1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. Devlet Fidan Güngör'ün Kaçırılması Olayını Aydınlatmalıdır
Devlet Fidan Güngör'ün Kaçırılması Olayını Aydınlatmalıdır

Devlet Fidan Güngör'ün Kaçırılması Olayını Aydınlatmalıdır

Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk ÜNSAL Fidan Güngör'ün kaçırılmasının yıl dönümü nedeni ile bir basın açıklaması yayınladı.

A+A-

"Türkiye İslami mücadelesinin liderlerinden ve İslami uyanışın öncülerinden değerli fikir ve düşünce adamı, araştırmacı-yazar Fidan Güngör ve Sabahattin Talayhan’ın kaçırılıp kaybedilmesinin üzerinden 21 yıl geçti.

Görgü tanıklarının anlatımlarına göre, 11 Eylül 1994 tarihinde kendilerini polis olarak tanıtan sivil giyimli kişiler tarafından, içinde bulundukları taksi durdurularak kaçırılmışlardı. Bu süre zarfında ne ölü, ne de sağ olarak kendilerinden hiçbir haber alınamadı. Kaçırılmaları olayı halen de karanlıkta bırakılmış bir konu. Hâlbuki devletin hem vatandaşlarının yaşam hakkına dokunmamak şeklindeki menfi yükümlülüğü, hem de başkalarının yaşam hakkını sonlandırmaması için özellikle tehdit altında bulunan vatandaşlarıyla ilgili gerekli tedbirleri almak, gerekirse yeteri kadar koruma temin etmek de dâhil, müspet yükümlülüğü bulunmaktadır. Şayet Fidan Güngör’ü kendini polis olarak tanıtan ve bir şekilde devlet ile irtibatlı şahısların kaçırdığı iddiası doğru ise, menfi yükümlülük, o günlerde yaşanan olaylar sebebiyle ölüm tehdidi altında olduğu açık olduğu halde hiçbir tedbir alınmamışsa müspet yükümlülüğünü devlet ihlal etmiştir.

1990’lı yıllarda çokça işlenen, kaçırılarak yok edilen, cesedi bile sevenlerinden esirgenen, öldürülen binlerce insanımız bulunmaktadır. Devlet yaşam hakkı ile ilgili yükümlerini yapmamış, öldürülen vatandaşları ile ilgili olarak da, etkin bir soruşturma yaparak faillerini yargı önüne çıkarmamıştır. Bu durum toplum vicdanında bir yara, devletin hanesinde ise kara bir leke olarak durmaya devam etmektedir.

MAZLUMDER olarak; bu olaylarda katledilen tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabır diliyoruz. Şimdi yapılması gereken, 1990’lı yılların başlarından itibaren, başta Fidan GÜNGÖR olmak üzere tüm kayıplar ve öldürülenlerle ilgili olarak bir komisyon kurularak gerekli tespitlerin yapılması, akabinde de, zamanaşımı kaydı olmadan, tüm bunların yargıya intikal ettirilmeleridir. Bunları yapmadığı sürece devlet mekanizması zan altında kalmaya devam edecek ve adalet bekleyen vatandaşları ile de barışamayacaktır. Devlet, geçmişi ile yüzleşmeden temiz bir topluma ulaşmak da mümkün olmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz. "                                                                                                         

Ahmet Faruk ÜNSAL

MAZLUMDER Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.