanı durduracak ve Kürt sorunu çözecek tek güç Sayın Öcalan'dır bunun içinde güç ve muhatap yoktur. Bunu herkes iyi bilmelidir" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra miting Koma Gulen Xerzan'ın müzik dinletisiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.