1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "DİVES Anadilde Hutbe Okunması  Çağrısında Bulundu"
"DİVES Anadilde Hutbe Okunması  Çağrısında Bulundu"

"DİVES Anadilde Hutbe Okunması  Çağrısında Bulundu"

A+A-

Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyen Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Lokman Özdemir, camilerde merkezi ses sistemin kalkması ve din adamlarının ana dilde vaaz ve hutbe vermesi gerektiğini belirterek;

"Her din görevlisinin anadilde vaaz vermeyi, hutbe okumayı tüm inançların eşitliği ve özgürlüğünü savunmayı, din hizmetlerinin verilmesindeki mezhep eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Merkezi sistemde vaaz verilmemesi, her din görevlisinin hutbe ve vaazı içinde bulunduğu toplumun anadiline göre kendisi hazırlayıp okumasının, hem halkımızın iyi anlaması, hem de din görevlisinin kendisini geliştirmesi açısından önem taşıdığını düşünüyoruz" dedi.

Diyarbakır'da Pazar günü yapılacak olan 'Barış mitingi'ne katılım çağrısında da bulunan Lokman Özdemir, şunları söyledi:

"Kürtlerin demokrasi hakları, dili, kültürü söz konusu olduğunda; sizin dile, kültüre, kimliğe ve demokratik hak ile taleplere ihtiyacınız yoktur, denilip, İslam kardeşliğini öne sürüyorlar. İslamiyet'i, İslamlığı kendi ulusal çıkarları doğrultusunda kullanmak İslam dinine aykırıdır."

Özdemir, Kuran-ı Kerim surelerinden ayetler ile de örnekler verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.