1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. DİYARBAKIR NEWROZ' DA BULUŞTU
DİYARBAKIR NEWROZ' DA BULUŞTU

DİYARBAKIR NEWROZ' DA BULUŞTU

A+A-

 

Diyarbakır'da Newroz Parkı'nda düzenlenen kutlamaya katılmak için bu sabah erken saatlerden itibaren yüzbinlerce kişi akın etti. Kürt ulusal renkleri ile alanda renkli görüntüler oluşurken, kutlamaya katılım oranı 1 milyon civarına ulaştı.

Newroz kutlamasında, konuşmaların hepsi Kürtçe yapıldı. İlk konuşmayı yapan Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Akın: "Ateşin ve güneşin çocukları merhaba. Bugün Amed tarihi günlerinden birini yaşıyor. Bu tarihi günü bütün dünya istiyor. Biz de bu görkemli Newroz alanında bütün dünyaya sesimizi ileteceğiz. Biz barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi istiyoruz. Büyük İskender'e sorsunlar; Amed'in çocuklarını almak kolay değildir. 29 Mart'ta bu coşkunuzu mutlaka sandığa yansıtacağız" dedi.

BAYDEMİR: "NEWROZ ATEŞİ KÜRTLERİN İTTİFAKI İÇİN YANIYOR"

Yöresel kıyafetlerle sahneye çıkan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, güvercinler uçurdu. Kitle bu sırada sık sık "Amed seninle gurur duyuyor" sloganını attı. Burada konuşma yapan Osman Baydemir, "Dünyanın bütün dikkati bugün bu Newroz alanındadır. Washington, Ankara, Brüksel'in kulağı bu Newroz alanındadır. Dünya bilsin ki barışın özgürlüğün, yüreğin attığı bu alanda dünya bilsin ki barışın, özgürlüğün yüreğidir bu alan Newroz alanı. Özgürlük yakındır ey halkım. Afrin, Hewlêr, Mahabad ve Ortadoğu'nun Newroz'u ve Kürdistan'ın halkının Newroz'u kutlu olsun. Halkımızın Newroz'u kutlu olsun. Onlarca yıldır Kürt halkının haklı talepleri bastırılmak isteniyor. Ancak bilmiyorlar ki Newroz ateşi Kürtlerin barış, dayanışma ittifakı için yanıyor. Devran artık değişti. Kürtler eski Kürtler değil. Artık Türkiye'nin de bakış açısını ve yaklaşımını değiştirmek zorundadır. Tüm dünya bilmeli ki Ortadoğu'da Kürtler olmadan özgürlük, barış sağlanamaz. Bu nedenle Kürtlerin barış eli tutulmalıdır. Sizin özgürlüğünüz dünyanın özgürlük müjdecisidir.” dedi.

ZANA: "BUGÜN BİRLİK GÜNÜDÜR"

DEP eski Milletvekilli Leyla Zana, şunları konuştu: "Kürt milletinin sabrı, direnişi her zaman yaşayacaktır. Bugün benim elimde beyaz bir tülbent var. Benim umudum ve tülbenti taşımamın nedeni Kürtlerin barış müjdesi içindir. Hepiniz bu vesileyle başım gözüm üstüne geldiniz. Hepinizi ruhunuzla, yüreğinizle ve beyninizle bir olduğunda görüyor musunuz nasıl bir direniş ruhu ortaya çıkıyor. Yıllar önce ben Kürtlerle konuştuğumda niye bu kadar umutsuzunuz dediğimde bana diyorlardı ki umudumuzu kırıyorlar. Birliğimizi bozuyorlar. Bugün birlik günüdür. Bugün Türkiye'nin Ortadoğu'nun ve bütün dünyanın barış günüdür. Sizin bu birliğiniz bunu ortaya çıkarıyor ve bu birliğiniz özgürlüğü beraberinde getirecektir. Ve çok onurlu bir birlikteliktir. Eğer birlik olursanız Türkiye'de, dünyada ve Ortadoğu'da size değer verilir."

