1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dilipak: PKK’nın geleceği için yeni senaryolar yazılıyor
Dilipak: PKK’nın geleceği için yeni senaryolar yazılıyor

Dilipak: PKK’nın geleceği için yeni senaryolar yazılıyor

Abdurrahman Dilipak, bölgedeki gelişmelerin birbiri ile yakından bağlantılı olduğunu belirterek, “ABD Kürt meselesinin de ana belirleyici unusuru olarak ortaya çıkmak istiyor” dedi.

A+A-

 

Abdurrahman Dilipak, bölgede yaşanan gelişmeler, Türkiye ile ABD arasında Rojava sınırlarında oluşturulması planlanan güvenli bölge ve ortak devriye konuları ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyetinin Kürdistan Bölgesi ziyareti hakkında Rûdaw’a konuştu.
 


Dilipak, “Önce fotoğrafın büyük çerçevesine bakmak gerekiyor. Daha önce HDP AK Parti ile bir barış süreci yaşadı, arkasından ara dönemde icrada beraber oldular. Şimdi HDP tekrar CHP ile bir yol yürüyüşüne başladılar. CHP bu aşamada HDP’yi kaybetmek istemiyor. İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyareti de bunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Süreci hızlandıran en önemli faktörün ABD’nin bölgede yeniden belirleyici bir aktör olarak ortaya çıkması olduğunu belirten Dilipak, ABD’nin aslında bölgede garantör ülke olmadığını söyledi.

“Her nekadar  Bağdat Paktı, Cento’da ABD gözlemci olarak bulunduysa da Irak’ta garantör olan Türkiye ve İngiltere” diye yazar Dilipak, sözlerine şunları ekledi:

“Dikkat ederseniz Suriye’de süren süreçte İngiltere yok. Oysa Sykes Picot çerçevesinde Suriye’de garantör olan Fransa ve İngiltere’dir.  ABD kendi barış planını uygulamak istiyor, yani Pax Amerikano gündemde. ABD bir yandan PKK’yı geriletirken bir yandan da stratejik işbirliği içerisinde PYD’yi öne çıkardı. Dolayısıyla HDP de bu süreçten son derece yakından etkileniyor. HDP üzerinden Barzani’yi de bir şekilde kontrol etmeleri yada Barzani üzerinden HDP’yi kontrol etmeleri gerekiyor.

Amerika bölgede bir oyun kuruyor ve bu süreç Amerika’dan bağımsız düşünülemez. ABD’nin bölgede kurduğu oyunun merkezinde de İsrail var. Çünkü İsrail’in varlık ve güvenliği buna bağlı. Hatta Evangelistlerin ‘Yüz yılın projesi’ dedikleri Mescidi Aksa’nın merkeza alınması ile ilgili bir projeleri var.

 

"Amerika Kürt meselesinin de ana belirleyici unusuru olarak ortaya çıkmak istiyor"

Amerika burada yine Kürt meselesinin de ana belirleyici unusuru olarak ortaya çıkmak istiyor. Bir yandan İran’ı tehdit ediyor, bir yandan da görüebilir diyor. Irak’ta da en belirleyici unsurlardan bir tanesi Amerika’dır. ABD’nin Türkiye, İran, Irak, Suriye ve hatta Arap dünyasını da yeniden dizayn etmek için bir senaryosu var. Yani Dahlan senaryosunun bir parçası olarak da düşünülebilir Kürt meselesi. Birleşik Arap Emirlikleri de bu projenin içinde var. Büyük fotoğrafı görmeden oradaki detayı gözünüze çok yaklaşıtırısanız, yani kibriti gözünüze çok yaklaştırısanız arkasındaki ormanı kaybedersiniz. Burada Pax Americano’nun bir Kürt politikasının şekillenmesinde PYD faktörü üzerinden PKK’nın da geleceğine ilişkin yeni senaryoların yazıldığı bir zamanda içeride CHP ile de dirsek temasını koruyan HDP, bölgedeki politikaların gelişme sürecinde rol almak istiyor.”

Bölge haklarının ortak kaderi paylaştığına dikkat çeken Dilipak, “Emparyalistlerin koçbaşlarına sırtımızı dayayarak kendi aramızda çözüm üretemeyiz. Sonuçta aynı ülkenin evlatlarının gözyaşları ve kanları üzerinde kendilerine iktidar ve servet üretmek isteyen bir emperyal topluluk var. Ve bu soğuk savaşta hep böyle oldu” dedi.

Dilipak, Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Sağcı-Solcu diye birbirlerine karşı bir sürü suç işlediklerini kaydetti.

Gazeteci Dilipak, “Kan tartarak adalet aranmaz. Haksızlık kimden gelirse gelsin zalimden yana mazlumdan yana olmalıyız. Bunun Kürt, Türk veya Arap olması önemli değil. Bana kalırsa birileri gündemi farklı yönlere çekmeye çalışıyor. Ben bu süreçte sayın Barzani’nin de Kürt, Türk, Araplar ve hepimiz için en iyi olanı arama konusunda bir aktör olarak daha etkin olabileceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.