1. YAZARLAR

  2. Zülfikar Furkan

  3. Dibîstana Kurdî
Zülfikar Furkan

Zülfikar Furkan

Yazarın Tüm Yazıları >

Dibîstana Kurdî

A+A-

Memleketim enlerle gündeme gelmeye devam ediyor. En Kürdistani şehir ünvanını elinde bulundurmakla iftihar ederdik bir zamanlar. Daha sonra enlerimiz devam etti. Zamanında bilim ve sanat merkezi konumunda olan memleketimiz maalesef bu başarısını  XX. Ve XXI.yüzyılda gösterememiştir. Eğitim noktasında Türkiye ortalamasının altında yer almamız başlıbaşına bir sorun olarak görülmektedir. Anne babaların kendi çocuklarını diğer tüm çocuklardan değerli ve zeki olarak gördükleri bir bilinçaltı psikolojisi ile gerçekleri görmek herkes için üzüntü verici bir durumdur. Başarıda son sıralarda yer almak son birkaç yıldır makus talihimiz haline gelmiş durumda. Bu tablonun ortaya çıkmasına yol açan  olumsuzluklardan en önemlisi olarak görülen anadil üzerinde birkaç şey söyleyecek olursak;

Eğitimin çocuğun kendi konuştuğu ana dilde yapılması bir zorunluluktur.  Ana dilde eğitim imkanının Kürdistan coğrafyasında  seksenküsür yıldır yasaklanmış olması en büyük zulümlerden birisidir. Yabancı bir dilde eğitime başlamak tabiri caizse futbolda güçlü bir rakibe karşı 3-0 mağlup başlamak gibi bir realitedir. Okuduğunu anlama, yorumlama, eleştirebilme ve analiz edebilme gücü çocuğun anadilinde gördüğü eğitimle daha başarılı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ömründe duymadığı, aşina olmadığı yabancı bir dille okula başlayan küçük bir çocuğun haleti ruhiyesini varın siz düşünün. Kendi anadilinde konuşmak ister, ama öğretmeni kızabilir, derdini annesine anlattığı gibi anlatmak ister ama sınıfın kendisiyle dalga geçmesinden korkar. Eğitim dili olarak verilen Türkçe konuşmak bir övünç(!) ve gurur kaynağı olarak görülmektedir. Kürtçe konuşmak cehaletin, bilgisizliğin ve görgüsüzlüğün belirtisi olarak algılanmaktadır. İlkokul ikinci sınıfa kadar tek kelime Türkçe bilmeyen bir öğrencinin kendisini ıspatlaması, sınıf etkinliklerine katılması ne kadar mümkün gözükmektedir.

Türkçe yazılmış heceleri, sözcükleri ve cümleleri bir solukta okuyan bir öğrenciye okuduklarının anlamını sorduğunuzda çoğu zaman cevap alamayabiliyorsunuz. Kürt çocuklarını kendi özlerinden uzaklaştırıp, gerçekçi yazılmamış Türk tarihini onlara kendi geçmişleriymiş gibi öğretmeye çalışmak asimilasyonun en önemli ayağıdır. Somut göstergelerden uzak anlamadıkları soyut semboller, mekanlar, kişiler ve olaylar üzerinde eğitmeye çalışmak eğitim olmasa gerek. Her sabah taptaze dimağlara yalan söylemeyi öğretmek hangi başarıyı getirir. Bir İngiliz çocuğuna düzenli olarak her sabah durmadan ‘’Ben Fransızım’ diye bağırtsak yer yerinden oynardı. Milletlerarası sorun olarak dünya kamuoyunun bir numaralı gündemi olurdu.

Durum Kürtler ve Kürt çocukları için olunca normal bir durum olarak algılanmakta. Nasıl olsa Türk ve Kürtler kardeşler.  Büyük kardeşin dilinde eğitime başlasak ne olacak. Türk çocukları anadillerinde 3-0 önde başlayabilirler. Kendilerini okul öncesi başta olmak üzere her platformda çok rahat ifade edebilirler. Derse katılımları en üst seviyede olabilir. Bizim kürt çocuğu varsın sınıfın bir köşesine sinsin. Öğretmenin onu fark etmemesi için içinden dua etsin. Önemli değil. Önemli olan kutsal Türk ırkının ebediyen hüküm sürmesi değil midir?       

Kutsal Türkçe dışında konuşulan ilkel(!) ve kaba olan Kürtçe sadece toprak damlı fakir virahanelerde konuşulmalıdır. Bir çocuğun sınıf içerisinde öğretmeni ile iletişime geçmesi zinhar uygun değildir. Varsın derdini anlatamazsın. Öğretmen ders anlatırken öğrenci anlamadığından düşlere dalarsa öğretmeninin yaş sopasıyla kendisine getirilmelidir. Hele  öğretmen bu dili konuşmaya kalkarsa muhakkak hesabı sorulmalıdır. Soruşturma, korkutma ve benzeri totemlerle hizaya sokulmalıdır.

Şimdi sorarım sizlere bu ana mesele çözülmeden bizler muasır medeni şehirler seviyesine nasıl çıkarız. Ya anadilimizi çocuklarımıza öğretmeden büyük kardeşimizin dilini öğretip kolay olanı seçeceğiz; ya da zor olanı seçerek anadilde ısrar edip başarıyı yakalayacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.