"AMED YÜRÜRSE KÜRTLER YÜRÜR"

Zana, "Bugüne gelmelerini sağlayan, Kürt dilinin yaşamasını sağlayan ve Newroz ruhunu ortaya çıkaranlar Kürdistan anneleridir. Onlar, kahraman çocuklarıyla bizi bugünlere taşıdılar. Kürt anneleri ve Kürdistan anneleri var oldukça, varlığını ve diliniz de var olacaktır. Eğer Kürt anneleri olmasaydı bugün Kürtçe konuşamazdık." Kitle "Amed halkı sizinle gurur duyuyor" sloganına karşılık Zana, konuşmasını şöyle sürdü:

"Amed halkı aslında biz sizinle gurur duyuyoruz. Bütün Kürtler ve bütün Kürdistan ve bütün dünya gurur duyuyor. Bugün bu coşkunuzla gösterdi ki, Amed yürürse Kürtler yürür. Amed durursa Kürtler durur. Ve Amed haykırırsa Kürtler haykırır. Yılar önce kimse Kürtçe konuşmazken, ben Kürtçe konuştum. Bugün eğer izin verirseniz konuşmama Türkçe devam edeceğim."

Daha sonra konuşmasına Türkçe devam eden Zana, "Newroz'u kutlamak isteyen bütün halkların olsun. Kardeşliği, eşitliği isteyenlerin olsun. Bütün dünya barışının olsun. Dün sayın Başbakan'ı izledim" dedi. Bu sırada kitlenin Başbakan'ın yuhalamasına ilişkin Zana, şunları söyledi:

"Yuhalamayan. Kürtler büyüktür, Kürtler şereflidir yuhalamak onlara yakışmaz. Sayın Başbakan, 'Kürtler etnik siyaset yapıyor' diyorsun. Cumhuriyet kurulduğundan beri etnik siyaset yapıyorsunuz. Senin Anayasa'ndan diyor ki, herkes Türk'tür. Bu ne demektir. Bir etniğin bütün grupları, etniklerin üzerinde tutmaktadır. Biz Kürtler ne ileride ne de geri de olmak istiyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyet'ine ortak olmak istiyoruz. Basın Başbakan'a soruyor 'Hewler'de Kürt konferansı var ne diyorsun?' Başbakan diyor ki, 'Kürt konferansı demeyelim' bir konferans bir çok konferans yapacağız. O konferanslarda uzlaşıyı sağlayacağız. Sayın Başbakan istesen de istemesen de olacaktır bunlar. Bunlarda Mam Celal'e de seslenmek istiyorum; Basına yansıyan bazı ifadeleri var. Mam Celal diyor ki, 'Amaç Kürtlerin silahını bırakmak', Kürtler zaten silaha aşık değil. Onlar özgürlüğe aşık. Sayın Mam Celal, en son söylemesi gereken sözü ilk söyleyen olduk. Bizi incittiniz. Başkaları zaten sürekli bizi incitiyordu. Ama bu sefer Kürtler bizi üzdü. Bu konferansın tüm tartışmaları 2-2.5 sene önce yapılmıştı. Bazı temel ilke ve amaçlar vardı. Bütün Kürtler arasında üç örgüt vardır: PKK, KDP, YNK. Bunlar bir araya gelip strateji belirlesinler. Bu stratejide Türk ve Fars ne Arap halkı zarar görmez. Kürtleri parçalayarak, bölerek değil, ancak birleştirerek bu sorunu çözebilirsiniz. Artık yama siyasetinden vazgeçin. İtalyanlar diyor ki, 'Yıllar önce asfaltı bulduk, yamayı da Türklerden öğrendik. Artık yama siyasetini bırakın. Kürt halkı geleceğini nasıl kurgulayacağını gayet iyi biliyor. Hepinizi Newroz sıcaklığını kucaklıyorum."


PROTOKOL ATEŞİ YAKTI

Zana'nın konuşmasının ardından protokol Newroz ateşi yakıldı. Alanın ortasında devasa bir ateş yakıldı. Bu arada kitle bu sırada sık sık "Bijî Newroz" sloganlarını attı. Newroz ateşinin yakılmasının ardından Abdullah Öcalan'ın kendi sesi ve görüntüsü parkovizyondan sunuldu.AHMET TÜRK: "ÖCALAN ÖZGÜRLEŞİRSE BARIŞ DİYEBİLİZ"

