1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Diploma var ama
Diploma var ama

Diploma var ama

A+A-

Eğitim-Sen Şırnak İl Basın Sekreteri İdris Mete ile Silopi Temsilcisi Hüseyin Timur’un kaleme aldığı raporda, il genelinde 5 bin 200 öğretmenin görev yapması gerekirken 3 bin 700 öğretmenle açığın kapatılmaya çalışıldığı, bu açığın sözleşmeli, asker ve vekil öğretmenlerle giderildiği belirtildi.

ÖĞRENCİLER DENEME TAHTASI • Raporda, Şırnak’ta görevlendirilen öğretmenlerin yaş ortalaması 21-24 olup stajyer ve tecrübesiz oldukları kaydedildi. Raporda, öğretmenlerin staj sonrası deneyim kazandığı bir aşamada tayinlerinin çıktığına dikkat çekilerek “Diğer bir deyişle öğrenciler deneme tahtası olarak kullanılmaktadır. Buna rağmen aylarca öğretmen yolunu gözleyen öğrencilerimizin durumu ortada. İlköğretim diploması alıp da okuma yazması olmayan çok sayıda öğrencimiz var” dendi.

DERSLİK AÇIĞI FAZLA • Bir dersliğe düşen öğrenci sayısının 60-80 olduğu, kent genelinde 800-1000 arasında dersliğe ihtiyaç duyulduğu ifade edilen raporda, ortaöğretimde okullaşma oranının Türkiye genelinde yüzde 88, Şırnak’ta yüzde 23 olduğu belirtildi. Raporda, özetle şu bilgilere yer verildi: “İlimizdeki derslik sayısı ortalama 2 bin 500’dür. 190 derslik anaokulu ve ana sınıfı, 1910 derslik ilköğretimde, 400 derslik liselerde bulunmaktadır. Bu sayı yetersiz gelmekle birlikte, derslikler yerleşim birimlerine dengesiz bir biçimde dağıtılmış durumdadır. Sonuç olarak Şırnak için asgari olarak 800-1000 yeni dersliğe ihtiyaç vardır. Şırnak’ta 18 anaokulu ve ana sınıfı, 263 ilköğretim okulu ve 31 ortaöğretim okulu olmak üzere toplam 312 okul bulunmaktadır. İlimizde 125 bin öğrenci olduğuna göre, bu sayı oldukça yetersiz kalmaktadır. Tüm bunların sonucunda, ne yazık ki Şırnak, ÖSS, SBS gibi sınavlarda, sondan liderliği kimseye kaptırmamaktadır. Tüm bunlara rağmen Şırnak Valisi son birkaç aydan beri şok denilecek bir takım uygulamalara imza attı. Okul müdürlerinin çoğunu ansızın ve herhangi bir gerekçe göstermeden görevden aldı. Yerlerine de çoğu idarî tecrübesi olmayan ve neye hizmet ettiği belirsiz öğretmenleri atadı.

taraf

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.