1. HABERLER

  2. DİRENİŞ GÜNLÜĞÜ

  3. Diasporada yaşayan Filistinli kadınların sorunlarıyla ilgilenmek için Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta Filistinli Kadınlar Birliği Kuruldu
Diasporada yaşayan Filistinli kadınların sorunlarıyla ilgilenmek için Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta Filistinli Kadınlar Birliği Kuruldu

Diasporada yaşayan Filistinli kadınların sorunlarıyla ilgilenmek için Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta Filistinli Kadınlar Birliği Kuruldu

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Filistinli Kadınlar Birliğinin kurulduğu ilan edildi.

A+A-

 

 

Başkent Beyrut’ta bugün (20 Mayıs Cumartesi) düzenlenen basın toplantısında, Filistin dışında yaşayan ve dünyanın dört bir yanına dağılmış olan Filistinli kadınlarla ve ailelerle ilgilenmek için Filistinli Kadınlar Birliğinin kurulduğu açıklandı.
Sonuç bildirisinde yapılan açıklamada, kurulan yeni birliğin Filistin kadınıyla Filistinli aileyi yakından takip edeceği; kültürel, sosyal, siyasi, ekonomik, eğitim, basın, hukuki ve mesleki yönlerini önemseyeceği ve bunların geliştirilmesi için çalışacağı belirtildi.
Açıklamada ayrıca, bu birliğin daha önce kurulmuş olan Filistinli Kadın Birliğinin alternatifi olmadığının altı çizilerek, “Kimsenin alternatifi ve rakibi olarak kendimizi görmüyoruz. Bu, Filistin kadınının sorunlarıyla ilgilenen diğer kuruluşlar gibi bir kuruluştur” ifadesine yer verildi.
Filistinli kadının mücadelede asil unsur olması nedeniyle önemli rolüne işaret edilen açıklamada, ulusal kültürün merkezi olan ve özgürlük neslinin inşasından birinci derecede sorumlu olan kadının, yüksek değerleri çocuklarına ve torunlarına taşıdığı ifade edildi.
Diasporadaki Filistinli kadınlar için kurulan Filistinli Kadınlar Birliği’nin Filistinli kadının ve ailesinin kültürel, düşünsel, siyasi ve sosyal olarak kalkınmasını sağlayacak programlara öncülük edeceğine dikkat çekildi.
Filistinli Kadınlar Birliği, diasporadaki Filistinlilerin 25-26 Şubat’ta düzenlediği konferans kapsamında yapılan kadın çalıştayında alınan tavsiyenin bir sonucu olarak kuruldu.
Basın toplantısında, Nesrin Avde’nin başkan, Meha Ebu Hedbe’nin başkan yardımcısı, Aide Ebu Ras ve Leyla Vafi’nin üye, Nerdin Neb’a’nın ise resmi sözcü olduğu ifade edildi.

  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.