Daha sonra Diyarbakır Newroz'u DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün konuşmasıyla devam etti. Türk'ün şöyle konuştu: "Özgürlük mücadelesi veren halklar için Newroz çok önemli gündür. Önemli bir süreci yaşıyoruz. Özlemini duyduğumuz, hak ve özgürlük elde etmek için çaba sarf ediyoruz. Bütün özgürlükleri elinde alınmış, halkların özgoürlük mücadelesini kutluyorum. Uzun yıllardır halkımızın özgürleşme mücadelesini veriyoruz. Bunu yok etmek isteyen anlayışa sesleniyoruz; Hiç bir güç bu halka güç getiremez. Dimdik ayaktadır ve ayakta kalacaktır. 1980 darbesinde en büyük acıyı Kürtler çekti. 93'te imha konsepti ile karşı karşıya kaldık. Zindanlar dolduruldu, 17 bin yurttaşımız, özgürlük mücadelesi veren arkadaşımız, kardeşimiz öldürüldü. Şırnak'ta BOTAŞ'ta asit kuyularında insanlarımızın kemikleri çıkıyor. Bütün bunlardan sonra Kürt halkının mücadelesini susturabildiler mi?" diye sordu. Kitle hep bir ağızdan "Hayır" dedi.

Türk konuşmasında devamla şunları söyledi: "Çözüm isteniyorsa, Kürt mücadelesiyle diyalog kurulmalıdır. Mandela örneği vardır. Yıllardır terörist denilerek yargılandı. Sonra barışı konuştular. Sayın Abdullah Öcalan Kürt halkı için çok önemlidir. Kürt halkının önderi olan Öcalan'ın özgürleşmesi gerekiyor. Ancak o zaman barış diyebiliriz. Biz barıştan yanayız. Ve sevgiyle kucaklaşmak zorundayız. Eğer çözüm için demokratik bir proje gündeme gelirse, bizden de destek istense, o zaman bütün gücümüzle barış için yollara koyuluruz, bir çaba sarf edebiliriz. Ama eğer tasfiye için yaklaşırsanız, Kürtlerin birliğini, bütünlüğünü bozmaya çalışırsanız sakın ha bunu denemeyin. Kürtler nasıl ve ne yapacağını gayet iyi biliyor. Bugüne kadar barış elimizi uzattık bundan sonra da uzatacağız. Çok güçlü olmak lazım. Yoksa yakın olduğuna inandığımız barışı yakalama konusunda zorlanırız. Barışı sağlayacak olan sizin birliğiniz ve gücünüzdür. 29 Mart, Kürtler için bir sayım,bir referandum demektir. Demokrasi güçleri içinde bir var olma seçimdir. Türkiye'nin her yerinde özellikle Kürdistan şehirlerinde kimliğine, partisine ve kendisine sahip çıktığını gösterdiği zaman barış yaklaşır. Bu nedenle bu seçimi gerçekten önemsememiz, geleceğimize sahip çıkma olarak değerlendirmeniz gerekir.

Bunu yaparsak, operasyon, sınır ötesi operasyon ve imhalar da artık para etmez. Ve halkın kararlılığı karşısında boyun eğecekler. Kürdistan, Avrupa ve Türkiye'nin gözü üzerimizde. Amed halkı ne kadar partisine sahip çıkacak diye soracaklar. Bizim rengarek bir rüyamız var. O da tüm halkların kardeşliğidir. İnanıyorum ki, bu rüyayı gerçekleştireceğiz. 29 Mart aynı zamanda 30 yıllık mücadele sahip çıkma günüdür. TRT 6'yı açıyorlar. Halkın mücadelesi sonucu ortaya çıkan bir projedir. Ama bununla birliğimizi bozmaya çalışıyorlar. Bir taraftan TRT 6'yı açıyor diğer yandan Gün TV'yi kapatıyor. İnanın özgür geleceği birlikte kuracağız."KUTLAMA SONA ERDİ


Konuşmaların ardından sanatçı Zozan sahne aldı. Yoğun izdihamdan dolayı çok sayıda kişi baygınlık geçirdi.

Newroz kutlaması, Zozan'ın ardından Xeyro Abbas, Diyar ve Aram Tigran'ın verdiği konserle sonra erdi. Büyük bir coşkunun yaşandığı kutlamada, söylenen şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. Sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılırken, kutlama geçtiğimiz yıllara oranla olaysız sona erdi. Yoğun kitle katılımı nedeniyle dağılım sırasında yer yer izdiham yaşandı. Trafik tıkanırken, vatandaşların çoğu yürüyerek alandan ayrıldı.haberdiyarbakır

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.