1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Diyarbakır'da Oturma Eylemi..
Diyarbakır'da Oturma Eylemi..

Diyarbakır'da Oturma Eylemi..

A+A-

DTP'nin öncülüğünde "Kürt sorununda demokratik çözüm" sloganıyla düzenlenen en uzun oturma eylemi başladı.

Oturma eyleminde konuşan DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, "Tarihimizin en büyük oturma eylemi ile barış yolunda önemli bir adım atıyoruz. Seçilmiş temsilciler olarak halkımızla birlikte oturuyoruz” dedi.

Aralarında DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP'li milletvekilleri, DTP MYK ve PM üyeleri, belediye başkanları, DTP'li İl Genel Meclis ve belediye meclis üyeleri, SDP Genel Başkanı Filiz Koçali ve binlerce kişi, Batıkent Meydanı'nda buluştu.

YETER ARTIK!

"Yeter artık! Kürt sorununa demokratik çözüm için oturuyoruz", "Çözüm operasyonda değil diyalogda", "Êdî bes e! Di pirsgirêka kurd de çareseriya demokratîk" yazılı pankartların asıldığı ve çadırların kurulduğu alanda yemek ve diğer ihtiyaçların karşılanması için stantlar kuruldu.

202 YILDIR KÜRT SORUNU DEVAM EDİYOR

Şimdiye kadar yaptıkları en büyük ve en uzun süreli oturma eylemine Türkiye'nin dört bir yanından gelerek destek ve güç veren herkese teşekkürlerini sunan DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, 202 yıldır Kürt sorununun değişik nedenlerle devam ettiğini kaydetti. Kurtulan, "Kürtler kendi anavatanlarında statüsü belirlenmemiş, bırakın kendi anadili ve bağlılığını dahi, inkâr ve asimilasyon tehdidinden kurtulamamış bir durumu yaşamıştır. İletişim ve teknoloji çağını yaşadığımız bugünlerde, halen bir halkın varlık yokluk tartışmaları sürdürülüyor" dedi.

Kürt halkının cumhuriyet tarihi boyunca karşılaştığı inkâr, imha ve asimilasyon politikaları varlığını sürdürdüğünü söyleyen Kurtulan, Kürtlerin bu politikalara karşı geliştirdikleri direnişin büyüyerek devam ettiğini belirtti.

Yasaklar, korkular ve tehditlere dayalı devlet sisteminin iflas ettiğinin binlerce kez ispatlandığını bildiren Kurtulan, "Kürt halkı artık, siyasal bir irade olarak, dimdik ayakta olduğu, devlet ve hükümetin bu gerçeklik karşısında Türkiye'yi her geçen gün kaosa sürüklemek dışında hiçbir işe yaramadığı bir dönemden geçiyoruz. Savaşın son bulması çağrılarına karşılık, AKP'nin tezkere üstüne tezkere operasyon üstüne operasyon dışında hiçbir adım atmadığı gerçeğini yaşıyoruz. Savaş hükümeti olduğu ispatlanmış AKP'nin büyük bir çarpıtma ve kandırma girişimi ile sanki savaş ve şiddet yanlısı olan Kürt halkıymış gibi göstermeye çalıştığını ibretle izliyoruz" diye konuştu.

Savaş istemediklerini binlerce kez haykırdıklarını dile getiren Kurtulan, "Biz Türk ve Kürt gençlerinin ellerinde silahla birbirlerinin ölümlerini beklemelerini istemiyoruz. Biz dağda ve sokakta her yerde savaş istemiyoruz. Bu nedenle Êdî Bes e diyoruz" dedi.

ERDOĞAN HALKIN VİCDANINA HAVALE EDİLDİ

Kürt halkı olarak hakarete uğramak istemediklerini ifade eden Kurtulan, "Dilimizin yasaklı olması, sokaklara taşan işkenceleri de Kürt halkının iradesi Sayın Öcalan'a hakaret ve aşağılama girişimini istemiyoruz. Biz bu ülkede barış ve kardeşlik içinde demokratik bir sistem dahilinde kendi kültürümüz ile var olmak istiyoruz. Halk ve partimizin son derece meşru ve insani taleplerinin 'terörize' edilerek çarpıtılmasını demokratik hak arama mücadelesine yönelik sert müdahalelerinin ve bunları körükleyen siyasileri kınıyoruz. Bunları halkımızın vicdanına havale ediyoruz. Yaratılmak istenen şiddet ortamının sorumlusu olarak kendini görmeyen başbakan, akan kanı yeterli görmeyen Sayın Baykal'ı halkımızın vicdanına havale ediyoruz" diye konuştu.

Kurtulan, şunları söyledi: "Bir yandan savaş tezkereleri ile önlemleri artıran, Kürtlere linç girişimlerini artıran diğer yandan Kürt kurumları ve siyasetçileri üzerinden baskıları tırmandıran, bununla birlikte eş zamanlı olarak Sayın Öcalan'a fiziki saldırı geliştiren sanki bu hükümet değilmiş gibi büyük bir çarpıtma kampanyası ile birlikte partimiz ve halkımız hedef haline getirilmeye çalışılıyor. Tüm bu yalan kampanyalarına rağmen AKP'nin maskesinin düşmesi engellenememiştir. Devletin resmi ideolojisinin AKP eli ile Kürtlere empoze etme girişimleri halkımızın direnişi ile boşa çıkarılmıştır. AKP'nin saldırganlaşmasının en önemli nedeni budur."

YA BU SESİ DUYACAK YA DA BU İRADEYE SAYGI GÖSTERECEK

Kürt sorununun Türkiye'nin tarihi bir dönemde olduğu bu yıllarda barışçıl çözümü için kendini dayattığını ifade eden kurtulan, "Bu sorumluluk bilinci ile tarihimizin en büyük oturma eylemi ile barış yolunda önemli bir adım atıyoruz. Seçilmiş temsilciler olarak halkımızla birlikte oturuyoruz. Çünkü mecliste ve yaşamın her alanında sesimiz kısılmaya çalışılıyor. Oturuyoruz, çünkü irademiz kırılmaya çalışılıyor. Oturuyoruz, çünkü bu gerçeği görmeyen bir başbakan ve duymayan bir devlete haykırmak istiyoruz" diye kaydetti.

DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün yurtdışında programı olması nedeniyle oturma eylemine yarın katılacağı öğrenildi. Ayrıca yapılan oturma eylemi nedeniyle kentin tüm anayollarında arama noktaları kurulurken, Dicle'den Diyarbakır'a gelmek üzere yola çıkan araçlara ise para cezası kesildiği öğrenildi.

ANF-AJANSLAR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.