1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Dersim adının iadesini talep ediyoruz
Dersim adının iadesini talep ediyoruz

Dersim adının iadesini talep ediyoruz

A+A-

Dersim Milletvekili Şerafettin Halis ve Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Belediyenin afişlerinin mahkeme kararıyla toplatılmasına ilişkin Belediye Konferans Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, 5 yıllık faaliyetlerinin yer aldığı afişlerin altına "Dersim Belediyesi" ifadesini yazdıklarını belirterek, "Bunu yazmamızın nedeni, daha önce buranın adın Dersim olmasıdır. Ancak 1935 yılında 'Tunceli Kanunu' ile isimi Tunceli olarak değiştirildi. Sadece kentin adı değil, köylerin, ilçelerin, merkezdeki mahalle isimlerinin hepsi değiştirildi. Yetmedi binlerce insanımız katledildi" dedi.

Katliamla birlikte beyaz asimilasyonun başladığını belirten Abdil, "İnsanlarımız kendi kimliklerini ve kültürlerini yaşamasın diye her türlü politika devam etti. Tüm baskılara rağmen insanlarımız kendi kültüründen vazgeçmedi ve kendi kimliğine sahip çıktı" diye konuştu. "Bu kentin adı antidemokratik bir şekilde değiştirildi. Bu gün bir referandum yapılsın ve 'Dersim adının iade edilmesini ister misiniz?' diye sorulsun, insanlarımızın hepsi 'Evet ben kentin adının Dersim olmasını isterdim' der" diyen Abdil, Dersim isminin iade edilmesi için bundan sonra da bu adı kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Belediyecilik anlayışları gereği kendi dillerini, kültürlerin, kimliklerini kullanmaya devam edeceklerini ifade eden Abdil, "Biz bu amaçla bu ismi kullanmaya devam edeceğiz ve Dersim isminin iadesini istiyoruz" dedi.

Şerafettin Halis de, Dersim isminin yeniden kullanılması için başlatmış oldukları mücadelenin, bu ismi alıncaya kadar da devam edeceğini belirtti. Dünyanın dört bir yanında yaşayan Dersimlilerin başlatmış oldukları mücadeleye destek vereceklerine inandığını belirten Halis, "Osmanlılar döneminde, Tanzimatla birlikte Dersim adıyla bir vilayet kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde de Munzur Vilayeti teşkilatı kanunun görüşmelerinin başladığı 7 Kasım 1935 tarihine kadar devletin tüm resmi belgelerinde Dersim olarak geçiyor bu kentin adı" dedi. Toplumun ahlaki değerlerine ters düşmeyen bir adı değiştirmenin sosyal hukuk devletlerinin yapacağı bir iş olmadığını kaydeden Halis, "Halkların kendi tarihi orijinleri üzerinde yaşatılması, kültüre ve kültür sahiplerine verilen bir değer, dolayısıyla demokrasinin bir gereği olacaktır" diye konuştu.

Tunceli adının bir asimilasyon adı olduğunu belirten Halis, kente Tunceli isminin verilmesinin ardında yapılan tecrit ve tehcirin Dersim insanında oluşturduğu travmanın hala devam ettiğini kaydetti.

Dersim isminin Kürtçe ve Farsçada çeşitli anlamları olduğunu ancak Türkçede bir anlamı olmadığını belirten Halis, "Bölge dillerinde anlamı olmakla beraber, ülkemizde Türkçede karşılığı olmayan Sinop, Samsun, Giresun, Rize, Trabzon, Kayseri, Yozgat ve daha da çoğaltılabilecek il adları bulunmaktadır" diye kaydetti. Dersim isminin günümüzün sosyal ve siyasal ihtiyaçlarına cevap olması yönünden iade edilmesinin anlamlı olacağını kaydeden Halis, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizim için kutsallık arz eden, bu gün hala oyunlarda, romanlarda, öykülerde, türkülerde ve benzeri eserlerde ısrarla kullanılan Dersim adının ilimize yeniden verilmesi ilimizde ve Dersim dışında yaşan insanlarımızın rüyası ve arzusudur. Bu arzunun yerine getirileceğine inanıyorum." Halis, Tunceli isminin değiştirilmesi için Meclis'e kanun teklifi vereceğini söyledi.

ANF NEWS AGENCY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.