1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Derin Devlet nasıl çökertilir
Derin Devlet nasıl çökertilir

Derin Devlet nasıl çökertilir

A+A-
Cumartesi günü Genç Siviller'in Derin Devlet Sempozyumu'nda Gladio ve Ergenekon soruştumaları üzerine konuşacak olan Casson, aralarında bir cumhurbaşkanı ve başbakanının olduğu Gladio'nun 622 üyesini ortaya çıkardığında sadece 37 yaşındaymış.

HERŞEY BİR İHBARLA BAŞLADI
1972 yılında İtalya'da Trieste yakınlarında kimliği belirsiz bir ihbar üzerine üç jandarma görevlisi şüpheli bir aracı kontrol etmek ister. Jandarmalardan biri aracın kaputunu açtığında bomba patlar ve üç jandarma görevlisi yaşamının yitirir. Olaydan iki gün sonra kimliği belirsiz bir ihbaer telefonuyla komünist Kızıl Tugaylar'a yönelik aoperasyon yapılır ve örgütün 200 üyesi göz altına alınır.

BAĞLANTILARIN ÜZERİNE GİTTİ
1984 yılında, henüz 31 yaşında bir savcı olan Felice Casson, uzun süredir üzeri kapanan bombalı saldırıyla ilgili soruşturmayı yeniden açar. Faşist bir silahlı örgütlenme olan "New World" üyelerinden, terörist Vincenzo Vinciguerra'ya ulaşır. Vinciguerra, Trieste bombalaması ve 84 kişinin hayatını kaybettiği 1980 yılındaki Bolonya Tren Garı Katliamı gibi bir çok bombalı saldırı ile bağlantısını itiraf eder ve ömür boyu hapse mahkum edilir.
Vinciguerra tüm bu yaptıklarının sivil ve askeri gizli servisler tarafından bilindiğini iddia eder. Dönemin İtalya Başbakanı Andreotti ise iddiaları reddeder.

YERE GÖMÜLÜ SİLAHLAR
1988 yılına gelindiğinde ise bu kez Kuzey İtalya'da yere gömülü olarak 127 adet silah ve patlayıcı depoları ortaya çıkarılır. Bu depoların İtalya Haber Alma Örgütü SİSMİ'nin denetiminde olduğu anlaşılır. Bunun üzerine savcı Casson, 1972'deki bombalı saldırıyı 1989 yılında tekrar gündeme getirir ve konuyla ilgili araştırmalarını derinleştirir. Fakat araştırma derinleştikçe devletin farklı kademeleri tarafından önüne bir takım engeller çıkar.

Casson dönemin Başbakanı Andreotti'ye giderek araştırmaları için özel izin ve Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga'dan da açıklama ister. 24 Ekim 1990 yılında eski başbakan Anrdreotti Gladio'nun varlığını itiraf eder ancak sadece İtalya'da değil NATO üyesi başka bir çok ülkede benzeri örgütlenmeler olduğu üzerinde durur.

GLADİO'NUN TASFİYESİ
İtirafın ardından özel yetkilerle donanan Savcı Casson, SİSMİ arşivlerini inceler ve İtalyan kontrgerillası Gladio'nun ABD ve İtalya gizli servisleri tarafından 1956 kasım ayında Savunma Bakanlığı'nın bilgisi dahilinde kurulduğunu keşfeder. Ayrıca örgütün İtalya Cumhurbaşkanı Cossiga, P-2 Mason Locası ve Başbakan Andreotti'yle olan ilişkilerini ortaya çıkarır. Soruşturma sonucunda Gladio'nun 622 üyesi, 139 gizli silah deposu ve Sardilya Adası'nda bir eğitim kampı ortaya çıkarılmış İtalyan Gladio'su tamamen tasfiye edilmiştir

CASSON TURKİYE'DE
Operasyonun ardından görevini bırakan ve iki dönemdir Demokratik Sol listesinden Venedik senatörülüğü yapan savcı Felice Casson, 26 Nisan cumartesi günü Genç Siviller tarafından Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusunda düzenlenecek "Hukuk, Devlet, Derin Devlet Sempozyumu" için Türkiye'ye geliyor. Türkiye'de İtalya'daki mafya-devlet ilişkilerini ortaya çıkaran Temiz Eller operasyonunun savcısı Di Pietro ile karıştırılan Casson illkez Türkiye'ye geliyor.

Casson'un Cumartesi günü saat: 11.00'de açılış konuşmasını yapacağı Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusundaki sempozyuma aralarında Hasan Cemal, Ali Bayramoğlu, Yasemin Çongar, Cengiz Çandar, Mehmet Elkatmış gibi isimlerin de konuşmacılar katılacak. Sempozyumda İtalya'daki tecrübe ve Türkiye'deki Ergenekon soruşturması masaya yatırılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.