1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DEVA: Erdoğan’ın açıkladığı plan insan haklarına yenilik getirmeyecek
DEVA: Erdoğan’ın açıkladığı plan insan haklarına yenilik getirmeyecek

DEVA: Erdoğan’ın açıkladığı plan insan haklarına yenilik getirmeyecek

A+A-

 

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı “İnsan Hakları Eylem Planı”na ilişkin olarak, “Erdoğan’ın açıkladığı plan, Türkiye’deki demokrasi ve insan haklarına bir yenilik getirmeyeceği çok açık bir şekilde ortaya çıkmıştır” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanlığı tarafından "Özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye" vizyonuyla hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı.

Rûdaw TV Haber Bültenine katılan Cihan Ülsen, “İnsan Hakları Eylem Planı”nın Türkiye’deki sorunları çözmeyen iktidarın bir oyalama taktiği olduğunu söyledi.

Ülsen, “Erdoğan’ın açıkladığı plan, Türkiye’deki demokrasi ve insan haklarına bir yenilik getirmeyeceği çok açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Kendileri gibi düşünmeyen herkesin terörist ilan edildiği, herhangi bir şekilde konuşulan, söylenilen ve uygulanan hiçbir söylemi kabul etmeyen, herkesi şeytanlaştıran bir iktidarın ortaya koymuş olduğu reform paketi sadre şifa olmayacaktır. Temel ilkelere baktığınız zaman bile sadece sözde kalan bir prensipler ilkesi oluşturulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“İktidar veya Cumhurbaşkanı reformdan bahsetmek istiyorsa, hukuk devleti ve insan haklarının geliştirilmesinden bahsediyorsa daha somut, daha pratik çözümler üretmeli ve bunu ortaya koymalı” diyen Ülsen, kağıt üzerinde yapılan değişikliklerin Türkiye toplumuna bir fayda sağlamayacağını kaydetti.

“Kürt dili ile ilgili bir düzenleme yok”

Ülsen, şöyle devam etti:

“Eylem planında ‘Hiç kimse, eleştirisi veya düşünce açıklaması nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz’ deniliyor ancak Tweet atan insanların hapse atılmasını nereye koyacağız. Bir siysasi parti lideri Selahattin Demirtaş’ın, Osman Kavala’nın, Ahmet Altan’ın ya da düşüncesini dile getiren insanların cezaevinde olmasını nasıl açıklayacağız..

İnsanın doğuştan sahip olduğu vazgeçilmez haklarının olduğu söyleniyor ama açıklanan pakette ana dille ilgili herhangi bir düzenleme yok. Kürt dili üzerindeki baskıların sona erdirilmesine ilişkin defakto olarak ortaya konulan durumların yasal ya da anayasal bir duruma bağlanmasıyla ilgili bir şey görmüyoruz.”

Cihan Ülsen ayrıca, Türkiye’nin yürürlükte olan kanunlara uymadığnı ve Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlara uyulmadığını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.